Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Rauplės: kurios obelų veislės atsparios, o kurios – ne?

Rauplės plačiai paplitusios visur, kur auginamos obelys ir kriaušės. Džiaugtis gali tik karšti ir sausi kraštai – ten klimato sąlygos nepalankios šią ligą sukeliančių grybų dauginimuisi ir plitimui. Deja, Lietuva į laimingųjų sąrašą nepatenka – pavasarį ir vasaros pradžioje stebimi lietingi, ūkanoti, drėgni orai ir temperatūra, tinkami grybų aukšliasporėms sklisti.

Mokslininkai nesnaudžia

Pramoniniuose soduose obelys nuo rauplių purškiamos net iki 20 kartų. Tik taip augintojai pajėgūs kontroliuoti šios ligos plitimą ir užtikrinti medelynų išlikimą. Šie skaičiai nedera su 302 Found

Found

The document has moved here.

ekologijos samprata. Pastebėjus, kad ne visos obelų veislės kenčia nuo rauplių, buvo pradėta ieškoti šio reiškinio priežasčių ir atsparumą lemiančių genų. Dabar naudojami modernūs molekulinės biologijos metodai, pradėti obelų atsparumo genetinių pagrindų tyrimai – vis bandoma sukurti rauplėms atsparius individus.
2004 metų duomenimis, pasaulyje registruota daugiau kaip 200 obelų veislių, atsparių atskiroms rauplėgrybio rasėms. Mokslininkai nenuleidžia rankų ir šiandien – ne visos jos yra labai produktyvios, pasižymi geru skoniu. Be to, atsparumas rauplėms priklauso ir nuo klimato sąlygų.
Obelų selekcija – lėtas ir gana sudėtingas procesas. Šiuo keliu žengia ir mūsų šalies mokslininkai.

Gan atsparios rauplėms yra šios obelų veislės: ‘Izbranica’, ‘Orlovim’, ‘Persikinis’, ‘Arbat’, ‘Beržininkų ananasas’, ‘Freedom’, ‘Katja’, ‘Rudenis’, ‘Sawa’, ‘Vitos’, ‘Aldas’, ‘Bogatyr’, ‘Florina’, ‘Liberty’, ‘Lodel’, ‘Skaistis’, ‘Štaris’.
Vidutiniškai atsparios veislės: ‘Avenarijus’, ‘Konfetnoje’, ‘Auksis’, ‘Delikates’, ‘Orlovskoje polosatoje’, ‘Paprastasis antaninis’, ‘Rudens dryžuotasis’, ‘Samered’, ‘Alva’, ‘Antej’, ‘Arlet’, ‘Cornel Red’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Eliza’, ‘Jonagold’, ‘Kulono renetas’, ‘Lofem’, ‘Melrose’, ‘Pinova’, ‘Redkroft’, ‘Rubin’, ‘Rubinete’, ‘Sinap orlovskij’, ‘Spartan’, ‘Šampion’, ‘Telisare’.
Veislės, nuo rauplių nukenčiančios labiausiai: ‘Geneva Early’, ‘Jerseymac’, ‘Popierinis’, ‘Paulared’, ‘Rubin’, ‘Kortlendas’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Noris’.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 22, ketvirtadienis.
  Saulė teka 06:17, leidžiasi 18:36.
  Mėnulis teka 08:48, leidžiasi .
  Mėnulis Dvyniuose 07.30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis kovo 17 d.
  Benvenutas, Gedgaudas, Kotryna, Vydūnas.
  Pavasario šauktuvės. Pasaulinė vandens diena.
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Tinkamas metas šiltnamyje sėti žioveinius, balzaminines spriges, pajūrines lobularijas, gvaizdūnes, celiozijas, ratilius, leukonijas, godecijas, pajūrines žiles, šalavijus, kvapiuosius pelėžirnius ir kitas vienmetes gėles. Jų sėklas berkite į durpių substratą, skirtą gėlių sėjai. Šiltnamyje ar ant palangės sėkite agurkus, moliūgus, arbūzus, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Netinkamas metas laistyti, tręšti.
  Kokia diena kovo 22-ąją – tokia bus ir vasara.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082