Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vėjui atsparūs augalai

Vėjo nebijo klevai, kai kurios liepos, maumedžiai, daugelis pušų... Kalbame išsamiau apie vėjui atsparius augalus.

Klevai (Acer) – kalvų ir kalnų medžiai. Dauguma nebijo karščių, sausrų, vėjų, pakenčia pavėsį. Už gražias rudenines lapų spalvas mėgstamas paprastasis klevas (A. platanoides). Trakinis (A. campestre), totorinis (A. campestre) ir ginalinis (A. ginnala) klevai atsparūs miestų sąlygoms, tik nemėgsta per daug drėgnos dirvos.
Mažalapė liepa (Tilia cordata) ‘Rancho’ dažna miestuose. Iš visų šios rūšies veislių ji laikoma atspariausia vėjams. Švedinis šermukšnis labai atsparus stipriems vėjams, šalčiams, sausroms, miesto taršai. Tvirtas ir paprastasis skirpstas (Ulmus minor), dviskiautis ginkmedis (Ginko biloba), vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna).
Maumedžiai (Larix) – šviesamėgiai augalai, mėgstantys gerai vėdinamas, prapučiamas vietas, kur mažiau serga. Europinio maumedžio (L. decidua) šaknys gilios, plačios, tad jo neišverčia net ir stiprūs vėjai.
Daugelio rūšių pušys (Pinus) turi gilias šaknis. Juodoji (P. nigra) atspari užterštam ir nepalankiam orui. Stiprių vėjų nebijo ir kitos pušys: krūminė (P. pumila), Bankso (P. banksiana), suktaspyglė (P. contorta), baltažievė (P. leucodermis).
Sodybas dažnai juosia eglės (Picea). Jos sudaro užuovėją ir sulaiko sniegą. Tiesa, pavienius medžius, pavyzdžiui, paprastąją eglę (P. abies), ypač drėgnose augavietėse vėjas išrauna, nes šaknų sistema paviršinė. Veisiamos ir baltųjų eglių (P. glauca) apsauginės juostos.
Ne tik medžiai, bet ir krūmai gali apsaugoti sodybą, sodą ar kiemą nuo vėjo. Gyvatvorės ne tik dalija erdvę, žymi sklypo ribas, dengia prasčiau atrodančius objektus. Jos puikiai atlieka ir žaliųjų užtvarų funkciją. Augalai karpomoms arba laisvai augančioms 1–4 m aukščio gyvatvorėms parenkami pagal sodo dirvos sudėtį.
Kartu su vėju judantys daugiamečiai žoliniai augalai laikomi atsparesniais. Jie dažniausiai turi ilgus siaurus lapus, lanksčius stiebus, todėl siūbuodami ir linkdami nelūžta. Vėjuotose vietose gerai jaučiasi beveik visi siauralapiai varpiniai žolynai. Skersvėjus pakenčia netikruoju astru anglų vadinama Boltonia asteroides, kuri dėl to netgi mažiau serga miltlige. Galima auginti ir lankstų daugiametį liną (Linum perenne). Kol dirva pakankamai drėgna, vėjas nebaisus didžiagraižei (Leucanthemum maximum) ir puošniajai (L. × superbum) baltagalvėms. Vėjuotą vietą pakenčia ir geltonžiedis gludas (Coreopsis verticillata), paprastasis mėlesas (Perovskia atriplicifolia), viendienė (Hemerocallis), bergenija (Bergenia), rausvažiedis skaistenis (Tanacetum coccineum), švelnioji rasakila (Alchemilla mollis), knifofija (Kniphofia), plaukuotoji notra (Stachys lanata), kai kurios rūgtys (Persicaria) ir kt.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, penktadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 16:53, leidžiasi 01:18.
  Mėnulis Žuvyse 23.20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082