Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Gėlyno apvadas: originalios idėjos

Nusprendėte patobulinti savo gėlyną, tarsi dailės kūriniui parinkdami rėmelį – apvadą? Kam iš tiesų teiksite pirmenybę: funkcionalumui, estetikai ar originalumui? Kaip tik nuo to labiausiai priklausys apvado medžiaga ir išvaizda. Čia siūlomos idėjos nebūtinai ilgalaikės, tačiau galbūt gerokai įdomesnės nei pabodę akmenų ar plytelių borteliai. Ypač jei neapsisprendžiate, kur dėti seną nenaudojamą virvę, nudžiūvusio medelio kamieną...

Stora virve perjuostas gėlynas – tarsi į sodą atkeliavusi jūrininko gyvenimo vizija. Ja sujungti skirtingi dizaino elementai: samanomis, eraičinais, viksvomis apaugęs tvenkinėlis ir gėlynas, sukurtas iš paparčių, rožių, katilėlių. Teigiama virvės savybė – lankstumas. Galėsite ją išlenkti tiksliai pagal gėlyno formą.

Virvė skiria terasos gėlyno augalus: plautes (Pulmonaria), dirvines buožaines (Knautia arventis), strypainius (Phalaris), kiškiagrikius (Luzula). Ji patiesta tiesiai ant grindinio. Taip efektyviai apsisaugosite nuo nešvaros – virvė užkirs kelią nuolat terasą teršiantiems žemės gabalėliams. Toks apvadas, be abejo, ne pats patvariausias, bet originalus.

Ar nudžiūvusio medelio kamieną jau nusprendėte panaudoti malkoms? Kitas sprendimas gerokai kūrybingesnis ir efektyvesnis. Jei gėlyno pakraštys yra tiesus, jį pabrėžti galima šalia paguldžius medelio kamieną. Beržas ypač efektingas ir dekoratyvus.

Net minimalus ir visiškai lengvai padaromas apvadas iš kelių gluosnio vytelių gali estetiškiau žymėti gėlyno ribas. Jei mažas gėlynėlis po medžiu sukurtas tik iš darželinės juodgrūdės (Nigella damascena), dekoratyvinio česnako, mėtos, buksmedžio, ir apvadas neturėtų būti pernelyg puošnus ar krentantis į akis. Į žemę įkalti keli kuoliukai suteiks jam stabilumo.

Aukštesni pinti apvadai atstoja tvoreles ir gėlynui suteikia kaimišką išvaizdą. Juos taip pat patartina derinti prie augalų spalvos. Gėlynas, sukurtas iš šiltų spalvų augalų – rūgties (Polygonum), osmundos (Osmunda), heleboro (Helleborus), blužniapaparčio (Athyrium), lantanos (Lantana), zelandlinio (Phormium), lauramedžio (Laurus), darniai dera su natūraliu šiltu apvadu. Jis tiksliai suskaido erdvę.

Tankus ir ypač dekoratyvus bambukinių lazdelių apvadas tinka nedidukams ploteliams, smulkialapių ir trapius žiedelius turinčių augalų gėlynams. Jis ypač gražiai įrėmina prieskonines žoleles.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082