Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Persikų ir abrikosų ligos: kaip jas pažaboti? (I)

Persikai ir abrikosai – mūsų sodo puošmenos. Jau mokame jas išsirinkti, sodinti ir prižiūrėti. Dabar sužinokime daugiau apie ligas ir kaip su 302 Found

Found

The document has moved here.

jomis kovoti. Tik žinojimas gali padėti išvengti nemalonių padarinių.

Kaulavaisių vėžys – liga, sukeliama bakterijų Pseudomonas syringae. Ja dažniausiai serga gana jauni medeliai. Ši liga būdinga visiems kaulavaisiniams augalams, tačiau didžiausios žalos padaro persikams ir abrikosams. Pagrindinis vėžio požymis – skilinėjanti žievė, ilgainiui keičianti spalvą į rudą, o vėliau ir į juodą. Kartais medelis nudžiūsta vos per kelis mėnesius: lapai staiga pradeda vysti, susiraito ir paruduoja, sunyksta vaisiai. Kartais liga būna lėtinė, ir augalas gyvena kelerius metus. Užkratas patenka per pažeistą žievę. Ligos pradžioje galima pažeistas dalis išpjauti ir sudeginti, o medelius nupurkšti specialiais tirpalais. Vis dėlto ankstyvoje fazėje vėžys identifikuojamas itin retai. Dažniausiai sergantį medelį būtina išrauti ir sudeginti. Jeigu norite apsisaugoti nuo šios ligos, rinkdamiesi persiką arba abrikosą pasidomėkite jo atsparumu.

Citosporozė priskiriama tai pačiai ligų grupei kaip ir kaulavaisių vėžys. Ją dažniausiai sukelia Cytospora cincta ir Cytospora leucostoma. Ši liga taip pat būdinga visiems kaulavaisiniams augalams, tačiau pavojingiausia persikams. Infekcija į medelį patenka per žaizdas. Pagrindinis požymis – iškilimai žievės paviršiuje, kurių viršūnės ilgainiui pajuoduoja. Profilaktika gana paprasta: kiekvieną pavasarį tręšti trąšomis kaulavaisiniams augalams, purkšti preparatais su variu, žaizdas tepti sodo tepalu. Kai medelis apkrėstas, pagrindinės kovos priemonės yra pažeistų šakelių išpjovimas ir fungicidai. Purkšti rekomenduojama kelis kartus.

Tafrinozės sukėlėjas yra Taphrina deformans. Pagrindinis šios ligos, kuri pavojinga tiek persikams, tiek abrikosams, požymis – lapai praranda sodrią žalią spalvą, ilgainiui pagelsta ir galiausiai paraudonuoja. Be to, jie susiraito, tampa trapesni, nudžiūsta ir nukrenta. Apatinė dalis pasidengia pilkšvu apnašu. Vaisiai skurdūs ir dažnai nukrenta nesunokę. Grybas peržiemoja pumpuruose ir ant šakų likusiuose lapuose. Jis ne tik naikina lapus ir vaisius, bet ir mažina medelio atsparumą šalčiui. Galima naudoti kompleksines apsaugos priemones: naikinti pažeistas šakeles su pumpurais, prieš lapų sprogimą purkšti preparatais nuo grybų (pavyzdžiui, „Effector“). Per žydėjimą ir po jo kas dvi savaites reikėtų naudoti fungicidus. Galiausiai žiemai nereikėtų palikti lapų ant medelio ar po juo. Kad grybas žūtų, rekomenduojama nupurkšti fungicidais ir prieš žiemojimą.

Bus tęsinys...
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, penktadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 09:05, leidžiasi 00:41.
  Mėnulis Vėžyje 17.27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (salierus, petražoles, lapinius burokus, kopūstus, salotas, išskyrus gūžines, špinatus), sėti veją, laistyti kambarinius augalus, tvarkyti sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus (lapus, stiebus). Šią dieną organizmą palankiai veikia vaistažolių vonios, patartina valgyti lapines daržoves. Dar kartą kruopščiai peržiūrėkite sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveiką ir gausų daržovių derlių, patikrinkite, ar teisingai pasirinkote sėjomainą ir priešsėlius. Tik gerai suplanavę darbus išvengsite kenkėjų, ligų, piktžolių. Nepatartina sodinti aukštyn augančių augalų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082