Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Darbai sode sausio mėnesį

Sausis – pirmasis kalendorinių metų mėnuo, pats žiemos vidurys. Be galo žydras dangus, saulė, spindintis purus sniegas ir nosį gnybiantis šaltis – tokį jį prisimena senoliai. Nors keičiantis klimatui nebegalima drąsiai prognozuoti orų, vis dėlto sausį Lietuvoje dažniausiai būna sniego paklotas, neretai oro temperatūra nukrenta gerokai žemiau –20 °C. Augmenija ilsisi, bet mes soduose galime šį tą nuveikti.

Patikrinkite...

Verta periodiškai tikrinti tvoras, kad paskanauti sodo medžių ir krūmų neateitų išalkę miško žvėreliai. Apžiūrimi jaunų vaismedžių, visžalių dekoratyvių augalų aprišalai. Patikrinama, ar šalčiui jautrių krūmų dangalų nenupūtė, nenudraskė vėjai arba kiti kenkėjai.

Pasirūpinkite spygliuočiais

Koloniniai spygliuočiai laisvai apvyniojami virve, kad sniegas nesugadintų formos. Kai daug prisninga, reikia papurtyti jaunas, liaunas šakas, aukštesnius spygliuočius. Laiku to nepadarius sniegas gali sudarkyti gražias formas ar net nulaužti šakas. Purtyti reikia atsargiai, nes sušalusios šakos labai trapios. Sniegą apie augalus verta sumindyti, kad pelėnai neapgraužtų pašaknių žievės, o atbėgusiems į sodą kiškiams būtų nelengva pasiekti šakas.

Apžiūrėkite...

Apžiūrėkite, ar braškynas pridengtas (kai nėra sniego, augalų šaknys pašąla ir esant –15 ºC), ar jame nesilanko stirnos, mėgstančios kapstyti lapus. Jei braškės rudenį nemulčiuotos, tinka ir eglišakės.

Pagalba silpnesniems


Kai nusistovi šalčiai ir žemė būna padengta sniegu, paukšteliai pradeda badauti. Reikia pasirūpinti ir jais – tinkamose vietose pakabinant lesyklėles. Nagingi ir taupūs sodininkai jų pasidaro patys, bet galima ir nusipirkti labai gražių, įdomių. Svarbu atminti, kad paukštelius būtina lesinti nuolatos. Mat jie įpranta prie vietos ir, nustojus duoti maisto, gali žūti. Sausį galima kalti inkilus pavasarį parskrisiantiems paukščiams.

Medžiai sode

Esant būtinybei, šaltuoju metų laiku įmanoma persodinti didesnius medžius su žemės gumulu. Tačiau jie turi būti paruošti dar vasarą.
Jei pavasarį planuojate sodinti naujus jaunus vaismedžius, pasiruoškite kuolų jiems pririšti.
Jei nebuvo labai stiprių šalčių, galima pasiruošti skiepūglių ir juos laikyti vėsiai, drėgnai rūsyje ar lauke po sniegu. Šiuo metu reikia skaityti literatūrą apie sodo augalų apsaugos nuo ligų ir kenkėjų priemones. Turint žinių, lengviau išsirinkti reikiamus preparatus.

Ką galite padaryti dėl gėlių?

Jei rožės, rododendrai, kiti nelabai ištvermingi dekoratyviniai augalai vėlai rudenį buvo tinkamai uždengti, dabar tereikia retkarčiais patikrinti, ar dangos nenudraskytos, ar po užklotais nepatenka drėgmės.
Apžiūrėkite, kaip laikosi alpinariumo augalai, erikos, gvazdikai, knipofijos, našlaitės. Galbūt juos reikia pridengti eglišakėmis ar tankiu tinklu nuo šalčio ir kiškių.
Tikrinama, kaip rūsyje laikosi gėlių sodmenys. Šaltoje ir drėgnoje patalpoje kardeliai dažnai pradeda pūti. Apipelijusius, pūvančius kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius reikia išmesti, o kitus – išdžiovinti. Labai brangius naujų veislių sodmenis galima gelbėti, išpjaustant iki sveikos vietos, pamirkant specialiuose preparatuose ir išdžiovinant. 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 14, penktadienis.
  Saulė teka 08:35, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 12:45, leidžiasi 23:07.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 7 d.
  Alfredas, Fortūnatas, Kintvilė, Augenis, Tarvainas.
  Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti šildomuose šiltnamiuose auginamas lapines daržoves. Vėdinkite patalpas, valykite grindis, atlikite santechnikos darbus. Ruoškite medieną statyboms, skerskite gyvulius. Nepalanki diena naikinti drėgmę ir pelėsius patalpose, dažyti, mušti sviestą.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdines eglutes.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082