Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 78
Augalų pasaulis – Kambariniai medeliai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Persikų ir abrikosų ligos: kaip jas pažaboti? (I)

Persikai ir abrikosai – mūsų sodo puošmenos. Jau mokame jas išsirinkti, sodinti ir prižiūrėti. Dabar sužinokime daugiau apie ligas ir kaip su jomis kovoti. Tik žinojimas gali padėti išvengti nemalonių padarinių.

Kaulavaisių vėžys – liga, sukeliama bakterijų Pseudomonas syringae. Ja dažniausiai serga gana jauni medeliai. Ši liga būdinga visiems kaulavaisiniams augalams, tačiau didžiausios žalos padaro persikams ir abrikosams. Pagrindinis vėžio požymis – skilinėjanti žievė, ilgainiui keičianti spalvą į rudą, o vėliau ir į juodą. Kartais medelis nudžiūsta vos per kelis mėnesius: lapai staiga pradeda vysti, susiraito ir paruduoja, sunyksta vaisiai. Kartais liga būna lėtinė, ir augalas gyvena kelerius metus. Užkratas patenka per pažeistą žievę. Ligos pradžioje galima pažeistas dalis išpjauti ir sudeginti, o medelius nupurkšti specialiais tirpalais. Vis dėlto ankstyvoje fazėje vėžys identifikuojamas itin retai. Dažniausiai sergantį medelį būtina išrauti ir sudeginti. Jeigu norite apsisaugoti nuo šios ligos, rinkdamiesi persiką arba abrikosą pasidomėkite jo atsparumu.

Citosporozė priskiriama tai pačiai ligų grupei kaip ir kaulavaisių vėžys. Ją dažniausiai sukelia Cytospora cincta ir Cytospora leucostoma. Ši liga taip pat būdinga visiems kaulavaisiniams augalams, tačiau pavojingiausia persikams. Infekcija į medelį patenka per žaizdas. Pagrindinis požymis – iškilimai žievės paviršiuje, kurių viršūnės ilgainiui pajuoduoja. Profilaktika gana paprasta: kiekvieną pavasarį tręšti trąšomis kaulavaisiniams augalams, purkšti preparatais su variu, žaizdas tepti sodo tepalu. Kai medelis apkrėstas, pagrindinės kovos priemonės yra pažeistų šakelių išpjovimas ir fungicidai. Purkšti rekomenduojama kelis kartus.

Tafrinozės sukėlėjas yra Taphrina deformans. Pagrindinis šios ligos, kuri pavojinga tiek persikams, tiek abrikosams, požymis – lapai praranda sodrią žalią spalvą, ilgainiui pagelsta ir galiausiai paraudonuoja. Be to, jie susiraito, tampa trapesni, nudžiūsta ir nukrenta. Apatinė dalis pasidengia pilkšvu apnašu. Vaisiai skurdūs ir dažnai nukrenta nesunokę. Grybas peržiemoja pumpuruose ir ant šakų likusiuose lapuose. Jis ne tik naikina lapus ir vaisius, bet ir mažina medelio atsparumą šalčiui. Galima naudoti kompleksines apsaugos priemones: naikinti pažeistas šakeles su pumpurais, prieš lapų sprogimą purkšti preparatais nuo grybų (pavyzdžiui, „Effector“). Per žydėjimą ir po jo kas dvi savaites reikėtų naudoti fungicidus. Galiausiai žiemai nereikėtų palikti lapų ant medelio ar po juo. Kad grybas žūtų, rekomenduojama nupurkšti fungicidais ir prieš žiemojimą.

Bus tęsinys...
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 24, trečiadienis.
  Saulė teka 08:21, leidžiasi 16:41.
  Mėnulis teka 11:21, leidžiasi .
  Mėnulis Jautyje 15:39, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis sausio 17 d.
  Artūras, Felicija, Galvilė, Mažvydas, Šarūnas, Timotiejus.
  Šaknų diena. Tinkamas metas sėti gvazdikus, visadžydes begonijas, juostuotąsias pelargonijas, dichondras, Valero spriges, daržoves. Augalai turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai. Tinkama diena tręšti kambarinius augalus, persodinti gėlių daigus (į dėžutes ar šildomus šiltnamius), gumbus (gloksinijų, begonijų) sodinti į vazonus. Apskabykite išstypusias pelargonijas, fuksijas. Ūgelius įšaknydinkite. Tikrinkite sėklų daigumą.
  Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082