Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  GĖLYNAS: vidurvasario karalienės – lelijos ir rožės (II)

Sode vidurvasario karalienėms reikia skirti ypatingą vietą, kur jos lepinsis saulės spinduliuose ir bus dėmesio centre. Kaip saugoti nuo ligų, su kuo auginti, kaip derinti?

Kaip apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų?

Dažnai tenka girdėti, kad rožynas – tikras vargas. Vienos ligos ir vabalai. Iš tiesų skundžiasi tie, kurie rožes augina netinkamoje vietoje (jos negali augti per tankiai, šešėlyje ar po medžiais) ir nekreipia dėmesio į pirmuosius pavojaus požymius.
Jei liga ar kenkėjai įsisiautėjo, sutramdyti bus labai sunku, kerai grožį praras visai vasarai. Visada geriau naudoti profilaktines priemones. Pirmas darbas – teisingas genėjimas pavasarį. Jokiu būdu negalima palikti apdžiūvusių, dėmėtų šakelių. Geriau nukirpti trumpiau, nei palikti ligos židinius. Pavasarį ir vasarą būtina tręšti, laiku laistyti ir išrauti visas piktžoles. Peržydėję žiedai nukerpami, sugrėbiami nubyrėję žiedlapiai. Žiemai rožės ruošiamos laipsniškai, atsižvelgiant į rudens orus.

Ar lelijos žydi tik liepos mėnesį?


Dauguma lelijų žydi liepą. Jos panašios į tulpes – yra ir ankstyvesnių, ir vėlyvesnių. Kaip ir šias gėles, lelijas galima sodinti šiltesnėse ir vėsesnėse sodo vietose ir taip truputį paveikti žydėjimo laiką. Jei norite ankstyvų žiedų birželio mėnesį, gegužę daigus pridenkite – tegul auga kuo greičiau.
Neaukštų veislių lelijas galima auginti vazonuose. Per žiemą laikant vėsiame (apie 0 ºC) rūsyje ir pavasarį išnešus į balkoną arba terasą, jos pražysta 2–3 savaitėmis anksčiau pasodintos sode.

Kokie lelijų ir kitų gėlių deriniai?


Sodinant lelijas, kaip ir rožes, reikia atsižvelgti į žiedų spalvas. Tarpusavyje šios gėlės derinamos panašiai kaip tulpės. Galima sodinti grupelėmis po kelis kiekvienos veislės svogūnus arba 2–3 veislių mišinį. Kitos gėlės turi leisti lelijoms dominuoti ir tik paryškinti jų grožį, pridengti stiebų apačią.
Su lelijomis dera daug smulkiažiedžių gėlių: gubojos, pievinės kraujažolės, neaukštos veronikos, šalavijai, žiognagės, snapučiai, šiušelės. Nekarštoje vietoje jas galima sodinti su astilbėmis. Savotiškai gražūs yra gėlynai, kuriuose šios gėlės auginamos su viendienėmis. Jos yra aukštesnės ir iškyla virš viendienių kupstų, o ilgi, plačiai išsiskleidę pastarųjų augalų lapai uždengia apatinę pusę lelijų stiebų.
Gėlyne lelijas ir kitas gėles būtina sodinti, pagal aukštį, kad visos būtų matomos. Taip pat nepamirškite pasidomėti, ar pasirinktos veislės ištveria šaltas žiemas.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082