Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Batatinių sukučių duoklė grožiui

Batatų, arba saldžiųjų bulvių, užsiauginti Lietuvoje gana sudėtinga. Kad sulauktume šių egzotiškų daržovių derliaus, reikia labai šiltos vasaros, kuri truktų... ne mažiau kaip penkis mėnesius. Išeitis – šiltnamis. Jei kam pavyko prisikasti batatų, sveikiname. Smalsuoliai, norintys paragauti jų, gumbų gali nusipirkti prekybos centruose. Bet šįkart kalbėsime ne apie puotą skrandžiui – atiduosime duoklę grožiui.

Arba viršūnėlės, arba šaknelės...


Batatinis sukutis (Ipomoea batatas var. batatas) universalus: gumbai tinka skrandžiui palepinti, o dailūs lapai – akims paganyti. Tad suprantama, kodėl augalo lapija pateko į selekcininkų akiratį. Kol vieni rūpinosi gausesniais valgomųjų gumbų derliais, stengėsi pagerinti maistines savybes, kiti, davę įžadus grožiui, kūrė veisles puošniais lapais.
Naujesnių veislių dekoratyvieji batatiniai sukučiai dažnai būna sterilūs – nežydi, tad ir sėklų nesubrandina. Žemėje slypinčių šakniagumbių saldžiosiomis bulvėmis jau nepavadinsi – jie kartoki, tad maistui netinkami. Taip jau gamtos nuspręsta – arba viršūnėlės, arba šaknelės.

Pritaikymas – pagal fantaziją

Batatinių sukučių daigų rasite dekoratyviaisiais augalais prekiaujančiose parduotuvėse, mugėse, turguose pavasarį ir vasarą. Jų yra įvairių: tamsiai rudais, kartais net bronziniais arba šviežių salotų žalumos lapais, karpytais arba lygiais kraštais, trumpesniais arba iki 1,5 m ilgio stiebais.
Kuriant kompozicijas balkonų loveliuose, kabamuosiuose krepšeliuose, induose, batatiniai sukučiai naudojami vis dažniau. Nenuostabu – žiedų jūrą pagyvinus bronziniais, rudais, šviesiai žaliais augalai sėkmė bus garantuota. Puošnus vijoklis suteikia kompozicijai užbaigtumo, gyvumo ir darniai į ją įsilieja. Batatinis sukutis išlieka dekoratyvus net tada, kai greta žydintys augalai pamažu praranda kerintį grožį.
Gražiuosius vijoklius galima auginti ne tik induose. Vešli lapija greitai ir gerai užpildo tuščius plotelius gėlyne – augalai šliaužia pažeme, o tarpubambliai dar ir šaknis išleidžia. „Pajutę“ atramas, stiebai be vargo kopia aukštyn, o galėdami nusvirti, tarkim, nuo atraminės sienelės krašto, tai padaro nedelsdami.
Dėmesio! Įsismarkavę batatiniai sukučiai gali nustekenti šalia esančius augalus. Jei nenorite, kad taip nutiktų, praretinkite pernelyg išsišakojusius ūglius.

Žiema daug ką keičia...

Sutikite, žiemos vardą derėtų rašyti didžiąja raide – juk tai ji koreguoja prigimtinę augalų teisę augti metų metus. Dauguma augalų, kurie savo tėvynėje lepinasi šiluma ir nėra pažinę kandaus šaltuko, yra daugiamečiai. Pas mus šilumamėgių situacija visiškai kitokia – žiema reiškia du dalykus: neišvengiama žūtis arba, jai dar nagų neparodžius, kraustymasis į šiltesnę patalpą. Tai gresia ir batatiniams sukučiams, kilusiems iš Amerikos atogrąžų. Taigi, artėjant šaltajam periodui pasvarstykite, ar norite išsaugoti gražiąsias lianas kitiems metams.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 24, sekmadienis.
  Saulė teka 06:12, leidžiasi 18:40.
  Mėnulis teka 23:14, leidžiasi 08:02.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Daumantas, Ganvilė, Gaudvilė, Sigutis.
  Tarptautinė tuberkuliozės diena.
  Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, žiedinius kopūstus, svogūnus laiškams. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082