Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  KURIAME GĖLYNĄ. Pirmosios idėjos ir piešiniai

Žiema – geriausias metas kurti, svajoti, planuoti. Visi taip sako. O kaip sukurti darnų gėlyną, kaip be klaidų suprojektuoti spalvų ir formų kompozicijas, kad nereikėtų perdaryti kitais ar dar kitais metais? Ir kaip susodinti augalus, kad jie netrukdytų vieni kitiems? Pirmiausia reikia atsakyti į kelis klausimus, o tada griebtis pieštuko ir piešti planą.

Ar tikrai norite dar vieno gėlyno?


Kraštovaizdžio architekto ar savo sukurtas planas dažniausiai įgyvendinamas per 1–3 metus. Kelis ar keliasdešimt metų žaliuojančiuose soduose visi augalai jau būna pasodinti. Ar tai jus tenkina, ar norisi ko nors daugiau? Ar spėjate patys viską sutvarkyti ir tinkamai prižiūrėti? Tik tvirtai žinodami, kad norite dar vieno žydinčio kampelio ir turėsite pakankamai laiko juo pasirūpinti, kurkite planą.

Gal užtektų pertvarkyti senus gėlynus?

Ne visada naujam gėlynui reikia naujos vietos. Dažnai užtenka persodinti, pertvarkyti senus plotus, ir sodas atrodo kaip naujas. Gėlynai išlieka beveik tokie patys, o papildomo darbo neatsiranda. Galima pakeisti didžiąją dalį arba net visus augalus. Tuomet naujos spalvos ir formos pakeis sodo vaizdą.
Pertvarkyti gėlynus geriausia balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje, kai dygsta daugiametės gėlės. Tada aišku, kur kas yra, ką iškasti, ką persodinti, kur įterpti naujus kerelius.

Kas svarbiau – augalai ar vieta?


Į šį klausimą atsakyti gali tik šeimininkai. Ar norite gražiais žiedais ir lapais pagražinti tik tam tikrą vietą, ar ieškote naujos erdvės išsvajotoms gėlėms? Jei žadate puošti konkretų kampelį, įvertinkite tenykštes sąlygas. Jei svajojate apie naujas gėles, sode paieškokite vietos, kur jos augs geriausiai.

Kaip parinkti augalus konkrečiai vietai?


Jei jums svarbiausia – pagražinti sodo kampelį, ant popieriaus lapo surašykite jo sąlygas: apšvietimas (visą dieną saulėta, dalinis šešėlis, nuolatinis šešėlis), vėjo stiprumas (atvira vieta, skersvėjis ar užuovėja), dirvožemio kokybė ir drėgmė. Du paskutinius veiksnius galite keisti – pagerinti dirvožemį ir įrengti laistymą. Tačiau tik žinodami visas sąlygas galėsite rinktis ir derinti augalus.
Paimkite į rankas knygą apie sodo gėles ar naudokitės augalų katalogais internete ir pasižymėkite visas, kurios galėtų gerai įsitvirtinti parinktoje vietoje. Po to išsirinkite labiausiai patikusias. Galiausiai jas suderinkite tarpusavyje.

Kaip rasti geriausią vietą mėgstamiems augalams?

O jei jums svarbiausia – rasti naują vietą, apžvelkite visą sodą ir plane pasižymėkite vietas, kur sąlygos yra tinkamiausios pasirinktoms gėlių rūšims ir veislėms. Nuspręskite, kur gėlynas atrodys gražiausiai ir kur jį bus patogu prižiūrėti.
Kartais patogumas ir grožis sunkiai dera. Gal naujoje vietoje gėlynas trukdys žaisti vaikams, gal pro jį reikės labai atsargiai įvažiuoti automobiliu, gal ten lakstys šuo. Jei gėlynas kam nors trukdys, kils kivirčų ir jokio malonumo jis neteiks. Tad kai kada gėles tenka sodinti ne pačioje matomiausioje ar geriausioje vietoje.
Įsidėmėkite pagridindinę taisyklę: aukščiausi augalai sodinami gėlyno viduryje (jei jis turi būti matomas iš visų pusių) arba tolesniame krašte (jei jis bus apžvelgiamas iš vieno ar dviejų šonų).

Kaip teisingai nupiešti planą?

Kai augalai ir vieta išrinkti, belieka suderinti spalvas ir nupiešti būsimo gėlyno planą. Nesistenkite būti dailininku. Svarbiausia, kad planas būtų aiškus ir tikslus. Naudokite languotą popierių, pasirinkite norimą mastelį.
Gėlyno kontūrus pažymėkite storesne linija. Formą derinkite prie bendro sodo plano – galite nubraižyti taisyklingą geometrinę arba laisvą netaisyklingą figūrą. Kiekvieną augalą žymėkite kita spalva arba numeriu, paprasčiausiais apskritimais, ovalais ar žvaigždutėmis.
Kiekvieną augalą nurodykite realaus dydžio, t. y. plane apibrėžkite tokį plotelį, kokį jis užims suaugęs (maždaug 3 metų amžiaus daugiametės arba vasaros viduryje suvešėjusios vienmetės gėlės).
Ar viskas tilpo? Gal liko per didelių tarpų? Paprasčiausia užpildyti tuščius plotelius – pasėti ar pasodinti ten vienmečių gėlių. Piešti ir perpiešti planą galima daugybę kartų, kol visus augalus surikiuosite pagal savo pageidavimą. Beliks laukti pavasario šilumos. 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082