Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Lengvas dirvožemis – smėlis: kaip jį pagerinti?

Nors dažniausiai sodo dirvožemis būna mišrus, bet kuris nors tipas vis tiek vyrauja. Smėlingą atpažinsite iš stambesnių grūdelių gausos. Jį lengva sutrupinti pirštais. Šio dirvožemio pranašumai – nesunku įdirbti, greitai įšyla, lengvas, trūkumai – blogai sulaiko vandenį, greitai išdžiūsta, lengvai netenka maisto medžiagų.

Bet... Ne vien trūkumai

Dirvožemis yra augalų mitybos šaltinis. Jis sudarytas iš skirtingo dydžio (frakcijos) dalelių. Smėlio dalelės stambesnės nei molio. Vyrauja vandenyje netirpus kvarcas, todėl druskos lengvai išplaunamos. Drėgmės ir aeracijos požiūriu priesmėlis augalams visai tinkamas. Priešingai nei molžemyje, smėlingame dirvožemyje daugiau didesnių ertmių, todėl lengvai prasiskverbia vanduo. Jis yra purus, pralaidus orui, tačiau greitai išdžiūsta.
Molis greičiau kaupia drėgmę, todėl dažnai per šlapias, prasto laidumo. Priesmėlyje pasėta veja beveik nekelia rūpesčių, nes šis dirvožemis visada purus, nesupuola, paviršiuje nesusidaro pluta. Tik nereikia intensyviai purenti, o sėjos darbus patariama atlikti greitai (išgaruos mažiau drėgmės).
Molingas dirvožemis, palyginti su smėlingu, pavasarį lėčiau įšyla, o augalai vėliau padeda vegetuoti. Žiemą smėlingame sklype vietoje pasodinti augalai mažiau nukenčia nuo šalčio nei drėgnoje, molingoje.

Pagerinkite organinėmis trąšomis


Smėlingame dirvožemyje greičiau suyra arba išplaunamos maisto medžiagos. Jį tręškite organinėmis ir lėtai veikiančiomis mineralinėmis trąšomis. Greitai tirpstančios mineralinės trąšos dažniausiai išplaunamos į gruntinius vandenis anksčiau, nei spėja patekti į augalus.
Tradiciškai smėlingi dirvožemiai gerinami moliu, molingi – smėliu ar priesmėliu. Į smėlingą kasmet įterpkite daug organinių medžiagų. Pridėjus humuso, susidaro trupiniai. Kompostas (puvenos) – puiki organinė trąša. Jis gaunamas iš virtuvės ir sodo atliekų (pavyzdžiui, nupjautos žolės). Sukrautas į dėžę kompostas atrodo tvarkingiau ir greičiau pūva.
Nepamirškite, kad daugelis smėlingų dirvožemių gana rūgštūs. Derlingumą padidinsite kalkindami. Jei mėšlą iškratėte ir įterpėte rudenį, lauką kalkinkite ankstų pavasarį, likus maždaug šešioms savaitėms iki augalų sodinimo. Jei kalkės susimaišo su trąšomis, nelabai gerai. Nereikėtų vienu metu tręšti mėšlu, kompostu, mineralinėmis trąšomis ir kalkinti. Jei smėlingas dirvožemis pernelyg rūgštus, tinka dolomitmilčiai, pelenai. Pastarieji ypač vertingi. Šiek tiek rūgštesnį priesmėlį, šiltą saulėtą vietą mėgsta kvapieji žirneliai, gvaizdūnės, hiacintai, leukonijos, kardeliai, veigelės, pakalnutės.
Organinės medžiagos padeda lengvai dirvai kaupti vandenį ir maisto medžiagas, todėl ją naudinga tręšti ne tik kompostu, bet ir sideratinėmis trąšomis. Pavyzdžiui, lubinai seniai yra vieni svarbiausių ankštinių augalų, didinančių natūralų dirvožemio derlingumą. XIX amžiuje jie gausiai auginti Vokietijoje smėlinguose laukuose ir net vadinti smėlynų auksu.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 24, sekmadienis.
  Saulė teka 07:20, leidžiasi 17:45.
  Mėnulis leidžiasi 09:40.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 19 d.
  Elmyra, Gedmantas, Goda, Livija, Motiejus (Matas).
  Šv. Motiejus, Vieversio diena. Estijos nepriklausomybės diena.
  Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite gūžines salotas, tręškite. Tikrinkite sėklų daigumą. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus, gyvatvores. Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Iš visų paukštelių vieversys pirmasis parskrenda į gimtinę. Manyta, kad jam pasirodžius iki savo dienos, ilgokai dar bus šalta – paukštelis turės „atgulėti“. Jei vieversiukas pavėluos, pavasaris bus ankstyvas. Merginos tą dieną plaukų nešukuodavo – antraip vištos vasarą iškapstys daržus. Negalima ir miltų sijoti – pasėlius užpuls amaras. Iki Vyturio dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Sakydavo: „Skubykit verpt, parlėks vyturys – susuks kuodelį.“ Jei nori būti labai greitas, reikia Vieversio dieną du kartus apibėgti apie trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Apskritai ši diena daug kur laikyta pirmąja pavasario švente.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082