Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2019 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Sodas be zzzvimbiančių uodų: kaip?

Net gražiausiame sode ar nuostabiausioje terasoje mums nebus malonu, jei aplinkui be paliovos zys uodai. Laimei, yra visokiausių būdų nuo šių kraujasiurbių išsigelbėti.

Saugus sodas

Atskrenda iš niekur, dauginasi žaibo greičiu, be galo erzina ir dar trokšta mūsų kraujo. Labiausiai uodai vargina šiltos dienos popietę ir vakarais. Ypač daug jų susirenka pavėsingose, drėgnose vietose. Kaip atsikratyti nemalonios šių vabzdžių draugijos?
Karą pradedame surinkdami ir paslėpdami visus daiktus, kuriose gali kauptis lietaus vanduo ir jo užsilikti. Nepalikime net mažiausių butelių kamštelių. Juk įkyriųjų vabzdžių patelės deda kiaušinėlius visur, kur yra stovinčio vandens. Vidutinio dydžio dubenyje per kelias dienas gali išsiristi net apie 5 000 uodų. Sode nuolydis neturėtų būti didesnis ne 15 proc., kad įdubose nesikauptų ir nestovėtų vanduo.
Jei sodybos aplinka uodams palanki, vandens telkinuko geriau nekaskime. Tačiau jei be jo apsieiti negalime, įrenkime tokį, kuriame vanduo ne stovės, o visą laiką tekės ir banguos. Tiks tvenkinukas su kaskadomis, fontanu, upeliu ar šaltiniu. Atminkite: uodai kiaušinėlius deda tik stovinčiame vandenyje, ypač jei jis nešvarus ir negilus.
Gilesniuose (nuo 60 cm) ir dideliuose (nuo 5 m2) ežerėliuose, apžėlusiuose augalais, pilnuose gyvūnijos, lengviau palaikyti švarą ir biologinę pusiausvyrą. Labai naudingos yra žuvys ir varlės, nes minta vabzdžių lervomis.
Neatidėliokime svarbių pavasarinių darbų: seną vandenį pakeiskime šviežiu, vandens telkinuką išvalykime. Jei viską atliksime laiku, sodyboje labai sumažės uodų.

Ramus poilsis

Uodai slepiasi nuo saulės spindulių, nes juose greitai išdžiūva ir žūva. Dieną geriau ilsėtis saulėtoje vietoje, pavyzdžiui, didelio skėčio pavėsyje. Po pietų ir vakare įsikurkime altanoje ar kampelyje su daline priedanga (pavyzdžiui, su keliomis sienomis), už pergolių arba grotelių. Tokiose vietose paprasčiau pritvirtinti specialius tinklelius nuo vabzdžių arba pakabinti tankų permatomą audinį.
Poilsio kampeliuose deginamos įvairios žvakės, fakelai. Jei yra elektros lizdas, galima įjungti specialią priemonę, skleidžiančią vabzdžius atbaidančias medžiagas. Pagelbės ne tik įvairūs cheminiai purškikliai, bet ir eteriniai aliejai, tik svarbu žinoti, ką rinktis. Jais galima pasitepti ar įlašinus į vandenį pamažu kaitinti – kvapas išsisklaidys ir saugos mus tarsi nematomas šydas.
Jei taikysime kelis išvardintus būdus, o ne vieną kurį labiausiai patikusį – stipriai sumažinsime sode zujančių uodų skaičių.
Uodus atbaido gvazdikų, levandų, pelargonijų, mėtų eterinių aliejų kvapas.


Augalai, atbaidantys uodus

Stipriai kvepiančių augalų uodai tiesiog negali pakęsti. Aplink poilsio kampelius, balkonų loveliuose ir vazonuose sodinamos pelargonijos (Pelargonium), levandos (Lavandula), bazilikai (Ocimum basilicum), mėtos (Mentha), cimbžiedos (Plectranthus). Kvapniuosius aliejus išsiskiria tiek jų lapai, tiek žiedai. Kvapų „užuolaidos“ neleis įskristi nepageidaujamiems įsibrovėliams. Jei sode auga rūgštusis žagrenis (Rhus typhina), po juo nuo uodų galima pasislėpti kaip po skėčiu nuo lietaus.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 16, trečiadienis.
  Saulė teka 08:32, leidžiasi 16:26.
  Mėnulis teka 12:41, leidžiasi 02:48.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis sausio 14 d.
  Leimantė, Marcelis, Marcelė, Norgailas, Utenis.
  Šaknų diena. Sėkite daržoves, gėles (pelargonijas, begonijas, fuksijas), kurių vegetacija ilgesnė. Jie turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai.
  Jei sausis su migla, tai vasara su lietučiu.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082