Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Genėjimas: kokių klaidų nedaryti?

Daugeliui sodininkų, net ir patyrusių, niekaip nesiseka: sodo žirklės dažnai stringa, žaizdos įtrūksta, atrodo lyg pakramtytos. Kartais nugramdoma žievė toje vietoje, kur yra priešinė ašmenų plokštė. Svarbiausia neskubėkite, nesijaudinkite. Pastebėjote, kad darbas nesiseka – nutraukite jį. Išsiaiškinkite nesėkmės priežastis. Patikrinkite, ar tinkamai išgaląstas pjūklelis, ar sureguliuotos žirklės, ar aštrūs įrankio ašmenys.
 

*Netampykite žirklių aukštyn ir žemyn, ypač jei jos jau įsmigo į medienos audinius. Pjūklelio nespauskite iš visų jėgų. Šaką pjaukite palei žiedines antaugas prie pagrindo. Jei jų nėra, pjūvio plokštumą nustatykite patys. Nuo viršutinio šakos jos prisitvirtinimo vietoje taško mintyse nubrėžkite dvi linijas: vieną išilgai kamieno, kitą – skersai šakos. Pjaukite pagal tą, kuri susidariusį kampą dalija maždaug pusiau.
*Kad nedidelės šakos nenulūžtų arba neatsiluptų žievė, prilaikykite jas ranka. Stambios, sunkios arba labai ilgos šakos išlaikyti nepavyks – ji nulūš anksčiau, negu baigsite pjauti. Liks ilgai negyjanti plėštinė žaizda. Tokią šaką pašalinkite dalimis. Iš pradžių ją įpjaukite iš apačios, maždaug 20–30 cm atstumu nuo pagrindo. Kai pjūklas įstrigs, jį atitraukite per 5 cm nuo šakos pagrindo viršūnės link ir padarykite antrą įpjovą. Kai pirmosios ir antrosios įpjovos lygis sutaps, tarpelis tarp jų nuo šakos svorio išsiskirs ir ši nukris.
*Jei nerimaujate, kad krisdama stambi šaka gali sulaužyti daug smulkių šakelių, iš anksto nuo jos sodo žirklėmis nukirpkite keletą stipriausių.
*Pašalinę pagrindinę stambiosios šakos dalį galite nupjauti ir jos likutį. Pasistenkite pjauti tiksliai pagal žiedines antaugas. Nė ilgų, nė trumpų kelmelių nepalikite. Jie džius ir pus, dėl to susidarys drevės. Dažnai išsivysto ir juodasis vėžys. Pasistenkite, kad jokių iškilimų pjūvio pradžioje, gale arba šone neliktų, nes žaizda užsitrauks nevienodai.
*Negerai, jei padaromos ilgos žaizdos, prasidedančios arba besibaigiančios netinkamoje vietoje dėl to, kad prastai įrėmėte įrankį arba pjovėte netinkama kryptimi – gerokai aukščiau arba žemiau už žiedinę antaugą.
*Nedarykite ant kamieno ir stambių šakų po 2–3 žaizdas viename lygyje. Mat medžio arba šakos dalis gali lėtai augti, o gal net ir visai nudžiūti. Jei vis dėlto reikia, vieną šaką nupjaukite palei žiedą, o kitą smarkiai patrumpinkite.
*Jei pjūvio paviršius lygus, tik nubraukite pjuvenas. Lyginti ar šlifuoti, suapvalinti neverta – sodo tepalas nepriliptų ir žaizda negytų.
*Jei pjauta nelabai aštriu pjūklu, visas šerpetas ir pjuvenas pašalinkite sodo peiliu arba kalteliu. Paviršius turėtų būti švarus, o šiurkštumas gali likti.
*Sodo tepalą užtepkite plonu lygiu sluoksniu. Nemanykite, kad jo gumulai pagerina žaizdų gijimą.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 25, sekmadienis.
  Saulė teka 07:18, leidžiasi 17:47.
  Mėnulis teka 12:14, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Vėžyje 05.06, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 23 d.
  Margiris, Rasa, Regimantas, Viktoras.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (svogūnus, krapus, salotas, išskyrus gūžines), augančias šildomame šiltnamyje ar ant palangės, laistyti kambarinius augalus. Tamsiame rūsyje ar sandėliuke želdinkite cikorijas žiemos stalui paįvairinti. Atrinkite stambesnius, neišsišakojusius šakniavaisius ir laikykite gilioje dėžutėje, smėlyje ar žemėje. Netinkama diena sėti vijoklinius augalus.
  Žiema su 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@stat-counters.net to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

varvekliais, vasara su avižomis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082