Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  GĖLYNAS: sodus puošia laukinukai

Jau rašėme apie natūraliai Lietuvoje augančias daugiamečių gėlių rūšis, tinkamas auginti gėlynuose. Gal jos nėra tokios puošnios, kaip introdukuotos rūšys, tačiau puikiai prisitaikiusios augti mūsų klimato sąlygomis. Pasodintos tinkamose vietose, gėlės bus vešlios ir papuoš bet kurį sodą.
 

Net ir turėdami geriausių ketinimų papuošti aplinką, nesiaubkime gamtos. Neraukime su šaknimis gražių gėlių, ypač saugokime retas rūšis. Ne visos laukinės gėlės gali būti sėkmingai persodintos. Geriau rinkime sėklas arba įsigykime sodinukų iš gėlių augintojų.

Ar tinka laukines rūšis derinti su puošniomis sodo gėlių veislėmis?

Žinoma, laukinės gėlės yra puikus fonas puošniems, dideliems sodo gėlių žiedams. Žemesnes galima naudoti apvadams, takų kraštams apsodinti. O linksmas vienu metu žydinčių lauko gėlių margumynas už vieną kitą žiedą išskleidusias reiklias sodo gėles gali būti net puošnesnis. Derinių gausa – neaprėpiama. Juos kuriant reikėtų laikytis kelių taisyklių: augalai derinami pagal rūšių poreikius (saulėta vieta ar šešėlis, apysausė ar drėgna žemė), žydėjimo laiką ir žiedų spalvas; augalai neturi vieni kitų užstoti. Klasikiniais laikomi rožių deriniai su rasakilomis ir snapučiais.

Ar gražus bus vien tik laukinių gėlių darželis?

Laukuose ar miškuose augantys augalai ir jų veislės soduose atrodo nuostabiai. Laukinė gamta dovanoja pakankamai daug stambius žiedus arba žiedynus turinčių gėlių. Apsidairykite laukuose birželio mėnesį – mėlynos lubinų žvakės siekia iki 1,5 m aukščio. Apie 1 m aukščio užauga paprastoji raudoklė, aukštoji dedešva, miškinė lelija, didžiažiedė rusmenė. Labai puošnius žiedus turi burbulis, paprastasis sinavadas, šilagėlės, pavasarinė raktažolė, paprastasis kardelis, dvimetė nakviša, didžiažiedis ir plačialapis katilėliai. Seniai pripažintomis darželių gėlėmis tapo šakotasis šiaudenis, paprastoji pakalnutė, daugiažiedė baltašaknė, rugiagėlė, paprastoji baltagalvė, tankiažiedis katilėlis, pievinis šalavijas, varpotoji veronika, juodoji tūbė, mėlynasis palemonas, melsvasis gencijonas, didžioji astrancija, pievinis snaputis, sinavadalapis vingiris, visos plukės.

Kokios pavasarinės gėlės pražys pirmosios?

Iš tirpstančio sniego kyšančių snieguolių ir krokų laukinės gėlės neaplenks, bet vos atšilus žemei galima laukti žibuoklių žiedų. Ir ne vien mėlynų. Soduose pirmenybė teikiama rausvais žiedais žydinčioms gėlytėms (tokių yra ir gamtoje, tik jos retokos). O mėlynų atspalvių gali būti nuo beveik baltos, labai šviesiai žydros iki tamsiai mėlynos. Kartu su žibuoklėmis skleidžiasi paprastųjų rūtenių žiedynai. Gamtoje šioms gėlėms būdingi įvairūs violetiniai atspalviai. Tuoj po žibuoklių pasipila baltažiedžių, geltonžiedžių ir lieknųjų plukių žiedai, drėgnose vietose geltonuoja švitriešiai ir purienos.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 24, sekmadienis.
  Saulė teka 07:20, leidžiasi 17:45.
  Mėnulis leidžiasi 09:40.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 19 d.
  Elmyra, Gedmantas, Goda, Livija, Motiejus (Matas).
  Šv. Motiejus, Vieversio diena. Estijos nepriklausomybės diena.
  Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite gūžines salotas, tręškite. Tikrinkite sėklų daigumą. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus, gyvatvores. Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Iš visų paukštelių vieversys pirmasis parskrenda į gimtinę. Manyta, kad jam pasirodžius iki savo dienos, ilgokai dar bus šalta – paukštelis turės „atgulėti“. Jei vieversiukas pavėluos, pavasaris bus ankstyvas. Merginos tą dieną plaukų nešukuodavo – antraip vištos vasarą iškapstys daržus. Negalima ir miltų sijoti – pasėlius užpuls amaras. Iki Vyturio dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Sakydavo: „Skubykit verpt, parlėks vyturys – susuks kuodelį.“ Jei nori būti labai greitas, reikia Vieversio dieną du kartus apibėgti apie trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Apskritai ši diena daug kur laikyta pirmąja pavasario švente.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082