Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kokybiškas sodinukas – gausus derlius

Pavasaris – tai laikas, kai sodinate naujus sodo augalus, todėl parodose, mugėse ar medelynuose ieškote įvairių rūšių sodinukų. Planuodami pirkinius turite paskaičiuoti, kiek jų reikės. Juk negalima pasisodinti gausybės. Visiems augalams reikės tam tikrų augimo sąlygų. Jas sunkiau sudaryti mažuose sodeliuose. Juk gero derliaus negausite, jei augalai augs tankiai, šalia pastatų ar šiaurinėje sklypo dalyje.

Koks sodinukas kokybiškas?

Dažnai mugėse tenka matyti stambių 2–3 metų amžiaus sodinukų, kurie jau galėtų augti sode, bet vis dar laukia savo šeimininko. Pagalvokite, kodėl jie vis dar prekyvietėje? Gal rasite atsakymą, o jei ne – klauskite pardavėjo. Pasiaiškinkite, kaip turi atrodyti kokybiškas sodinukas. Svarbu žinoti, kodėl vieni tų pačių veislių sodinukai kainuoja pigiau, o kiti – brangiau.
Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų kokybė – labai svarbus veiksnys, lemiantis būsimo derliaus kokybę, kiekį, derėjimo pradžią ir sodo ilgaamžiškumą. Kita priežastis, dėl ko turite žinoti sodinukų standartus, jūsų laikas. Jo gali pritrūkti pigesnio, prasto augalo priežiūrai. Be to, sodininkas mėgėjas, įsigijęs prastos kokybės sodinuką, vargu ar žinos, kaip teisingai jį formuoti ir kaip ištaisyti augintojo padarytas klaidas.
Atkreipkite dėmesį į augalų paruošimą prekybai, jų fasavimą, išdėstymą ir žymėjimą. Kiekvienas sodinukas, kurį siūlo įsigyti patikimas augintojas, turi turėti etiketę. Joje nurodomas sertifikavimo įstaigos pavadinimas, augintojas ir jo registracijos numeris, botaninis augalo pavadinimas, veislė, poskiepis ir prekės rūšis.
Obelų ir kriaušių sodinukai parduodami vienmečiai ir dvimečiai. Vienmečiai, išauginti medelyne per vieną vegetacijos laikotarpį, gali turėti gerai išsidėsčiusias, horizontaliai augančias šakas arba jų neturėti. Nešakotus sodinukus būtina formuoti ir dar vienerius metus paauginti sode. Dvimečiai sodinukai medelyne auginami dvejus metus ir turi turėti reikiamą skaičių gerai suformuotų šakų.
Rinkdamiesi sodinuką atkreipkite dėmesį į jo kamieno būklę – žievės spalvą, įtrūkius ir žaizdas. Atidžiai apžiūrėkite, ar nėra kenkėjų. Jie dažnai žiemoja prisitvirtinę prie kamieno ar šakelių. Geriausia pirkti tokius augalus, kurių žievės spalva nepakitusi, nepažeista ir be įtrūkių. Jei yra pailgų gelsvai rusvų dėmių, augalas serga žievės liga.
Labai svarbus ir aukštis. Aukšti sodinukai mažiau atsparūs ligoms, prastai prigyja. Ūgliai ar šakos gali būti pašalę. Žemi sodinukai užauga dėl neteisingos priežiūros. Juos atgaivinti sudėtinga.
 


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 14, penktadienis.
  Saulė teka 08:35, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 12:45, leidžiasi 23:07.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 7 d.
  Alfredas, Fortūnatas, Kintvilė, Augenis, Tarvainas.
  Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti šildomuose šiltnamiuose auginamas lapines daržoves. Vėdinkite patalpas, valykite grindis, atlikite santechnikos darbus. Ruoškite medieną statyboms, skerskite gyvulius. Nepalanki diena naikinti drėgmę ir pelėsius patalpose, dažyti, mušti sviestą.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdines eglutes.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082