Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  GĖLYNAS: žiedai po medžiais ir krūmais

Pagalvokime, kaip derinti medžius ir gėles arba gėles ir krūmus. Jei sename sode neliko aikštelės gėlynui, ar įmanoma kelis kerelius pasodinti po medžiais? Kodėl gi ten negalėtų skleistis žiedai, marguoti lapai, žaižaruoti ažūrinė žaluma. Parinkus tinkamus augalus ir sudarius truputį geresnes sąlygas, gėlynas po medžiais džiugins visą vasarą.

Ar šešėlis labai kenkia gėlėms?

Vienoms gėlėms šešėlis – tik dar geresnės augimo sąlygos, o kitos praranda dekoratyvumą ir net sunyksta. Taigi konkrečios rūšies grožis susijęs su jos poreikiais. Ketindami šešėlingoje vietoje įveisti gėlyną, pirmiausia pasidomėkite ten galinčiomis augti augalų rūšimis.
Nepamirškite įvertinti šešėlio: ar parinktoje vietoje niekada neprasiskverbia saulės spinduliai, ar plotas apšviečiamas tik neilgai, pavyzdžiui, rytą arba vakare. Patys tamsiausi kampeliai – prie šiaurinių sienų, tvorų, po labai tankiais dideliais medžiais.
Rinkdamiesi gėles atkreipkite dėmesį į tai, ar jos pakenčia tik dalinį, ar visišką šešėlį. Ne mažiau svarbios dirvos savybės – sunki ji ar lengva, drėgna ar sausoka. Sudarykite esamomis sąlygomis galinčių augti gėlių veislių bei rūšių sąrašą ir iš jo išsirinkite labiausiai patinkančias.

Kodėl po medžiais gėlės nebežydi?


Pasodintos po medžiais gėlės gali nežydėti dėl kelių priežasčių. Pirmiausia išsiaiškinkite, ar jos pakenčia šešėlį. Suprantama, kad po medžiu atsidūrusios saulę mėgstančios gėlės skurs. Jei jos tikrai nebijo šešėlio, prasta yra žemė. Po medžiais gali būti per sausa – nemažą dalį lietaus lašų pasiima jie, o kita dalis nuteka lapais ir nepasiekia apačioje esančių kerų. Žoliniams augalams dažnai trūksta maisto medžiagų – medis yra stipresnis konkurentas ir greičiau sunaudoja trąšas. Ir galiausiai pagalvokite, ar ne laikas gėles persodinti. Seni, sutankėję arba priešingai – išretėję kereliai beveik nežydi.

Kaip susidraugauti su senais medžiais?


Norite gėlių po senais medžiais – teks padirbėti. Išgenėkite medį taip, kad po šakomis būtų vietos, kristų bent šiek tiek daugiau šviesos. Nupjaukite kelias apatines šakas ir truputį praretinkite lają. Sukaskite žemę. Iš karto pamatysite, kur eina pagrindinės paviršinės šaknys, o kur puriau. Nuo kamieno ir pagrindinių šaknų palikite apie 30 cm, o šaknų neišraizgytuose ploteliuose atneškite ir įmaišykite gero komposto. Visos pavėsio gėlės mėgsta derlingą, puveningą žemę.
Dabar jau galima sodinti gėles. Aukščiausios turėtų augti arčiau kamieno arba storųjų apatinių šakų, smulkesnės – tarpuose ir tolėliau. Nepamirškite laistyti ir net po lietaus tikrinti, ar žemė po medžiu sušlapo. Prigijusias gėles patręškite. Tai daryti reikėtų net dažniau nei atviroje vietoje – juk dalis trąšų atiteks medžiui.

Ar margi lapai pakeis žiedus?

Tamsiame šešėlyje margalapiai augalai gali prarasti lapų puošnumą – spalvos dažnai keičiasi, daugėja žalios. Pusšešėlyje klesti daug kas: vaisginos, bruneros, astrancijos, epimedžiai, viksvos, blakėžudės, snapučiai, heleborai, alūnės, notrelės, palemonai, plautės, vingiriai, tiarelės. O kokius puikius raštus galima kurti iš įvairių veislių melsvių, žiemių ir gebenių! Daugumos jų lapų margumas išsilaiko visą sezoną, neapdega nuo saulės.

Ar prie krūmų sodinti tik smulkias gėles?


Sodinimas priklauso nuo augalų formų ir gėlyno plano. Jei krūmai platūs, išlinkusiomis šakomis, po jais augs tik šešėlio nebijančios žemos, besidriekiančios gėlės. Prie glaustašakių, kompaktiškų krūmų tiks įvairios. Besidriekiančios ir mėgstančios šešėlį gėlės gali augti arčiausiai krūmų, tolėliau – vidutinio aukščio kereliai, o pakraščiui – žemesni. Tarp krūmų ir tolimesniame krašte gražiai atrodys aukštaūgės.

Kokie krūmai – tinkamiausias fonas gėlynui?


Jei gėlyne augs įvairių rūšių žydinčios gėlės, fonas turėtų būti ramesnis. Jį sudarys vienos rūšies arba tarpusavyje derantys dviejų rūšių krūmai. Pavyzdžiui, spalvingam gėlynui tinka ramus spygliuočių, kaulenių, raugerškių fonas. Jei norite sodinti ryškiai žydinčius krūmus, gėles prie jų priderinkite pagal žydėjimo laiką ir spalvas.
Krūmas – stambesnis augalas, kuris visada labiau pastebimas. Greta pasodintos gėlės turi paryškinti jo žiedus, formą. Pavyzdžiui, anksti pavasarį geltonuojančios forsitijos puikiai dera su neaukštomis svogūninėmis gėlėmis – žydrėmis, sniegžydrėmis, ankstyvosiomis tulpėmis. Gegužės pabaigoje ir birželį žydinčias Vanhuto lanksvas paryškins auskarėliai, karpažolės, tiarelės, dekoratyvių rūšių ir veislių česnakai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 24, sekmadienis.
  Saulė teka 07:20, leidžiasi 17:45.
  Mėnulis leidžiasi 09:40.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 19 d.
  Elmyra, Gedmantas, Goda, Livija, Motiejus (Matas).
  Šv. Motiejus, Vieversio diena. Estijos nepriklausomybės diena.
  Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite gūžines salotas, tręškite. Tikrinkite sėklų daigumą. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus, gyvatvores. Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Iš visų paukštelių vieversys pirmasis parskrenda į gimtinę. Manyta, kad jam pasirodžius iki savo dienos, ilgokai dar bus šalta – paukštelis turės „atgulėti“. Jei vieversiukas pavėluos, pavasaris bus ankstyvas. Merginos tą dieną plaukų nešukuodavo – antraip vištos vasarą iškapstys daržus. Negalima ir miltų sijoti – pasėlius užpuls amaras. Iki Vyturio dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Sakydavo: „Skubykit verpt, parlėks vyturys – susuks kuodelį.“ Jei nori būti labai greitas, reikia Vieversio dieną du kartus apibėgti apie trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Apskritai ši diena daug kur laikyta pirmąja pavasario švente.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082