Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Margalapiai – išskirtiniai sodo akcentai

Pirkdami augalus aplinkai papuošti dažnai nevertiname margalapių. Lapuočiai krūmai išties nėra tokių ryškių formų kaip medžiai, bet tarp jų tikrai netrūksta įspūdingų.

Išvaduoja nuo vienodumo


Sodininkai mėgsta įvairiaspalvius lapuočius, nes jie sodui suteikia dinamiškumo ir išvaduoja nuo monotoniškos žalumos. Kai kurie augalai margus lapus turi iš prigimties, bet dauguma jų yra atogrąžų gyventojai. Kiti sukurti selekcija užsiimančiuose augynuose.
Lapuose dalį žalios spalvos pakeičia balta, raudona, kreminė, geltona arba kelios iš karto. Bet kurios rūšies medžių ir krūmų lapų spalva unikali. Išvesta daug dekoratyvių veislių, kurių lapai neįprastai ryškios raudonos, geltonos ir kitų spalvų būna visą vegetacijos sezoną. Kiti augalai vasaros antroje pusėje išblunka. Kai kurie medžiai ir krūmai spalvotai nusidažo ne pavasarį, o tik vasarą.
Ryškūs krūmai ir medžiai dažnai būna įdomių kompozicijų akcentai. Tačiau daug raudonų ir geltonų augalų sodinti nerekomenduojama, nes šios spalvos svetimos mūsų kraštovaizdžiui, kartais net erzina. Nedideliuose (9 a) želdynuose pakanka poros šaltų (pilkų, baltai išmargintų) arba šiltų (geltonos, raudonos) spalvų didesnių krūmų. Jie priderinami prie žalios lapijos.

Tinkamoje vietoje augalas atsikleis

Margalapiai augalai ir jų deriniai kur kas įdomesni ir kontrastingesni nei vien žali. Rinkdamasis krūmus, sodybos šeimininkas turėtų pagalvoti, ko iš tiesų nori – tik gražios lapijos ar ir žiedų. Svarbu taip pat atsižvelgti į aukštį ir plotį, kurį jie pasieks visiškai suaugę, kiek reikės šviesos, kokia dirva ir vieta tinka.
Augalams geltonais, raudonais ar margais lapais parinkite šviesią, bent dalį dienos saulėtą vietą, kad spalvos būtų ryškios. Pavėsyje margumas pasidaro neryškus, geltona ir purpurinė spalvos pablunka. Geltonlapiams augalams idealiai tinka vieta, kur saulės spinduliai šiek tiek išsklaidyti (pavyzdžiui, lengvas medžių pavėsis šviesiausiomis dienos valandomis), nes kitaip jie gali nudegti. Margalapiai nudegimų bijo mažiau, raudonlapiai beveik visai nenukenčia. Viskas dėl to, kad jiems pakanka chlorofilo, o štai geltonlapiuose šio pigmento maža ar iš viso nėra.
Margalapius augalus patariama sodinti dėl kontrasto. Keletas jų gali augti greta ir sudaryti spalvingą kompoziciją. Jeigu kursite pastarąjį variantą, būkite atidūs – margumas gali būti neskoningas, jei augalai parinkti netinkamai.
Margaspalvių augalų derinimas – iššūkis net ir geriausiems kraštovaizdžio architektams. Juk juos kur kas sunkiau priderinti prie aplinkos. Sode ryškūs augalai tarsi rėkia reikalaudami dėmesio. Gražiausi jie yra aukštų, tamsiai žalių krūmų fone. Margalapiai krūmai puikiai atrodo prie laiptų ar pastatų įėjimų, kur jų faktūros ir spalvos pastebimos greičiausiai. Baltos lapų dėmės atspindi šviesą, todėl ypač ryškios vakare, sutemus. Jomis išmarginti krūmai pašviesina tamsesnes sodo vietas.
Taigi, kad ir kokius augalus pasirinktumėte, vertinkite juos už grožį, bet labiausiai – už neįprastumą ir kitoniškumą.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 24, sekmadienis.
  Saulė teka 06:12, leidžiasi 18:40.
  Mėnulis teka 23:14, leidžiasi 08:02.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Daumantas, Ganvilė, Gaudvilė, Sigutis.
  Tarptautinė tuberkuliozės diena.
  Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, žiedinius kopūstus, svogūnus laiškams. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082