Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kaip apsaugoti nuo vėjo teritoriją?

Atvirose sodo vietose ne tik atsiveria gražūs panoraminiai vaizdai, bet ir nevaržomai siaučia vėjas. Oro sąlygų mes pakeisti negalime, bet pabandykime prie jų prisitaikyti. Kaipgi apsaugoti nuo vėjų sodą?

Kaip vėjas veikia augalus?

Augalams vėjas padeda plisti – paskleidžia žiedadulkes, sėklas. Tačiau jis gali ir kenkti, pavyzdžiui, nupūsti nuo lapų drėgmę, pagreitinti vandens garavimą, o tai pražūtinga per sausras. Ilgai nesiliaujantys stiprūs gūsiai augalus paprasčiausiai išlaužo. Jie svyruoja, išjudinamos ir šaknys.
Gamtoje augalai nuolat stengiasi išgyventi. Vėjas veikia jų vystymąsi. Pavyzdžiui, atvirose vietose dauguma augalų mažesni nei užuovėjoje. Patyręs sodininkas pasakys, kad vaismedžių geriau nesodinti vakariniame šlaite. Vėjas labai pavojingas sodams žydint, nes trukdo bitėms skraidyti ir apdulkinti žiedus. Rudenį čia greičiau nubyra vaisiai, labiau iškrypsta vaismedžių kamienai ir vainikai.
Vėjas ir saulė turi įtakos augalų dydžiui, augimo greičiui. Stiprios oro srovės mažina temperatūrą, todėl jie lėčiau auga. Be to, vėjas gali pernešti ligos užkratą nuo sergančių augalų ant sveikų.

Užuovėją sudaro apsauginės juostos

Stiprus vėjas gali nuniokoti vaismedžių sodą, dekoratyvinius augalus, statinius, mažosios architektūros elementus. Tokia vieta nevilios ilsėtis. Atvira dažnai būna ant kalvelių. Čia atsiveria nepakartojami vaizdai, tad žmonės sugalvoja įvairių būdų, kaip apsisaugoti nuo vėjo.
Užuovėją gali sudaryti tinkamai parinkti ir susodinti augalai, įvairūs statiniai.  Tiesa, ne visada didelis barjeras (pavyzdžiui, aklina tvora) geriau apsaugo nuo sūkurių. Be abejo, ištisinė kliūtis sulaiko vėją, tačiau šis atsimušęs peršoka kliūtį ir trenkiasi į žemę. Taip susidaro sūkurys. Jis gali augalą pažeisti, o jums nunešti nuo galvos kepurę.
Medžiai ir krūmai gerai sulaiko vėją. Apsauginės augalų juostos jį tik pristabdo ir sukuria palankesnį mikroklimatą. Gyvatvorės, aukštų krūmų ir mažesnių medžių grupės susilpnina vėją, todėl sūkuriai nesusidaro. Jeigu norite labai gerai apsisaugoti, pasodinkite dvigubą gyvatvorę, t. y. augalus išrikiuokite dviem eilėmis, zigzagais.
Gyvatvorės, grotelės arba kiaura lentjuosčių tvora yra geresnės užtvaros. Jie veikia kaip filtrai: šiek tiek praleidžia vėją, bet gerokai sumažina jo greitį.
Apsauginės augalų juostos atlieka kelias funkcijas. Jos pristabdo vėją, mažina drėgmės garavimą iš dirvos, gerina mikroklimatą. Tai ypač svarbu jauniems augalams. Kai užuovėja gera, vaismedžius dažniau lanko bitės, derlius būna ankstyvesnis. Užtvaros naudingos ir šaltą žiemą: sode susikaupia daugiau sniego, geriau apsaugomos šakos. Be to, tokioje vietoje temperatūra keliais laipsniais aukštesnė, vėjas silpniau gairina ir augalai mažiau apšąla.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, penktadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 16:53, leidžiasi 01:18.
  Mėnulis Žuvyse 23.20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082