Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 9
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 9
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Rauplės: kurios obelų veislės atsparios, o kurios – ne?

Rauplės plačiai paplitusios visur, kur auginamos obelys ir kriaušės. Džiaugtis gali tik karšti ir sausi kraštai – ten klimato sąlygos nepalankios šią ligą sukeliančių grybų dauginimuisi ir plitimui. Deja, Lietuva į laimingųjų sąrašą nepatenka – pavasarį ir vasaros pradžioje stebimi lietingi, ūkanoti, drėgni orai ir temperatūra, tinkami grybų aukšliasporėms sklisti.

Mokslininkai nesnaudžia

Pramoniniuose soduose obelys nuo rauplių purškiamos net iki 20 kartų. Tik taip augintojai pajėgūs kontroliuoti šios ligos plitimą ir užtikrinti medelynų išlikimą. Šie skaičiai nedera su ekologijos samprata. Pastebėjus, kad ne visos obelų veislės kenčia nuo rauplių, buvo pradėta ieškoti šio reiškinio priežasčių ir atsparumą lemiančių genų. Dabar naudojami modernūs molekulinės biologijos metodai, pradėti obelų atsparumo genetinių pagrindų tyrimai – vis bandoma sukurti rauplėms atsparius individus.
2004 metų duomenimis, pasaulyje registruota daugiau kaip 200 obelų veislių, atsparių atskiroms rauplėgrybio rasėms. Mokslininkai nenuleidžia rankų ir šiandien – ne visos jos yra labai produktyvios, pasižymi geru skoniu. Be to, atsparumas rauplėms priklauso ir nuo klimato sąlygų.
Obelų selekcija – lėtas ir gana sudėtingas procesas. Šiuo keliu žengia ir mūsų šalies mokslininkai.

Gan atsparios rauplėms yra šios obelų veislės: ‘Izbranica’, ‘Orlovim’, ‘Persikinis’, ‘Arbat’, ‘Beržininkų ananasas’, ‘Freedom’, ‘Katja’, ‘Rudenis’, ‘Sawa’, ‘Vitos’, ‘Aldas’, ‘Bogatyr’, ‘Florina’, ‘Liberty’, ‘Lodel’, ‘Skaistis’, ‘Štaris’.
Vidutiniškai atsparios veislės: ‘Avenarijus’, ‘Konfetnoje’, ‘Auksis’, ‘Delikates’, ‘Orlovskoje polosatoje’, ‘Paprastasis antaninis’, ‘Rudens dryžuotasis’, ‘Samered’, ‘Alva’, ‘Antej’, ‘Arlet’, ‘Cornel Red’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Eliza’, ‘Jonagold’, ‘Kulono renetas’, ‘Lofem’, ‘Melrose’, ‘Pinova’, ‘Redkroft’, ‘Rubin’, ‘Rubinete’, ‘Sinap orlovskij’, ‘Spartan’, ‘Šampion’, ‘Telisare’.
Veislės, nuo rauplių nukenčiančios labiausiai: ‘Geneva Early’, ‘Jerseymac’, ‘Popierinis’, ‘Paulared’, ‘Rubin’, ‘Kortlendas’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Noris’.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugsėjo 26, trečiadienis.
  Saulė teka 07:12, leidžiasi 19:08.
  Mėnulis teka 20:05, leidžiasi 08:15.
  Mėnulis Avine, dylantis, III ketvirtis.
  Gražina, Vydenis, Damijonas, Justina (Justė), Kipras
  Vaisių diena. Palanku sėti, sodinti šakniavaisines daržoves, genėti vaiskrūmius ir vaismedžius, tręšti (vaisinius augalus), kirsti krūmus, rinkti vaistinius augalus, daryti gydomąsias pagalves. Ypač tinkama diena nuimti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  Jei liepos lapai anksti pradeda gelsti, žiema bus ankstyva.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082