Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Persikų ir abrikosų ligos: kaip jas pažaboti? (II)

Persikai ir abrikosai įsikuria vis dažnesniame sode. Bet pripažinkime, jie nėra iš tų vaismedžių, apie kuriuos, regis, žinome absoliučiai viską. Todėl tikslinga išsamiau pakalbėti apie juos užpuolančias ligas ir kovos su 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@stat-counters.net to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

jomis būdus.
Pirmoje straipsnio dalyje aptarėme kaulavaisių vėžį, citosporozę ir tafrinozę. Dabar kalbame apie kitas dažnas persikų ir abrikosų ligas.

Šratligė – liga, būdinga visiems kaulavaisiniams augalams: vyšnioms, slyvoms, persikams, abrikosams. Sukėlėjas yra Clasterosporium carpophilum. Pagrindinis požymis – rudos dėmelės ant lapų, dėl kurių ilgainiui iškrenta audiniai ir susidaro skylutės. Ant šakelių atsiranda raudonų dėmių, ties kuriomis sutrūkinėja žievė, o ant vaisių – rausvų dėmelių. Sukėlėjas patenka per pažeistas vietas, todėl reikėtų jas užtepti sodo tepalu. Kaip ir dauguma grybų, šis žiemoja pumpuruose, sudžiūvusiuose lapuose, mumifikavusiuose vaisiuose. Prieš pumpurų išsiskleidimą medeliai nupurškiami fungicidu. Purškimą reikia pakartoti per žydėjimą ir po jo, nuėmus derlių. Pažeistas šakeles būtina išpjauti, o sudžiūvusius lapus ir mumifikavusius vaisius pašalinti.

Miltligė – viena plačiausiai paplitusių abrikosų ir persikų ligų. Sukėlėjas yra Sphaerotheca pannosa genties grybas. Miltligės formų gausu. Persikams pavojingas Sphaerotheca pannosa Lev. var. persicae. Abrikosų miltligės sukėlėjas – Podosphaera tridactyla. Ligai būdingi šie požymiai: susiraitę lapų galiukai, pilkos apnašos ant jaunų ūglių ir lapų. Grybas puikiai peržiemoja ant pažeistų ūglių, kuriuos nusėja tamsūs taškeliai. Vėliau plisdamas jis pažeidžia jaunus lapus ir ūglius, kurie pažeidžiami šalnų. Pagrindinė kovos priemonė yra purškimas fungicidais. Tinkamiausi fungicidai be vario.

Verticiliozę (verticilinį puvinį) sukelia grybas Verticillium dahliea. Pagrindinis požymis yra vystantys, ilgainiui paruduojantys ir nukrentantys lapai. Dažnai nyksta ne viso medelio, o tik kai kurių šakų lapai. Tai labiausiai pastebima ankstyvą vasarą. Ligotos šakelės išoriškai nesiskiria nuo sveikų, todėl identifikuoti ligą galima jas perpjovus ir radus patamsėjusių vietų. Grybas laikosi tiek šakelėse, tiek lapuose, todėl privalu juos kuo greičiau sudeginti. Verticiliozė būna lėtinė arba ūmi. Antruoju atveju medelis gali nudžiūti per metus. Cheminių apsaugos priemonių nėra, todėl reikia imtis prevencinių priemonių: abrikosų ir persikų nesodinti pernelyg arti mažai atsparių ligai augalų (pavyzdžiui, braškių) ir laikytis rekomenduojamų atstumų.

Sidabraligę sukelia Chondrostereum purpureum. Pagrindinis požymis – blizgūs lapai. Pažeistų šakų lapai ne tik ima blizgėti, tačiau dažnai būna ir mažesni už sveikus. Ilgainiui kamieno žievė suskilinėja ir atsiranda lipų. Išskirdamas lipus medelis stengiasi apsisaugoti. Persikai ir abrikosai suserga dėl šaltos žiemos, per didelio azoto kiekio ir kitų veiksnių. Pagrindinė kovos priemonė yra kamienų balinimas (vasario–kovo mėnesiais), naudojant mišinius su vario sulfatu. Nors ir gaila, tačiau ne visada pavyksta medelius išgelbėti.

Kenkėjai...

Iš kenkėjų didžiausios žalos padaro tinklinė erkė ir tinklinė kandis. Kai užpuola tinklinės erkės, augalo lapai įgauna pilkšvą atspalvį. Jos yra mažos, tačiau per didinamąjį stiklą įžiūrimos išgraužtose vietose. Tinklinės kandys kur kas didesnės. Tai 1–2 cm ilgio lervos, graužiančios lapus ir pumpurus. Jas lengva pastebėti ir plika akimi. Kovojant su kenkėjais reikėtų naudoti chemines apsaugos priemones. Populiariausi insekticidai, kurių šiuo metu galima įsigyti parduotuvėse, yra gana veiksmingi.

Prevencija


Kad nereikėtų kovoti su ligomis, imkitės prevencinių priemonių. Tai tinkamos trąšos, laiku atliekamas šakų genėjimas, balinimas pavasarį (pridedant vario sulfato), profilaktinis purškimas fungicidais, o rudenį lapų ir mumifikuotų vaisių šalinimas. Jeigu išsirinksite atsparią veislę ir vykdysite svarbiausius profilaktikos reikalavimus, savo abrikosu arba persiku džiaugsitės ilgai.

 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, penktadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 09:05, leidžiasi 00:41.
  Mėnulis Vėžyje 17.27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (salierus, petražoles, lapinius burokus, kopūstus, salotas, išskyrus gūžines, špinatus), sėti veją, laistyti kambarinius augalus, tvarkyti sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus (lapus, stiebus). Šią dieną organizmą palankiai veikia vaistažolių vonios, patartina valgyti lapines daržoves. Dar kartą kruopščiai peržiūrėkite sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveiką ir gausų daržovių derlių, patikrinkite, ar teisingai pasirinkote sėjomainą ir priešsėlius. Tik gerai suplanavę darbus išvengsite kenkėjų, ligų, piktžolių. Nepatartina sodinti aukštyn augančių augalų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082