Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Genėjimo technika: vienmečių ir daugiamečių šakų trumpinimas

Genėjimas – tai kūrybinis procesas. Šablono negali būti. Augalai skiriasi biologinėmis savybėmis. Metams bėgant, kinta jų būklė ir gebėjimai atlikti savo funkcijas. Svarbu atsižvelgti ir į klimato sąlygas, dirvos ir kitas vietovės ypatybes. Kai tiek daug veiksnių, lemiančių, kodėl, kada ir kaip reikia genėti augalus, apie šabloną ir kalbėti nėra ko.

Vienmečių šakų trumpinimas


Trumpinant prastai besišakojančius augalus, turinčius nuogų šakų su ilgais tarpais tarp pumpurų, suformuojamos kompaktiškos lajos. Vienmetės šakos, kad nepakistų augimo kryptis, pjaunamos virš gerai išsidėsčiusių pumpurų.
Norėdami atlikti teisingą pjūvį, sodo peilį įremkite priešingoje pusėje nuo pumpuro, maždaug 2–3 mm aukščiau jo pagrindo. Pakreipkite ašmenis taip, kad pjūvio plokštuma eitų maždaug 2 mm virš pumpuro viršūnės. Viena ranka stipriai laikykite pjaunamą šaką, o kita, staigiu judesiu, nuo savęs atlikite tikslų pjūvį.
Jei pjaunant sudrebėtų ranka arba pakistų pjūvio kryptis, galite pažeisti pumpurą arba pjūvio pabaiga bus aukščiau pumpuro viršūnės. Pjūvis bus nesėkmingas, jei peilį įremsite per žemai. Tokiu atveju pumpuras liks ant plono, lyg užaštrinto šakos galo ir dėl to gali tiesiog žūti. Jei paliksite kelmelį, toliau auganti šaka nukryps į šoną.
Šaką palei pumpurą galima kirpti ir saugesniu įrankiu – sodo žirklėmis. Šiuo atveju genėjimo taisyklių reikėtų laikytis dar griežčiau negu naudojant peilį. Virš pumpuro įremkite žirkles taip, kad nupjovus kelmelio neliktų ir pumpuro pagrindas būtų sveikas. Atidžiai stebėkite, kad pumpuras nepakliūtų po priešinga ašmenų puse ir jie kerpant nepasisuktų, nenuslystų audiniais. Kitaip žirklės užstrigs, o pjūvio galas bus suskilęs ir atšerpetojęs.
Senų medžių šakas ne visuomet pavyksta nukirpti tiksliai virš pumpurų, ypač naudojant ilgakotes žirkles. Nieko baisaus. Kelmelis lajos periferijoje nėra pavojingas. Kai kurios nuo ankstesnės augimo krypties nukrypusios šakos taip pat neturi didelės reikšmės.

Daugiamečių šakų trumpinimas


Daugiametės šakos kerpamos virš vienos iš šoninių atšakų. Toks trumpinimas vadinamas genėjimu pervedant. Pašalinus viršutinę dalį, toliau šakos auga kita kryptimi.
Trumpinti daugiametes šakas šiuo būdu tenka kur kas dažniau nei vienmetes palei pumpurą. Neapsieisime be tokio genėjimo norėdami sumažinti lajos aukštį, apriboti jos matmenis, atjauninti šakas ar tiesiog pakeisti kurios nors iš jų augimo kryptį.
Būkite ypač atidūs įremdami sodo žirkles į šaką, genėdami pervedimo būdu. Atlikus kokybišką pjūvį žaizda greitai ir visiškai užgis. Nusižengus taisyklėms, žaizda gis ilgai ir prastai, gal ir visai neužsitrauks.
Jei šakos skersmuo ne didesnis kaip 2–2,5 cm, galite naudoti sodo peilį arba sodo žirkles, bet jei ji storesnė – teks pjauti pjūkleliu. Tai nesudėtinga. Svarbiausia įremkite įrankį taip, kad pjūvis būtų normalus.
Kai kuriais atvejais kelmelis paliekamas tyčia. Pavyzdžiui, jei jūs stengiatės sumažinti lajos aukštį žiemą ir nerimaujate, kad žaizda per daug pavojinga ir todėl šaka gali nudžiūti, palikite 5–10 cm ilgio kelmelį. Tačiau vėlyvą pavasarį, o geriau vasaros pradžioje jį būtinai išpjaukite. Dvigubo darbo prasmė yra ta, kad jūs apsaugote žaizdą nuo apšalimo ir nudžiūvimo, o žaizdos, padarytos per vegetaciją, greičiau ir geriau užsitraukia. Antraip ant kelmelio iš miegančių pumpurų gali išaugti gana stambūs vilkaūgliai. Ypač dažnai taip nutinka tada, kai kelmelis buvo ilgas, storas ir paliktas ant kamieno arba pagrindinės šakos.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 25, sekmadienis.
  Saulė teka 07:18, leidžiasi 17:47.
  Mėnulis teka 12:14, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Vėžyje 05.06, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 23 d.
  Margiris, Rasa, Regimantas, Viktoras.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (svogūnus, krapus, salotas, išskyrus gūžines), augančias šildomame šiltnamyje ar ant palangės, laistyti kambarinius augalus. Tamsiame rūsyje ar sandėliuke želdinkite cikorijas žiemos stalui paįvairinti. Atrinkite stambesnius, neišsišakojusius šakniavaisius ir laikykite gilioje dėžutėje, smėlyje ar žemėje. Netinkama diena sėti vijoklinius augalus.
  Žiema su 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@stat-counters.net to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

varvekliais, vasara su avižomis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082