Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 5
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Palaikomasis genėjimas: kodėl jis reikalingas?

Įsivaizduokite, kad augalo laja jau suformuota. Aukštis dar pakankamai geras. Derėjimas – nuodėmė būtų skųstis. Tereikia palaikyti tokią būklę kuo ilgiau, todėl šįkart pakalbėsime apie palaikomąjį genėjimą.

Palaikomojo genėjimo nauda

Palaikomojo genėjimo tikslas – neleisti lajoms išplisti už nustatytų ribų ir sutankėti, šakoms apsinuoginti. Be to, svarbu, kad augalai derėtų. Kad šis genėjimas būtų veiksmingas, jį reikėtų atlikti reguliariai. Jei jums atrodo, kad lajos geros ir metelius kitus galima jas palikti ramybėje, žiūrėkite, kad paskui netektų gailėtis. Net po nedidelės pertraukos teks labai smarkiai genėti.
Augalai į smarkų genėjimą sureaguos tuoj pat. Kol jie neatkurs prarastos antžeminės dalies, tol nenusiramins. Pirmiausia atsiras daug vilkaūglių netoli nuo šakų nuopjovų. Jei laja mažinta, jų prižels ant visų šakų ir kamieno.
Kaulavaisiniai augalai, į žemaūgius poskiepius įskiepytos kriaušės ir obelys taip pat išaugins daug šakninių atžalų. Norint pašalinti pažeidimus, reikės kito smarkaus genėjimo, kuris sukels naują augimo protrūkį. Taip ir dirbsite tuščiai: medis vis augins medieną, o jūs ją šalinsite.
Prie palaikomojo genėjimo priskiriamas retinimas, padedantis reguliuoti generatyvinių organų skaičių. Atminkite, kad sėklos, kaip dauginimosi organai, turi pirmenybę į viską, ką užaugina augalas. Jos pasiima visas būtinas organines medžiagas. Ir visai nesvarbu, kad sėklos sveria nedaug. Sausųjų medžiagų jose yra iki 80 % ir daugiau, o kituose augalų audiniuose – tik nuo 5 iki 20 %.

Žiedų ir užuomazgų retinimas


Žiedų ir užuomazgų retinimas ypač naudingas augalams, turintiems dirbtines lajas. Žiedai išskinami per patį žydėjimą. Galima pašalinti kas antrą žiedyną arba kiekviename žiedyne palikti po 1–2 labiausiai išsivysčiusius žiedus (obelų – vidurinį, o kriaušių – apatinį).
Užuomazgos retinamos tuoj po žydėjimo, kol vaisiai nedideli ir nepradėjo natūraliai kristi. Jei taip atsitiko, žinokite, kad pavėlavote ir atlikti šio darbo jau nebėra prasmės.

Bus tęsinys.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 21, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:29.
  Mėnulis teka 11:19, leidžiasi 02:14.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 15 d.
  Vaidevutis, Valentas, Vydmina.
  Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena
  Vaisių diena. Galima sodinti, pikuoti daržoves, auginančias vaisius virš žemės (pomidorus, paprikas, baklažanus ir kitas), skiepyti vaismedžius (ypač akiavimo būdu), krauti kompostą, sėti, sėti javus, veją, rinkti vaistinius augalus (vaisius), šaldyti vaisius, daržoves. Netinkamas metas augalus tręšti, laistyti. Kai kurios obelys šiemet gali per gausiai žydėti. Tai nenaudinga, nes jos primegs daug vaisių užuomazgų. Turėdami laiko, dalį žiedų išskinkite ir pašalinkite per tankiai augančias šakeles. Tada reikės mažiau retinti užuomazgas. Nepalanku tręšti, laistyti.
  Šalta gegužė – metai derlingi.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082