Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 9
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 9
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Darbai gėlyne balandžio mėnesį

Prasideda šilumai nereiklių augalų vegetacija. Pievos nusidažo švelnia smaragdine žaluma, viena po kitos sužysta miško gėlės, o darželiuose – raktažolės, smulkios svogūninės gėlės, mėnesio pabaigoje – ir tulpės. Kokie darbai laukia gėlyne? Kaip pasirūpinti kambarinėmis gėlėmis?
 

Kai pašalas išėjęs ir žemė pradžiūvusi, skubame nugrėbstyti gėlynus, nupjauti žiemos peizažą įvairinusių daugiamečių gėlių ir dekoratyvinių žolių pernykščius stiebus, lapus, vaisynus. Kai švaru, reikia supurenti žemę aplink žiemojusius kerelius. Jei dar netręšėme augalų pavasarinėmis (geriau kompleksinėmis) trąšomis, reikia paskubėti.
Pats laikas persodinti vasarą ir rudenį žydinčias daugiametes gėles, senesnius kerelius tinkamai padalijus, kad jos atsijaunintų ir pasidaugintų. Labai anksti suveša pentiniai, todėl juos taip pat reikia persodinti.
Apniukusiomis dienomis reikia nudengti rožes ir kitus po dangomis žiemojusius augalus. Nugrėbstomas mulčias. Atsižvelgiant į rožių grupę, genima, purenama ir tręšiama dirva. Iki pumpurų sprogimo purškiama vario preparatais nuo ligų.
Iš rūsio išnešamos žiemojusios daugiametės gėlės. Jos apkarpomos, paliejamos, pratinamos prie lauko sąlygų, o po kelių dienų pasodinamos į suplanuotas vietas.
Tiesiai į dirvą galima sėti kosmėjas, vaistines medetkas, kvapiuosius pelėžirnius. Pražydus plukėms, jei orai šilti, jau sodiname ir kardelius, montbretes, tigrenes, kitas gumbasvogūnines gėles. Prieš tai jas paruošiame: pašaliname dengiamuosius lukštus, dezinfekuojame, atnešame į šviesesnę ir šiltesnę patalpą.
Nedaigintus jurginus, kaip ir ankstyvąsias bulves, sodiname, kai armuo įšyla iki 10 °C. Balandį ūgeliai gerai leidžia šakneles. Iš anksto pasisodinę motininių gumbų, dar šią vasarą turėsime daug norimos veislės jurginų. Įsišaknijusius ūgelius sodiname tik praėjus šalnų pavojui.
Kovo mėnesį padalintas ir į vazonus pasodintas kanas balandžio pradžioje perkeliame į šiltą ir šviesią vietą. Iki šalnų pabaigos išaugs stiprūs kerai su gražiais lapų kuokštais. Tada persodinsime į planuotas vietas. Beje, kanas labai tinka auginti ir dideliuose vazonuose – jos gali puošti bet kurią šiltą, saulėtą sodo vietą.
Greitai augančių gėlių (serenčių, dekoratyvinių kopūstų, vienmečių jurginų, meksikinių žydrūnių) galima į dėžutes pasėti ir nešildomame šiltnamyje. Ten, ant palangės, įsikurs ir daigai. Juk šiltnamyje šviesa sklinda iš visų pusių, todėl jie sustiprėja.
Balkonus puošiame šalnų nebijančiomis gėlėmis: našlaitėmis, raktažolėmis, smulkiomis svogūninėmis.
Balandis – tinkamiausias laikas kambariniams augalams persodinti. Seniau šeimininkės tai darydavo Didįjį Ketvirtadienį, prieš Šv. Velykas.
Jei augalas nesveikas, nupurčius žemes atidžiai apžiūrimos šaknys ir apkarpomos iki sveikų šviesių audinių, apveliamos medžio anglimi. Į substratą smėlio dedame daugiau nei paprastai. Gerokai apgenime persodintą augalą.
Balandžio mėnesį augalai ant pietinės palangės jau gali nukentėti nuo saulės, todėl juos perstatome vasaros sezonui.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugsėjo 23, sekmadienis.
  Saulė teka 07:06, leidžiasi 19:15.
  Mėnulis teka 19:19, leidžiasi 04:41.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis.
  Galintas, Galintė, Linas, Teklė
  Lietuvos žydų genocido diena
  Lapų diena. Tinkamas metas laistyti augalus, purkšti, tręšti, sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (prieskonines – į vazonėlius), pjauti veją (greitai ataugs ir bus tanki), šiltnamyje sėti sideratus. Galima grėbti lapus, krauti kompostą. Jei dirva sausa, paliekite daugiametes gėles ir krūmus – geriau žiemos. Nepalanki diena ravėti, genėti vaismedžius ir krūmus, konservuoti, sandėliuoti daržoves, džiovinti žoleles ar daržoves.
  Voverės lizdus įsitaiso žemai medžių drevėse prieš šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082