Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Rauplės: kurios obelų veislės atsparios, o kurios – ne?

Rauplės plačiai paplitusios visur, kur auginamos obelys ir kriaušės. Džiaugtis gali tik karšti ir sausi kraštai – ten klimato sąlygos nepalankios šią ligą sukeliančių grybų dauginimuisi ir plitimui. Deja, Lietuva į laimingųjų sąrašą nepatenka – pavasarį ir vasaros pradžioje stebimi lietingi, ūkanoti, drėgni orai ir temperatūra, tinkami grybų aukšliasporėms sklisti.

Mokslininkai nesnaudžia

Pramoniniuose soduose obelys nuo rauplių purškiamos net iki 20 kartų. Tik taip augintojai pajėgūs kontroliuoti šios ligos plitimą ir užtikrinti medelynų išlikimą. Šie skaičiai nedera su ekologijos samprata. Pastebėjus, kad ne visos obelų veislės kenčia nuo rauplių, buvo pradėta ieškoti šio reiškinio priežasčių ir atsparumą lemiančių genų. Dabar naudojami modernūs molekulinės biologijos metodai, pradėti obelų atsparumo genetinių pagrindų tyrimai – vis bandoma sukurti rauplėms atsparius individus.
2004 metų duomenimis, pasaulyje registruota daugiau kaip 200 obelų veislių, atsparių atskiroms rauplėgrybio rasėms. Mokslininkai nenuleidžia rankų ir šiandien – ne visos jos yra labai produktyvios, pasižymi geru skoniu. Be to, atsparumas rauplėms priklauso ir nuo klimato sąlygų.
Obelų selekcija – lėtas ir gana sudėtingas procesas. Šiuo keliu žengia ir mūsų šalies mokslininkai.

Gan atsparios rauplėms yra šios obelų veislės: ‘Izbranica’, ‘Orlovim’, ‘Persikinis’, ‘Arbat’, ‘Beržininkų ananasas’, ‘Freedom’, ‘Katja’, ‘Rudenis’, ‘Sawa’, ‘Vitos’, ‘Aldas’, ‘Bogatyr’, ‘Florina’, ‘Liberty’, ‘Lodel’, ‘Skaistis’, ‘Štaris’.
Vidutiniškai atsparios veislės: ‘Avenarijus’, ‘Konfetnoje’, ‘Auksis’, ‘Delikates’, ‘Orlovskoje polosatoje’, ‘Paprastasis antaninis’, ‘Rudens dryžuotasis’, ‘Samered’, ‘Alva’, ‘Antej’, ‘Arlet’, ‘Cornel Red’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Eliza’, ‘Jonagold’, ‘Kulono renetas’, ‘Lofem’, ‘Melrose’, ‘Pinova’, ‘Redkroft’, ‘Rubin’, ‘Rubinete’, ‘Sinap orlovskij’, ‘Spartan’, ‘Šampion’, ‘Telisare’.
Veislės, nuo rauplių nukenčiančios labiausiai: ‘Geneva Early’, ‘Jerseymac’, ‘Popierinis’, ‘Paulared’, ‘Rubin’, ‘Kortlendas’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Noris’.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 18, pirmadienis.
  Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  Mėnulis teka 10:22, leidžiasi 00:48.
  Mėnulis Mergelėje 11.41, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 13 d.
  Marcelinas, Vaiva, Morkus, Marina.
  Šaknų diena. Ji ypatinga. Nuo Saulės patekėjimo iki vidurdienio išravėtos piktžolės neataugs (ar ataugs negausiai). Šią dieną netinkamose vietose išpešioti plaukai itin sunkiai atželia. Tad nedarykite nieko, kas norite, kad vešėtų ir augtų.
  Daug boružių – geras rugių derlius.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082