Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 8
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Reprezentatyvus žaliasis kilimas: kaip tokį turėti?

Apie vejos priežiūrą galima kalbėti ir kalbėti. Tema aktuali, nepabostanti. Kiekvienas prie namų norime turėti dailų, dekoratyvų žaliąjį kilimą, bet tam reikia įdėti triūso, taip pat ne mažiau reikia ir žinių. O štai jomis ir dalijamės straipsnyje.

Kokie žolių mišiniai rekomenduojami vejoms prie namų?
 
Geriausi vejų sėklų mišiniai yra tie, kurie atitinka konkrečios vietos dirvos sudėtį, drėgnumą ir apšvietimo sąlygas. Be to, turite atsižvelgti į vejos priežiūros ir eksploatacijos intensyvumą.
Buitinėms vejoms tinka mišiniai, sudaryti iš pievinių miglių ir raudonųjų eraičinų. Jei dirva pakankamai drėgna ar įrengta laistymo sistema, didesnę dalį gali sudaryti pievinės miglės. Tokia veja bus atspari trypimui, ją galima trumpiau šienauti. Sausesnėse ir laidesnėse dirvose, taip pat kur menkesnis apšvietimas geriau, kad didesnę dalį sudarytų raudonieji eraičinai. Dažnai į mišinius dedama ir daugiamečių svidrių, nes jos labai greitai sudygsta ir vystosi. Šios žolės nėra ilgaamžės mūsų klimate, todėl geriau, kad jų mišinyje būtų ne daugiau kaip 15–30 %. Kitos žolių rūšys naudojamos siekiant pagerinti vejos prisitaikymą prie specifinių sąlygų.
Norėdami turėti atsparią ir ekologišką veją, kurios galima netręšti, rinkitės mišinius su vadinamaisiais mikrodobiliukais. Jų sudėtyje esantys ankštiniai augalai ant šaknų kaupia azoto atsargas ir juo maitina kartu augančias varpines žoles. Dobilai greitai plečiasi pažeme, todėl veja atspari mechaniniams pažeidimams, sausroms.

Ar reikia pasėtas sėklas lengvai užberti, pavoluoti, palieti?

Pasėtas sėklas būtina įterpti grėbliuku ar kitu įrenginiu į 0,5–1,5 cm gylį. Po to rekomenduojama užsėtą plotą suvoluoti sunkiu (100–120 kg) volu. Jei norite, kad sėklos sudygtų maksimaliai tolygiai, jas įterpę pamulčiuokite 1,5–2 cm storio sijoto durpingo komposto ar juodžemio sluoksneliu, kurį taip pat suvoluokite. Šis plonas organinis sluoksnis papildomai saugo drėgmę ir skatina tolygų sėklų dygimą.
 
Kokia svarbiausia pirmametės vejos priežiūra? Kada pirmą kartą šienauti? Kokio aukščio žolė turėtų būti?

Dygstančią veją svarbu laiku ir tinkamai pirmą kartą nušienauti. Pirmą kartą reikia pjauti, kai jauna žolė pasiekia 8–9 cm aukštį. Ji turi būti iki 5–6 cm aukščio, kad greičiau vystytųsi, mažiau reaguotų į sausras. Po 3–4 šienavimų veją galite palikti standartinio 3,5–4,5 cm aukščio. Žemiau galima pjauti tik grynas miglių vejas (apie 2,5–3,5 cm). Kitos varpinės žolės per žemai nupjautos gali pradėti nykti. Per kartą rekomenduojama nupjauti ne daugiau kaip viršutinį trečdalį, kad žolės nenustotų augti. Jei apleidote savo veją, pjaukite ją kelis kartus su kelių dienų tarpais.
Pirmas pjovimas atliekamas sausą dieną, kai žolė be rasos. Jei dirva puri, dieną prieš tai rekomenduojame ją suvoluoti nesunkiu (40–50 kg) volu. Pjaukite žoliapjove su aštriu peiliu. Jei žolė labai gležna, rekomenduojame naudoti dalgį ar vejapjovę su rotaciniu pjovimo būgnu.

Ar pirmaisiais metais reikalingas papildomas tręšimas, priežiūra nuo grybelinių ligų?


Nupjautą jauną veją rekomenduojama patręšti kompleksinėmis trąšomis su didesniu kiekiu azoto arba bet kokiomis azotinėmis trąšomis. Amonio salietros reikėtų apie 1,5–2,5 kg arui. Ji skatina žolių vystymąsi ir suaugimą. Vėliau tręšiama panašios sudėties trąšomis kas 4–5 pjovimus. Negalima naudoti azotinių trąšų rudenį, nes intensyviai auganti žolė sunkiai žiemos.
Jauną veją pirmais ir antrais metais, vėlų rudenį, galima nupurkšti fungicidais nuo grybinių ligų (snieginio pelėsio, puvinių). Jų teiraukitės ūkinių ar sodo prekių parduotuvėse. Taip pat svarbu nepalikti per aukštos žolės žiemai, nes labai padidėja iššutimo ir grybinių ligų pavojus. Kartais veją gali tekti šienauti (aišku, rečiau nei vasarą) net iki Kalėdų, jei oras pakankamai šiltas.


    Daugiau straipsnių
Komentarai
Sodo Spalvos 2018-07-30, 10:04
Suprantama, robotai atlieka darbą, o šeimininkai gali užsiimti kita veikla. Jei veja lygi, nepiktžolėta – nupjauna lygiai. Bet jei vejoje yra pasodinti dekoratyviniai augalai, gėlių salelės, gruntas nėra ypatingai lygus – ir rezultatai bus kitokie.
Sodininkas 2018-07-16, 10:32
O kaip manote ar vejos pjovimo [url=https://www.vejosrobotas.lt/] robotai [/url] yra geri pagalbininkai? Ar jie lygiai nupjauna? Nesame dideli tinginiai, bet juk galėtume daugiau laiko skirti sau, kad ir ramiai pasėdėti terasoje vietoj žoliapjovės stumdymo
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugpjūčio 17, penktadienis.
  Saulė teka 05:58, leidžiasi 20:47.
  Mėnulis teka 13:34, leidžiasi 23:33.
  Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugpjūčio 11 d.
  Laisvydas, Hiacintas, Mažvilė, Saulenis
  Lapų diena. Galima sodinti, sėti, pikuoti lapines daržoves, pjauti veją, laistyti, rinkti sraiges, vaistinius augalus (lapus, stiebus). Rekomenduojama raugti agurkus ir kitas daržoves greitam vartojimui. Visus dekoratyvinius augalus būtinai laistykite. Juos kruopščiai prižiūrėkite. Nuolat šalinkite nužydėjusius žiedus, purenkite dirvą, naikinkite piktžoles, purkškite nuo ligų ir kenkėjų. Netinkamas laikas kirsti medžius, džiovinti vaisius.
  Miškas ir toliau esantys medžiai prieš lietų atrodo šviesesni.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082