Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Raugerškiai – dygliuotieji gražuoliai

Nedaugelis augalų įvairove prilygsta raugerškiams (Berberis L.). Jie paplitę vidutinio ir šilto klimato šalyse beveik visame pasaulyje (išskyrus Australiją), miškuose ir upių pakrantėse, įsitvirtina eroduojančiose dykvietėse ir krūmokšnių sąžalynuose, puošia parkus ir sodybas, gerai jaučiasi alpinariumuose ir konteineriuose.

Privalumų daug

Vieni raugerškiai išauga iki kelių metrų, kiti tesiekia gero sprindžio aukštį. Lapai gali būti žali, vyšniniai, purpuriniai, geltoni, o dažnai ir išmarginti baltai, geltonai, rausvai, raudonai. Vaisiai balti, rausvi, raudoni, purpuriniai, juodi, auga kekėmis, po tris arba pavieniui. Kai kurie raugerškiai žaliuoja per žiemą, kiti gi, rudenį blykstelėję ryškiomis raudona, purpurine, oranžine ar geltona spalvomis, netrukus nubarsto lapus.
Iš medienos drožiami smulkūs niekučiai. Visos dalys naudojamos dažams, maistui, vaistams...
Ryškiaspalviai, nereiklūs aplinkai, atsparūs ligoms ir kenkėjams raugerškiai nuo seno mėgstami įvairiuose želdynuose. Juos galima auginti pavieniui ir grupėmis. Iš visų rūšių ir veislių krūmų galima įveisti laisvas arba karpomas įvairaus aukščio gyvatvores.

Dauginti visai lengva

Sėklomis dauginami tipinių rūšių atstovai, pavyzdžiui, paprastasis ir Tunbergo raugerškiai. Iš raudonlapių ir geltonlapių raugerškių sėklų taip pat galima užsiauginti nemažai (50–90 %) veislės savybes išlaikančių augalų. Pasėjus kitų veislių augalų sėklas, išauga įvairūs sėjinukai. Sėjama rudenį tiesiai į dirvą, vazonus ar dėžutes.
Sėjant įvairius raugerškius, smagu eksperimentuoti ir patirti atradimo džiaugsmą, bet jei reikia vienodų augalų grupei ar gyvatvorei, dauginti teks auginiais. Ilgieji ūgliai auga vėlokai, paprastai tik birželio mėnesį, o medėti pradeda ne anksčiau kaip liepos viduryje. Tad ir dauginami liepos antroje pusėje. Ilgesni ūgliai (paprastojo ir otavinio raugerškių, kai kurių Tunbergo raugerškio veislių) sukarpomi 10–15 cm ilgio auginiais, trumpesni – 5–10 cm. Susmeigiami šiltnamyje, inspekte ar dėžutėse, į smėlio, smėlio ir durpių arba durpių substratą. Įsišaknija gana greitai. Persodinami tų pačių metų rudenį arba kitų metų pavasarį. Maži sodinukai jautrūs persodinimui – reikia saugoti jų šaknis, laistyti.

Auginimas ir priežiūra

* Kai raugerškiai gerai įsišaknija, didesnių rūpesčių nekyla – šie augalai nesunkiai ištveria įvairias nepalankias aplinkos sąlygas, retai puolami ligų ir kenkėjų. Vienintelė būtina sąlyga – geras dirvos laidumas. Raugerškiai skursta ir nyksta sunkiose, užmirkstančiose dirvose.
* Spalvingi, margalapiai raugerškiai pavėsyje būna ne tokie ryškūs kaip atvirose, šviesiose vietose. Tik Tunbergo raugerškį ‘Aurea’ reikėtų saugoti nuo saulės, nes švelnūs lapeliai gali apdegti. Visi kiti saulėje jaučiasi puikiai.
* Margalapių veislių trumpųjų ūglių lapai dažniausiai vienspalviai, o jų margumas išryškėja tik ant ilgųjų ūglių, kurie išauga birželio mėnesį. Tad vasaros pradžioje raugerškiai nebūna margi.
* Paprastasis raugerškis ir jo raudonlapė veislė ‘Atropurpurea’ neatsparūs miltligei. Nuo šios ligos labiau nukenčia sausose ir pavėsingose vietose augantys krūmai.
* Paprastasis ir otavinis raugerškiai šalčiui atsparūs, Tunbergo raugerškis ir jo veislės labai šaltomis žiemomis gali kiek apšalti.
* Genėjimas pailgina raugerškių amžių ir palaiko jų dekoratyvumą. Genima kas 2–3 metai: ankstyvą pavasarį prieš pumpurų sprogimą prie pat dirvos išpjaunamos pačios seniausios, taip pat labai tankiai augančios, persipynusios šakos.
*Taisyklingose gyvatvorėse augantys raugerškiai per vasarą dar 2–3 kartus apkarpomi. Karpoma gyvatvorė bus vešli tik tada, kai jai netrūks šviesos, todėl krūmai viršuje turi būti tokio pat pločio arba siauresni negu apačioje.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082