Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kad sodas visada žydėtų... (III)

Sodo augalų kompozicijoms svarbios visos augalų išorės savybės: lajos forma, lapų spalva, žiedai... Būtent žiedai yra esminis grožio akcentas. Kaip džiaugiamės ėmus skleistis pirmiesiems žiedams ir koks nusivylimas aplanko, kai po kelių savaičių tų žiedų dailumo nė kvapo nebelieka...  Tad verta sodą pagyvinti augalais, žydinčiais gerokai ilgiau. Kas jie, tie ilgiausiai žydintys augaliukai?
 

Birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais žydi parko rožės – įvairių erškėčių dekoratyvinės formos (veislės) dideliais, spalvingais, pilnaviduriais, o kartais ir labai gausiais žiedais. Mūsų šalies želdynuose auginama apie 30 veislių. Sodybose bene populiariausios raukšlėtalapio erškėčio (Rosa rugosa) dekoratyvinės formos: pilnavidurė, baltažiedė, baltažiedė pilnavidurė, smulkiažiedė pilnavidurė... Kiek retesnės prancūzinio (R. gallica), gausiažiedžio (R. multiflora) ir kitų erškėčių veislės.
Dekoratyvinėje sodininkystėje labai vertinamas paprastasis sidabrakrūmis (Potentilla fruticosa) ir gana gausios jo dekoratyvinės formos. Šie neaukšti (0,5–1,5 m) krūmeliai pražysta birželį. Žiedai gana kuklūs, nedideli, bet labai spalvingi (balti, geltoni, šviesiai rožiniai, raudoni...) ir puošia šakeles iki pirmų stipresnių šalnų (spalio–lapkričio mėnesiais).
Gana ilgai žydi ir mėlynžiedės raganės pilnavidurė forma (Clematis viticella ‘Plena’). Dėl ilgo, gausaus ir spalvingo žydėjimo (liepa–rugsėjis) taip pat vertinamos Žakmano ir kitų stambiažiedžių raganių veislės.
Vasarinį ir rudeninį Lietuvoje auginamų dekoratyvinių medžių ir krūmų žydėjimą kartu su sidabrakrūmiais, raganėmis, kai kurių rūšių vijokliniais sausmedžiais užbaigia šviesiosios (Hydrangea arborescens) ir šluotelinės (H. paniculata) hortenzijų stambiažiedės formos, didžialapė, arba sodinė (H. macrophylla), hortenzija. Pastarasis augalas kasmet apšąla, tačiau tinkamai prižiūrimas ir nepertręšiamas azotinėmis trąšomis žydi gausiai, spalvingai.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082