Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Jurginus – į vazonus!

Išgirdus žodį „jurginai“, sąmonė iš karto ima piešti kaimišką paveikslą: medinių lentelių tvora, o už jos – aukšti, dažnai prie kuoliukų pririšti stiebai, keliantys stambius žiedynus. Bet ši vizija yra kintanti – kasmet atsiranda vis daugiau žemaūgių veislių, tinkamų auginti vazonuose. Ir nebūtinai gėlės dvelkia vasaros palydomis ir rudens pradžia. Kiek pagudravus, jurginus galima pražydinti anksčiau ir neblankstančiu jų grožiu gėrėtis nuo pavasario.

Nestokojantiems energijos

Jurginus galima pražydinti ir patiems. Jau vasario mėnesį gumbus iškelkite į dienos šviesą ir pasodinkite į indus. Didelės šilumos nereikia – užtenka 14–16 °C. Kol nepradėjo lįsti daigai, nepersistenkite laistydami.
Kai jurginai pasieks 20–30 cm aukštį, laistykite gausiau ir tręškite žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Tai darykite reguliariai, kas savaitę. Atsižvelgiant į veislės ankstyvumą, žiedpumpuriai pasirodys jau gegužę–birželį. Beliks laukti, kol pasibaigs pavasario šalnos – juk nenorite pražudyti išpuoselėtų augalėlių.

Išeitis skubantiems

Išeitis yra ir žmonėms, neturintiems sąlygų saugoti šakniagumbius žiemą rūsyje ir laiko jiems pražydinti. Jau gegužę galite nusipirkti vazonėliuose augančių ir žydinčių jurginų. Kad jie greitai neišeikvotų maisto medžiagų, teks persodinti į didesnius indus. Tai daryti reikia labai atsargiai, nepažeidžiant šaknų, ir stengiantis, kad išėmus iš vazonėlių, nenubyrėtų žemės.
Jurginai, anksčiau buvę tipiški kaimiško stiliaus sodybų augalai, pasodinti į dailius indus, pritampa ir moderniose erdvėse, suteikia joms nostalgiškumo.

Norint pražydinti jurginus jums prireiks:

* indų (augalui – ne mažiau kaip 3 l talpos);
* purios, derlingos ir vandeniui laidžios žemės mišinio;
* medžiagų geram drenažui paruošti;
* kompleksinių trąšų žydintiems augalams.

Apie sodinimą ir priežiūrą

Kad žemės mišinys būtų pralaidus vandeniui ir purus, jį ruošdami pridėkite rupaus smėlio, perlito, smulkinto keramzito ar vandenį sugeriančių granulių. Tai labai svarbu. Pernelyg suplūktoje ir užmirkusioje žemėje pradės pūti šaknys.
Jei indai su jurginais stovės ant žemės, ant dugno galima užberti keraminių vazonų duženų, stambaus žvyro, raudonų plytų nuolaužų. Jei sodinsite į balkonų lovelius, tvirtinamus prie balkonų ar palangių, aktualus jų svoris. Šiuo atveju geriau naudoti keramzitą – jis lengvesnis.
Jurginų, augančių vazonuose ir kitokiuose induose, priežiūra nesudėtinga: nuskabomi nužydėję žiedai, laistoma, tręšiama ir stebima, ar nepuola ligos bei kenkėjai. Ilgas ir gausus žydėjimas džiugina, bet turi ir trūkumų – gumbai, tinkami saugoti iki kitų metų, dažniausiai neužauga.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082