Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 8
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 8
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Spanguolynas sode: kibiras uogų iš 1 m²

Spanguolės – tikras vitaminų šaltinis, tad kodėl gi jų neužsiauginus sode, užuot rudenį trepsėjus į raistą geram pusdieniui. Iš karto pasufleruosime – priežiūra bus paprasta, jei iš anksto žinosite keletą svarbiausių faktų apie spanguolių poreikius.
Į klausimus atsako spanguolių augintoja, įsiveisusi nedidelį spanguolyną. Ji skaitytojams pataria, ko reikia, kad spanguolių būtų galima prisirinkti savo sode.

Kokio mažiausio ploto pakaktų spanguolynui?

Spanguolės labai derlingos. Iš savo 1 m² dydžio spanguolyno pririnkdavau 7 l kibirą uogų! Taigi užtenka visai nedidelio plotelio.

Nuo ko pradėti? Kokia dirva spanguolėms tinkama?

Pirmiausia pasirinkto ploto žemę reikia nukasti maždaug iki pusės metro gylio ir išmesti. Jei ji sunki, ant duobės dugno užberiama smėlio, kad galėtų nubėgti vanduo. Daugelis žmonių mano, kad reikia patiesti plėvelę. Iš tiesų to daryti nereikia. Spanguolės mėgsta drėgmę, bet nepakenčia užmirkimo – juk jos ir natūraliai auga ant kupstų. Jeigu ruošiate plotelį, kuris yra prie pievos, jį atitverkite įkasdami plastikinę juostą ar lentą, kad lįstų mažiau žolės.
Spanguolėms svarbiausia, kad dirva būtų rūgšti. Substratas – šviesios spalvos aukštapelkių durpės (geriausias pH – 4–4,5). Reikėtų įmaišyti truputį kompleksinių trąšų, netgi šiek tiek perpuvusio paukščių mėšlo. Taip pat galima iš miško atsivežti paviršinio sluoksnio – spyglių, lapų iš po alksnių, ąžuolų, pušų kankorėžių. Mat substratas susiguli ir reikia, kad į jį pakliūtų truputį oro.

Kaip ir kada sodinti? Kokiu atstumu?
Spanguoles sodinti galima bet kada, nebūtinai pavasarį. Geriausia imti jau paaugintas vazonėliuose, nes šaknelės labai gležnos ir pražus. Jas sodinu kas 20 cm.
Viršūnėles visada nuskabau. Vasarą dalį stiebelių per vidurį įspaudžiu į substratą. Jie šakojasi, išleidžia šaknis ir greitai uždengia visą žemės paviršių.
Turi būti patogu apeiti lysvę iš visų pusių ir nurinkti spanguoles. Jeigu ją padarai per plačią, paskui negali įlipti į vidų, mindai.
Spanguoles reikėtų atnaujinti, nes jos juk sensta. Šakeles galima nukarpyti, kad atželtų iš naujo. Aš darau taip: kelis kartus pabarstau truputį durpių, tada spanguolės išleidžia naujas šakneles, pakyla aukštyn.

Kaip dažnai spanguoles reikia laistyti ir tręšti?

Panašiai kaip gėles – kai matai, kad sausa, palieji. Labai dažnai tikrai nereikia. Durpės juk drėgnos ir drėgmė laikosi gana gerai. Naudinga spanguolyno paviršių pabarstyti pjuvenomis. Tada drėgmė laikosi geriau. Be to, ne taip gausiai dygsta piktžolės. Vėliau jų nebebūna, bet pirmaisiais metais labai lenda.
Tręšti galima azotinėmis trąšomis kartą arba du per sezoną.

Kokią veislę patartumėte rinktis?
Spanguolių veislių, tinkamų auginti mūsų klimato sąlygomis, nėra daug. Daugelis gali iššalti. Aš auginu ‘Pilgrim’. Tai tikrai mūsų kraštui tinkama veislė, nelepi, žiemai netgi nereikia pridengti.

Kada spanguolės duoda pirmąjį derlių? Kurį mėnesį jos prinoksta?
Antrais metais po pasodinimo jau būna viena kita uoga. Prinoksta apie rugsėjo pabaigą. Aš skinu vėliau – net apie spalio pabaigą. Ir žydi spanguolės ne vienu metu, todėl uogų būna daug, keliais sluoksniais. Turbūt geriausia rinkti rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje. Jos tada jau visiškai raudonos.
Spanguolės – ne tik naudingos uogos, bet ir gražiai žydi, gražiai atrodo. Mano spanguolynas yra prie gėlyno. Kai spanguolės žydi rožiniais žiedeliais, atrodo kaip gėlės.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugpjūčio 19, sekmadienis.
  Saulė teka 06:02, leidžiasi 20:42.
  Mėnulis teka 15:53, leidžiasi .
  Mėnulis Šaulyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugpjūčio 18 d.
  Argaudas, Boleslovas (Balys), Emilija
  Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti daržoves, vedančias vaisius virš žemės, vijoklinius augalus, sodinti braškių daigus, pjauti viską, kas greitai auga, naikinti dirvos paviršiuje gyvenančius kenkėjus, šaldyti vaisius, daržoves, rinkti vaistinius augalus (vaisius). Šienaukite žolę. Per sausras veją laistykite. Pradėkite rinkti vienmečių gėlių sėklas. Rinkite ir naikinkite kenkėjų bei ligų pažeistus vaisius. Netinkama diena sėti, sodinti salotas, ravėti.
  Jei voverės anksti riešutus renka, bus šalta žiema.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082