Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Genėjimo technika: vienmečių ir daugiamečių šakų trumpinimas

Genėjimas – tai kūrybinis procesas. Šablono negali būti. Augalai skiriasi biologinėmis savybėmis. Metams bėgant, kinta jų būklė ir gebėjimai atlikti savo funkcijas. Svarbu atsižvelgti ir į klimato sąlygas, dirvos ir kitas vietovės ypatybes. Kai tiek daug veiksnių, lemiančių, kodėl, kada ir kaip reikia genėti augalus, apie šabloną ir kalbėti nėra ko.

Vienmečių šakų trumpinimas


Trumpinant prastai besišakojančius augalus, turinčius nuogų šakų su ilgais tarpais tarp pumpurų, suformuojamos kompaktiškos lajos. Vienmetės šakos, kad nepakistų augimo kryptis, pjaunamos virš gerai išsidėsčiusių pumpurų.
Norėdami atlikti teisingą pjūvį, sodo peilį įremkite priešingoje pusėje nuo pumpuro, maždaug 2–3 mm aukščiau jo pagrindo. Pakreipkite ašmenis taip, kad pjūvio plokštuma eitų maždaug 2 mm virš pumpuro viršūnės. Viena ranka stipriai laikykite pjaunamą šaką, o kita, staigiu judesiu, nuo savęs atlikite tikslų pjūvį.
Jei pjaunant sudrebėtų ranka arba pakistų pjūvio kryptis, galite pažeisti pumpurą arba pjūvio pabaiga bus aukščiau pumpuro viršūnės. Pjūvis bus nesėkmingas, jei peilį įremsite per žemai. Tokiu atveju pumpuras liks ant plono, lyg užaštrinto šakos galo ir dėl to gali tiesiog žūti. Jei paliksite kelmelį, toliau auganti šaka nukryps į šoną.
Šaką palei pumpurą galima kirpti ir saugesniu įrankiu – sodo žirklėmis. Šiuo atveju genėjimo taisyklių reikėtų laikytis dar griežčiau negu naudojant peilį. Virš pumpuro įremkite žirkles taip, kad nupjovus kelmelio neliktų ir pumpuro pagrindas būtų sveikas. Atidžiai stebėkite, kad pumpuras nepakliūtų po priešinga ašmenų puse ir jie kerpant nepasisuktų, nenuslystų audiniais. Kitaip žirklės užstrigs, o pjūvio galas bus suskilęs ir atšerpetojęs.
Senų medžių šakas ne visuomet pavyksta nukirpti tiksliai virš pumpurų, ypač naudojant ilgakotes žirkles. Nieko baisaus. Kelmelis lajos periferijoje nėra pavojingas. Kai kurios nuo ankstesnės augimo krypties nukrypusios šakos taip pat neturi didelės reikšmės.

Daugiamečių šakų trumpinimas


Daugiametės šakos kerpamos virš vienos iš šoninių atšakų. Toks trumpinimas vadinamas genėjimu pervedant. Pašalinus viršutinę dalį, toliau šakos auga kita kryptimi.
Trumpinti daugiametes šakas šiuo būdu tenka kur kas dažniau nei vienmetes palei pumpurą. Neapsieisime be tokio genėjimo norėdami sumažinti lajos aukštį, apriboti jos matmenis, atjauninti šakas ar tiesiog pakeisti kurios nors iš jų augimo kryptį.
Būkite ypač atidūs įremdami sodo žirkles į šaką, genėdami pervedimo būdu. Atlikus kokybišką pjūvį žaizda greitai ir visiškai užgis. Nusižengus taisyklėms, žaizda gis ilgai ir prastai, gal ir visai neužsitrauks.
Jei šakos skersmuo ne didesnis kaip 2–2,5 cm, galite naudoti sodo peilį arba sodo žirkles, bet jei ji storesnė – teks pjauti pjūkleliu. Tai nesudėtinga. Svarbiausia įremkite įrankį taip, kad pjūvis būtų normalus.
Kai kuriais atvejais kelmelis paliekamas tyčia. Pavyzdžiui, jei jūs stengiatės sumažinti lajos aukštį žiemą ir nerimaujate, kad žaizda per daug pavojinga ir todėl šaka gali nudžiūti, palikite 5–10 cm ilgio kelmelį. Tačiau vėlyvą pavasarį, o geriau vasaros pradžioje jį būtinai išpjaukite. Dvigubo darbo prasmė yra ta, kad jūs apsaugote žaizdą nuo apšalimo ir nudžiūvimo, o žaizdos, padarytos per vegetaciją, greičiau ir geriau užsitraukia. Antraip ant kelmelio iš miegančių pumpurų gali išaugti gana stambūs vilkaūgliai. Ypač dažnai taip nutinka tada, kai kelmelis buvo ilgas, storas ir paliktas ant kamieno arba pagrindinės šakos.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082