Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Augalų formavimo menas

Ant medžių kamienų galima išauginti rutulius, cilindrus, kubus, spirales ir kt. Visas formas kurti patogiausia naudojant iš anksto paruoštus trafaretus. Dideles figūras patartina formuoti iš didžiosios tujos (Thuja plicata) ir jos veislių (pavyzdžiui, ‘Excelsa’), smulkesnes – iš vakarinės tujos (T. occidentalis) veislių (‘Smaragd’, ‘Brabant’, ‘Columna’, ‘Holmstrup’, ‘Pyramidalis’, Fastigiata’, ‘Maloniana’).

Sudėtingos formos


Sudėtingesnės figūros susideda iš keleto vienodų arba skirtingų paprastų figūrų, tarsi sumautų ant iešmo. Kai pavyks perprasti paprastų geometrinių formų kūrimo techniką, jūs be vargo pagal pateiktas schemas išmoksite ir sudėtingesnių, tik jau prireiks liniuočių, gulsčiukų ir sudėtingų šablonų, karkasų.
Atsižvelgiant į kai kuriuos uolinio kadagio (Juniperus scopulorum) veislių augimo ypatumus, galima sukurti įdomią formą, panašią į schemišką apverstą eglutę. Pirmiausia augalas tankinimas trumpinant ūglius. Norint suteikti konkrečią formą, jis padalijamas į lygias pagal aukštį dalis. Pagal žymenis kylančios šoninės šakos horizontaliai nukerpamos iki pat centrinio stiebo. Tokiai formai sukurti labiausiai tinka uolinio kadagio veislės ‘Blue Arrow’ ir ‘Sky Rocket’. Vėliau kasmet būtina horizontaliai kirpti ūglius. Neverta stengtis tokios formos augalą išauginti labai aukštą, nes tai labai apsunkins kasmetinę priežiūrą. Jį galima užbaigti nedideliu rutuliu.

Darbo reikalaujanti spiralė

Viena įdomiausių ir sudėtingiausių formų, reikalaujančių ne vienerių stropaus darbo metų, yra spiralė. Pirmiausia kasmet trumpinant ūglius suformuojamas tankus siaurai kūgiškos lajos formos augalas. Trečiais arba ketvirtais metais jį pažymime: storos virvės galą pririšame prie stiebo pagrindo ir vienodu atstumu apvyniojame visą augalą iki viršūnės. Tada sekatoriumi nuo apačios, šalindami šakas tarp virvių, pradedame formuoti spiralę. Galutinai suformuoti augalui prireiks dar 2–3 metų. Svarbu pakirpti ūglius ir šalinti naujus, atsirandančius iš miegančių pumpurų, ne rečiau kaip 2–3 kartus per metus.
Parkams arba dideliems sklypams galima kurti įdomias žmonių, gyvūnų ar net baldų formos skulptūrines kompozicijas. Sename parke labai maloniai akį džiugina pora pasivaikščioti išėjusių senjorų, suformuotų iš visžalių spygliuočių.
Aukščiausia figūrinio medžių karpymo meno išraiška yra sudėtinės erdvinės kompozicijos, dažnai sudarančios persipinančius ornamentus. Joms sukurti reikia dešimtmečių, o stropi priežiūra reikalauja dar daugiau laiko ir pastangų. Projektuojant būtina palikti šiek tiek vietos nedideliam kasmetiniam prieaugiui ir pasirūpinti, kad kompoziciją būtų patogu prižiūrėti.

Primename pagrindines augalų formavimo taisykles:
1. Formuoti augalą geriausia pradėti jauną.
2. Būtina nesistengti suformuoti augalo per greitai, nenukirpti daugiau kaip ketvirdalį lajos per kartą, kad jis labai stipriai nenusilptų.
3. Augalą reikia kirpti tris kartus per metus, nes praleistas kirpimas sumenkina visų ankstesnių pastangų ir darbų rezultatus.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082