Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Rauplės: kurios obelų veislės atsparios, o kurios – ne?

Rauplės plačiai paplitusios visur, kur auginamos obelys ir kriaušės. Džiaugtis gali tik karšti ir sausi kraštai – ten klimato sąlygos nepalankios šią ligą sukeliančių grybų dauginimuisi ir plitimui. Deja, Lietuva į laimingųjų sąrašą nepatenka – pavasarį ir vasaros pradžioje stebimi lietingi, ūkanoti, drėgni orai ir temperatūra, tinkami grybų aukšliasporėms sklisti.

Mokslininkai nesnaudžia

Pramoniniuose soduose obelys nuo rauplių purškiamos net iki 20 kartų. Tik taip augintojai pajėgūs kontroliuoti šios ligos plitimą ir užtikrinti medelynų išlikimą. Šie skaičiai nedera su ekologijos samprata. Pastebėjus, kad ne visos obelų veislės kenčia nuo rauplių, buvo pradėta ieškoti šio reiškinio priežasčių ir atsparumą lemiančių genų. Dabar naudojami modernūs molekulinės biologijos metodai, pradėti obelų atsparumo genetinių pagrindų tyrimai – vis bandoma sukurti rauplėms atsparius individus.
2004 metų duomenimis, pasaulyje registruota daugiau kaip 200 obelų veislių, atsparių atskiroms rauplėgrybio rasėms. Mokslininkai nenuleidžia rankų ir šiandien – ne visos jos yra labai produktyvios, pasižymi geru skoniu. Be to, atsparumas rauplėms priklauso ir nuo klimato sąlygų.
Obelų selekcija – lėtas ir gana sudėtingas procesas. Šiuo keliu žengia ir mūsų šalies mokslininkai.

Gan atsparios rauplėms yra šios obelų veislės: ‘Izbranica’, ‘Orlovim’, ‘Persikinis’, ‘Arbat’, ‘Beržininkų ananasas’, ‘Freedom’, ‘Katja’, ‘Rudenis’, ‘Sawa’, ‘Vitos’, ‘Aldas’, ‘Bogatyr’, ‘Florina’, ‘Liberty’, ‘Lodel’, ‘Skaistis’, ‘Štaris’.
Vidutiniškai atsparios veislės: ‘Avenarijus’, ‘Konfetnoje’, ‘Auksis’, ‘Delikates’, ‘Orlovskoje polosatoje’, ‘Paprastasis antaninis’, ‘Rudens dryžuotasis’, ‘Samered’, ‘Alva’, ‘Antej’, ‘Arlet’, ‘Cornel Red’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Eliza’, ‘Jonagold’, ‘Kulono renetas’, ‘Lofem’, ‘Melrose’, ‘Pinova’, ‘Redkroft’, ‘Rubin’, ‘Rubinete’, ‘Sinap orlovskij’, ‘Spartan’, ‘Šampion’, ‘Telisare’.
Veislės, nuo rauplių nukenčiančios labiausiai: ‘Geneva Early’, ‘Jerseymac’, ‘Popierinis’, ‘Paulared’, ‘Rubin’, ‘Kortlendas’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Noris’.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 14, penktadienis.
  Saulė teka 08:35, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 12:45, leidžiasi 23:07.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 7 d.
  Alfredas, Fortūnatas, Kintvilė, Augenis, Tarvainas.
  Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti šildomuose šiltnamiuose auginamas lapines daržoves. Vėdinkite patalpas, valykite grindis, atlikite santechnikos darbus. Ruoškite medieną statyboms, skerskite gyvulius. Nepalanki diena naikinti drėgmę ir pelėsius patalpose, dažyti, mušti sviestą.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdines eglutes.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082