Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Veja: tinkamas metas įrengti ir tręšimas prieš sėją

Veja – vienas pagrindinių sodybos teritorijos elementų. Žaliasis kilimas harmoningai sujungia sodo dalis į visumą ir padeda jam įsilieti į aplinką. Jo įrengimui ir priežiūrai skiriamas nemažas dėmesys.

Tinkamiausias laikas vejai įrengti yra...

Vejoms dirvą galima ruošti iš rudens arba pavasarį. Iš rudens geriau ruošti tada, kai yra susidariusi sena velėna ir reikia ją užarti ar frezuoti. Šiuo atveju žolių kerai per rudenį ir pavasarį supus. Geriau, jei prieš tai juos būsite nupurškę herbicidais. Taip pat tinkamiau yra iš rudens paskleisti naujai užvežtą juodžemį, kad šis iki pavasarinės sėjos susigulėtų. Iš rudens su nuolydžiais išlyginta žemė greičiau pavasarį pradžius, netelkšos balos.
Pavasarinį dirvos ruošimą pradedame, kai ji pakankamai išdžiūva, nes priešingu atveju galime sugadinti jos struktūrą. Sėti galima pradėti, kai dirva kelių centimetrų gylyje įšyla iki 7–8 °C. Tai paprastai nutinka antrą gegužės dekadą. Sėti rekomenduojama iki rugsėjo pradžios, iš bėdos ir šiek tiek vėliau. Svarbu, kad iki atšalimo spėtų susiformuoti bent 3–4 kiekvieno žolių kero lapeliai. Vėluojant geriau sėti atsparesnių ir greitai dygstančių rūšių žoles (pavyzdžiui, mišinius, sudarytus daugiausia iš įvairių veislių raudonųjų eraičinų).
 
Ar reikia prieš sėją į dirvą įterpti kokių nors trąšų?
 
Prieš sėją rekomenduojama sureguliuoti tinkamą dirvos pH rodiklį, pridedant paskaičiuotą kalkinių medžiagų kiekį. Vejų žolėms tinkamas pH yra 6–6,5. Jei neatliekate agrocheminių tyrimų, tai, esant rūgštokai dirvai (pH 5–5,5), galite į 1 arą įterpti apie 40–60 kg dolomitmilčių ar 20–30 kg kreidos, gesintų kalkių. Galite naudoti pusę normos dolomitmilčių ir pusę normos kalkių ar kreidos, nes pastarieji veikia staigiai, o pirmieji – švelniau, bet ilgiau (iki 3–4 metų). Jei pH artimesnis neutraliam, kalkinių medžiagų, aišku, reikės mažiau. Tačiau bet kuriuo atveju apie 10–20 kg dolomitmilčių  arui yra labai gerai varpinėms žolėms – laipsniškas, ilgas magnio ir kalcio jonų išsiskyrimas didina jų atsparumą.
Labai svarbu dirvą praturtinti ir mineralinėmis trąšomis. Jų kiekis skaičiuojamas pagal veikliąsias medžiagas taip, kad 1 arui tektų 600 g azoto, 800 g fosforo oksido ir 600 g kalio oksido. Jei naudosite nurodytų proporcijų sudėties kompleksines trąšas, vidutiniškai jų reikės 4–5 kg arui. Jei rinksitės atskiras fosforo ir kalio trąšas (monotrąšas), jas išberkite ir įterpkite į dirvą iš rudens, o azotines – prieš sėją, nes jos greitai išplaunamos laistant. Labai pasiteisina ilgesnio veikimo trąšos, tik jų kaina gana aukšta.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 19, ketvirtadienis.
  Saulė teka 05:08, leidžiasi 21:42.
  Mėnulis teka 13:21, leidžiasi 00:26.
  Mėnulis Svarstyklėse. Priešpilnis 22.52
  Aurėja (Aura), Galigantas, Mantigailė, Vincentas, Auksė
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima sodinti gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles, krauti kompostą, rinkti ir džiovinti vaistinių augalų žiedus. Galima akiuoti alyvas ir rožes. Apkarpykite peržydėjusius gojinius šalavijus ir pentinius. Jie pakartotinai pražys rugsėjį. Apkarpykite ir vaistinius augalus, kad labiau ir tankiau šakotųsi. Šakeles galima suvartoti iš karto ar sudžiovinti. Patikrinkite, kaip sandėlyje laikosi svogūninių gėlių svogūnėliai, jei jų dar neiškasėte – iškaskite. Nepalanku tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sėti pašarines žoles, laistyti.
  Po perkūnijos gerai grybai dygsta, mat žemę atitranko.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082