Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Persikų ir abrikosų ligos: kaip jas pažaboti? (I)

Persikai ir abrikosai – mūsų sodo puošmenos. Jau mokame jas išsirinkti, sodinti ir prižiūrėti. Dabar sužinokime daugiau apie ligas ir kaip su jomis kovoti. Tik žinojimas gali padėti išvengti nemalonių padarinių.

Kaulavaisių vėžys – liga, sukeliama bakterijų Pseudomonas syringae. Ja dažniausiai serga gana jauni medeliai. Ši liga būdinga visiems kaulavaisiniams augalams, tačiau didžiausios žalos padaro persikams ir abrikosams. Pagrindinis vėžio požymis – skilinėjanti žievė, ilgainiui keičianti spalvą į rudą, o vėliau ir į juodą. Kartais medelis nudžiūsta vos per kelis mėnesius: lapai staiga pradeda vysti, susiraito ir paruduoja, sunyksta vaisiai. Kartais liga būna lėtinė, ir augalas gyvena kelerius metus. Užkratas patenka per pažeistą žievę. Ligos pradžioje galima pažeistas dalis išpjauti ir sudeginti, o medelius nupurkšti specialiais tirpalais. Vis dėlto ankstyvoje fazėje vėžys identifikuojamas itin retai. Dažniausiai sergantį medelį būtina išrauti ir sudeginti. Jeigu norite apsisaugoti nuo šios ligos, rinkdamiesi persiką arba abrikosą pasidomėkite jo atsparumu.

Citosporozė priskiriama tai pačiai ligų grupei kaip ir kaulavaisių vėžys. Ją dažniausiai sukelia Cytospora cincta ir Cytospora leucostoma. Ši liga taip pat būdinga visiems kaulavaisiniams augalams, tačiau pavojingiausia persikams. Infekcija į medelį patenka per žaizdas. Pagrindinis požymis – iškilimai žievės paviršiuje, kurių viršūnės ilgainiui pajuoduoja. Profilaktika gana paprasta: kiekvieną pavasarį tręšti trąšomis kaulavaisiniams augalams, purkšti preparatais su variu, žaizdas tepti sodo tepalu. Kai medelis apkrėstas, pagrindinės kovos priemonės yra pažeistų šakelių išpjovimas ir fungicidai. Purkšti rekomenduojama kelis kartus.

Tafrinozės sukėlėjas yra Taphrina deformans. Pagrindinis šios ligos, kuri pavojinga tiek persikams, tiek abrikosams, požymis – lapai praranda sodrią žalią spalvą, ilgainiui pagelsta ir galiausiai paraudonuoja. Be to, jie susiraito, tampa trapesni, nudžiūsta ir nukrenta. Apatinė dalis pasidengia pilkšvu apnašu. Vaisiai skurdūs ir dažnai nukrenta nesunokę. Grybas peržiemoja pumpuruose ir ant šakų likusiuose lapuose. Jis ne tik naikina lapus ir vaisius, bet ir mažina medelio atsparumą šalčiui. Galima naudoti kompleksines apsaugos priemones: naikinti pažeistas šakeles su pumpurais, prieš lapų sprogimą purkšti preparatais nuo grybų (pavyzdžiui, „Effector“). Per žydėjimą ir po jo kas dvi savaites reikėtų naudoti fungicidus. Galiausiai žiemai nereikėtų palikti lapų ant medelio ar po juo. Kad grybas žūtų, rekomenduojama nupurkšti fungicidais ir prieš žiemojimą.

Bus tęsinys...
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082