Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Žavingosios ežiuolės populiarumas

Nedidelė ežiuolių (Echinacea) gentis priklauso astrinių šeimai. Joje yra tik kelios rūšys, natūraliai augančios Šiaurės Amerikos prerijose. Ilgą laiką ežiuolės buvo žinomos daugiausia kaip vaistiniai augalai.

Neįtikėtinas populiarumas


Iš purpurinės ežiuolės (E. purpurea) gaminami vaistai, stiprinantys imunitetą. Ši rūšis anksčiau kartais buvo auginama ir gėlynuose. Jau seniai atrinkta keletas veislių ryškesniais žiedais, gerai besidauginančių sėklomis. Labai retai auginamos tokios laukinės rūšys kaip keistoji ežiuolė (E. paradxa) siaurais geltonais vainiklapiais ir blyškioji ežiuolė (E. paliida) siaurais šviesiai alyviniais vainiklapiais.
Selekcininkai į šias kuklias gėles ilgai nekreipė dėmesio. Tikras perversmas įvyko Čikagos botanikos sode sukūrus pirmą tarprūšinį hibridą, kuris buvo pavadintas ‘Art‘s Pride’. Jis gautas sukryžminus E. purpurea ‘Alba’ su E. paradoxa. Žiedų spalva visiškai neįprasta ežiuolėms – ryškiai oranžinė. Deja, šaknų sistema panašesnė į E. paradoxa ir kero dalimis dauginama sunkiai, todėl ši veislė plito lėtai.
Vėliau per kelerius metus naujos veislės pasipylė kaip iš gausybės rago. Buvo išvesta augalų geltonais, šviesiai oranžiniais, ryškiai oranžiniais, žaliai purpuriniais, labai kvepiančiais baltais, pilnaviduriais baltais ir pilnaviduriais purpuriniais žiedais. Viena iš labiau išsiskiriančių veislių – ‘Pica Bella’ trumpais, siaurais vainiklapiais.
Dar vėliau pasirodė nepaprastai įspūdingos veislės milžiniškais pilnaviduriais rožiniais, pilnaviduriais skaisčiai raudonais, pilnaviduriais oranžiniais, pilnaviduriais dvispalviais ir skaisčiai raudonais tuščiaviduriais žiedais.

Ilgas žydėjimas

* Ežiuolės yra aukštoki (70–100 cm) augalai, tik kai kurios (pavyzdžiui, ‘Twilight’) užauga iki 50 cm aukščio. Jos mėgstamos dėl ilgo žydėjimo. Pražysta liepos pradžioje ir žydi iki rugsėjo vidurio. Žiedai privilioja daugybę drugelių, kurie čiulpia nektarą.
* Ežiuolėms geriausiai tinka atvira, saulėta vieta ir laidi, derlinga dirva. Kadangi jos yra stepių augalai, gana lengvai pakelia sausras. Pasodinti kerai suželia per dvejus metus, bet jie nėra ilgaamžiai ir po 4–5 metų reikia atnaujinti.
* Laukinės ežiuolių rūšys ir senos jų veislės lengvai dauginamos sėklomis, kurių užmezga gausiai. Sėjamos pavasarį, o jau rudenį sėjinukus galima pasodinti į nuolatinę vietą.
* Naujos veislės dauginamos tik vegetatyviškai, kero dalimis. Jos sėklų neužmezga arba užmezga labai negausiai. Išaugę sėjinukai neišlaiko veislės savybių. Kerus dalinti geriausia ankstyvą pavasarį.
* Visos ežiuolės šalčiams visiškai atsparios ir Lietuvoje žiemoja nedengtos.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082