Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 8
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Pavasario šaukliai erančiai: dailučiai, bet nuodingi

Erantis (Eranthis Salisb.) – vėdryninių (Ranunculaceae Juss.) šeimos dekoratyvus daugiametis žolinis augalas, atsargines maisto medžiagas kaupiantis gumbeliuose. Iš jų žiemos pabaigoje arba pavasarį nutirpus sniegui išauga antžeminė dalis.

Pražysta anksti

Erančiai, atsižvelgiant į rūšį, užauga iki 5–25 cm aukščio. Daugumos rūšių augalų žiedai geltoni, tačiau yra ir baltų (E. albiflora Franch., E. pinnatifida Maxim., E. stellata Maxim.). Žydi apie dvi savaites. Žiedai išsiskleidžia saulėtomis dienomis. Naktį ir apniukusiomis ar lietingomis dienomis jie susiskleidžia.
Natūraliai erančiai auga po lapuočiais medžiais, tad prasidėjus jų vegetacijai šie dar būna be lapų ir neužstoja saulės. Vegetacijos pabaigoje, kai antžeminė dalis sunyksta ir šviesa nebūtina, medžiai būna visiškai sulapoję. Erančiai – trumpos vegetacijos augalai. Ji prasideda vasario mėnesį (kai kurių rūšių sausį, kitų – gegužę) ir trunka 2–3 mėnesius.
Erančiai dirvai nereiklūs, tačiau geriau auga lengvoje, silpnai šarminėje. Svarbiausia, kad ji būtų gerai drenuota ir pakankamai drėgna, bet neužmirkusi. Pasibaigus vegetacijai šie augalai pakenčia sausras.

Kaip pasidauginti?

*Erančiai dauginami sėklomis ir gumbeliais. Jie dažniau sėjami, nes šakniagumbių užaugina mažai ir nemėgsta persodinimo. Surinktas šviežias sėklas galima sėti iš karto arba rudenį. Sėjant pavasarį jas reikia 2–3 mėnesius stratifikuoti. Tokios sėklos paprastai yra mažiau daigios, gali ir visai nesudygti. Sėjinukai pražys tik po 3–4 metų.
*Nors erančiai vienoje vietoje gali augti 5 metus, tačiau persodinti juos reikėtų kas 2–3 metus. Geriausia, kai nunyksta lapai, iki vasaros pabaigos ar rudens pradžioje. Sodinami 5 cm gylyje, 6–8 cm atstumais.
* Gamtoje jie pasisėja patys, sėklas išplatina skruzdėlės.
*Nuskynus antžeminę dalį sunyksta ir gumbeliai. Natūralioje aplinkoje erančiai apsisaugo patys – kadangi visos dalys yra nuodingos, jų neėda gyvūnai.

Svarbu! Augalo sultys (kaip ir visos dalys) nuodingos, gali alergizuoti odą.


 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugpjūčio 17, penktadienis.
  Saulė teka 05:58, leidžiasi 20:47.
  Mėnulis teka 13:34, leidžiasi 23:33.
  Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugpjūčio 11 d.
  Laisvydas, Hiacintas, Mažvilė, Saulenis
  Lapų diena. Galima sodinti, sėti, pikuoti lapines daržoves, pjauti veją, laistyti, rinkti sraiges, vaistinius augalus (lapus, stiebus). Rekomenduojama raugti agurkus ir kitas daržoves greitam vartojimui. Visus dekoratyvinius augalus būtinai laistykite. Juos kruopščiai prižiūrėkite. Nuolat šalinkite nužydėjusius žiedus, purenkite dirvą, naikinkite piktžoles, purkškite nuo ligų ir kenkėjų. Netinkamas laikas kirsti medžius, džiovinti vaisius.
  Miškas ir toliau esantys medžiai prieš lietų atrodo šviesesni.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082