Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  GĖLYNAS: sodus puošia laukinukai

Jau rašėme apie natūraliai Lietuvoje augančias daugiamečių gėlių rūšis, tinkamas auginti gėlynuose. Gal jos nėra tokios puošnios, kaip introdukuotos rūšys, tačiau puikiai prisitaikiusios augti mūsų klimato sąlygomis. Pasodintos tinkamose vietose, gėlės bus vešlios ir papuoš bet kurį sodą.
 

Net ir turėdami geriausių ketinimų papuošti aplinką, nesiaubkime gamtos. Neraukime su šaknimis gražių gėlių, ypač saugokime retas rūšis. Ne visos laukinės gėlės gali būti sėkmingai persodintos. Geriau rinkime sėklas arba įsigykime sodinukų iš gėlių augintojų.

Ar tinka laukines rūšis derinti su puošniomis sodo gėlių veislėmis?

Žinoma, laukinės gėlės yra puikus fonas puošniems, dideliems sodo gėlių žiedams. Žemesnes galima naudoti apvadams, takų kraštams apsodinti. O linksmas vienu metu žydinčių lauko gėlių margumynas už vieną kitą žiedą išskleidusias reiklias sodo gėles gali būti net puošnesnis. Derinių gausa – neaprėpiama. Juos kuriant reikėtų laikytis kelių taisyklių: augalai derinami pagal rūšių poreikius (saulėta vieta ar šešėlis, apysausė ar drėgna žemė), žydėjimo laiką ir žiedų spalvas; augalai neturi vieni kitų užstoti. Klasikiniais laikomi rožių deriniai su rasakilomis ir snapučiais.

Ar gražus bus vien tik laukinių gėlių darželis?

Laukuose ar miškuose augantys augalai ir jų veislės soduose atrodo nuostabiai. Laukinė gamta dovanoja pakankamai daug stambius žiedus arba žiedynus turinčių gėlių. Apsidairykite laukuose birželio mėnesį – mėlynos lubinų žvakės siekia iki 1,5 m aukščio. Apie 1 m aukščio užauga paprastoji raudoklė, aukštoji dedešva, miškinė lelija, didžiažiedė rusmenė. Labai puošnius žiedus turi burbulis, paprastasis sinavadas, šilagėlės, pavasarinė raktažolė, paprastasis kardelis, dvimetė nakviša, didžiažiedis ir plačialapis katilėliai. Seniai pripažintomis darželių gėlėmis tapo šakotasis šiaudenis, paprastoji pakalnutė, daugiažiedė baltašaknė, rugiagėlė, paprastoji baltagalvė, tankiažiedis katilėlis, pievinis šalavijas, varpotoji veronika, juodoji tūbė, mėlynasis palemonas, melsvasis gencijonas, didžioji astrancija, pievinis snaputis, sinavadalapis vingiris, visos plukės.

Kokios pavasarinės gėlės pražys pirmosios?

Iš tirpstančio sniego kyšančių snieguolių ir krokų laukinės gėlės neaplenks, bet vos atšilus žemei galima laukti žibuoklių žiedų. Ir ne vien mėlynų. Soduose pirmenybė teikiama rausvais žiedais žydinčioms gėlytėms (tokių yra ir gamtoje, tik jos retokos). O mėlynų atspalvių gali būti nuo beveik baltos, labai šviesiai žydros iki tamsiai mėlynos. Kartu su žibuoklėmis skleidžiasi paprastųjų rūtenių žiedynai. Gamtoje šioms gėlėms būdingi įvairūs violetiniai atspalviai. Tuoj po žibuoklių pasipila baltažiedžių, geltonžiedžių ir lieknųjų plukių žiedai, drėgnose vietose geltonuoja švitriešiai ir purienos.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, penktadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 16:53, leidžiasi 01:18.
  Mėnulis Žuvyse 23.20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082