Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Darbai sode liepos mėnesį

Liepa – vasaros viršūnė: karščiausias metų laikas, liūtys su perkūnijomis, puošnus žiedų kilimas dengia pievas, pamiškes, sodybas. Birželio pabaigoje pasirodo pirmieji liepų žiedai, o liepos pradžioje saldžiu medumi dvelkia visur, kur tik jos pasodintos. Jei sumišę žiedų ir uogų aromatai persmelkia orą, vadinasi, atėjo vasara. Sulaukta saldaus atlygio už darbus ir rūpesčius, ir visas sodininko dėmesys sutelktas į braškių, agrastų, trešnių, serbentų, aviečių, vyšnių skynimą... O kokius darbus dar reikėtų įrašyti į šio mėnesio veiklų sąrašą?

Vejos pjovimas – nenutrūkstamas vasaros užsiėmimas. Apdžiūvusią žolę galima naudoti kaip mulčią arba krauti į kompostinę. Sausu ir karštu laikotarpiu veją tenka gausiai laistyti, kas dvi savaites reikėtų ir patręšti.
Tvenkiniuose, kuriuose yra augmenijos, vandens nekeiskite, o tik įpilkite jo papildomai. Tačiau neleiskite augalams pernelyg įsigalėti, agresyvesnius išraukite. Manoma, kad jie turi užimti ne daugiau kaip trečdalį vandens telkinio.
Ant takų, grįstose aikštelėse želiančias piktžoles lengviau naikinti cheminėmis priemonėmis (sisteminiais herbicidais) negu mechaniniu būdu. Tai daroma labai atsargiai, kad purškiamo tirpalo lašelių nepatektų ant kaimyninių augalų. Pavienes stambias piktžoles galima patepti (aplikuoti) herbicidų tirpalu.
Rudeniui mėšlo pirkti reikia jau dabar. Šiuo metu daugiausia vilčių jo gauti. Sunkiam dirvožemiui geriau tinka arklių, smėlingam – karvių arba kiaulių mėšlas. Jei yra galimybė, pasiruoškite ir velėninės žemės.

Liepos mėnesį sodui, ypač jaunam, gali trūkti drėgmės. Laistydami ir patręškite – vaismedžius paskatinsite formuoti kitų metų žiedinius pumpurus. Trąšų turėtų tekti apie 50–60 g/m2. Jei sausa, labai naudinga laistyti avietes: uogos bus stambesnės.
Nuėmę derlių, genėkite trešnes – iki žiemos jos spės užsigydyti žaizdas. Genimi ir graikiniai riešutmedžiai. Po pavasarinio genėjimo obelys išaugina daug vertikalių ūglių – vilkūglių. Jie sutankina lają, nepraleidžia saulės spindulių iki vaisių. Jei vilkūglių neišlaužėte visai jaunų, nesumedėjusių birželį, tai būtina padaryti liepos–rugpjūčio mėnesiais. Pjauti juos reikia prie pat šakos, nepaliekant stuobrelių, nes kitaip ateinančiais metais išaugs dar daugiau. Panašiai genimos ir kriaušės, slyvos.
Laikas paremti nuo augančių vaisių pradedančias linkti vaismedžių šakas.
Sudeginkite ir pakeiskite naujomis birželį ant vaismedžių kamienų užvyniotas raukšlėtojo popieriaus juostas.

Vasarai įpusėjus dekoratyviniai spygliuočiai toliau dauginami žaliaisiais auginiais. Substratas paruošiamas toks kaip ir sumedėjusiems auginiams. Tačiau prieš sodinant jį rekomenduojama ne tik gerai sudrėkinti, bet ir dezinfekuoti – perlieti stipriu kalio permanganato tirpalu. Dauginimui tinka tokie ūgliai, kurie patrinti tarp pirštų nesubyra, išlieka lankstūs. Jie sodinami 2–3 cm gylyje 3–5 cm atstumais.
Iki liepos vidurio genimi spygliuočiai. Trumpinami tik šių metų ūgliai (iki pusės ar netgi daugiau) – tai paskatins intensyvų šakojimąsi kitąmet. Karpomos peržydėjusios lapuočių gyvatvorės.
Šį mėnesį rožės pačios gražiausios. Išskinkite peržydėjusius žiedus, išpjaukite iš poskiepių pamatų išaugusius ūglius. Stebėkite, ar neužpuolė ligos arba kenkėjai, ypač amarai. Mėnesio pabaigoje kompleksinėmis trąšomis patręškite rožes paskutinį kartą, kad iki rudens spėtų sumedėti ūgliai – bus mažesnė tikimybė, kad jie nušals.

Žydi lelijos. Stebėkite, kad lelijiniai lapgraužiai nesunaikintų grožio: jų lervos labai ėdrios, kelios per pusdienį gali nugraužti visus augalo lapus. Vabaliukai oranžiškai raudoni. Lervos pilkšvos, pastebimos pagal išmatų kauburėlius lapų galuose. Efektyviausias, nors ir nemalonus naikinimo būdas, – vabalus, lervas surinkti ir sunaikinti. Visos lelijos neatsparios grybinėms ligoms, ypač puviniui, todėl nuo gegužės pabaigos iki rugpjūčio vidurio kas 10 dienų rekomenduojama purkšti fungicidais (kaitalioti kontaktinio ir sisteminio veikimo fungicidus).
Antra liepos pusė – geriausias metas dauginti vilkdalgius. Iškasus seną kerą ir nupurčius žemę, šakniastiebis padalijamas, lapai patrumpinami maždaug trečdaliu. Apkarpytos šaknys paskleidžiamos ir tvirtai įspaudžiamos į žemę. Viršutinė šakniastiebio pusė turi likti neužpilta žemėmis. Tik sibiriniai vilkdalgiai sodinami giliau.

Pradeda žydėti jurginai. Šiuo metu naudinga juos patręšti per lapus trąšomis, kuriose yra daugiau kalio, magnio. Aukštesnius augalus dera pririšti, kad neišlaužytų vėjai.
Nužydėjusioms daugiametėms gėlėms neleiskite brandinti visų sėklų – tai silpnina jas.
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Lapkričio 19, pirmadienis.
  Saulė teka 07:57, leidžiasi 16:11.
  Mėnulis teka 15:15, leidžiasi 02:36.
  Mėnulis Avine, pilnėjantis, II ketvirtis.
  Dainotas, Matilda, Rimgaudė.
  Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, rinkti derlių, šaldyti vaisius, daržoves, rinkti vaistinius augalus. Rinkite šaltalankių, šermukšnių vaisius. Sukausčius dirvą gruodui, pamulčiuokite svogūnines, kitas daugiametes gėles. Jei nepasodinote žieminių česnakų, kuo greičiau tai padarykite. Iš karto juos užpilkite 5–7 cm storio durpių, pjuvenų ar medžių lapų sluoksniu. Nepalanku tręšti, pradėti džiovinti vaisius, prieskonines žoleles.
  Jei rudenį gausūs rūkai ir medžiai šerkšnija – kiti metai bus geri.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082