Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kaip surinkti pelargonijų sėklas?

Ar galima surinkti pelargonijų sėklas? Kodėl džiūsta jurginai? Iš kur samanos orchidėjų vazonėlyje? Į šiuos ir kitus klausimus apie gėlių auginimą atsako specialistai.

„Ar galima pačiam surinkti sėklas iš svyrančių pelargonijų? Jei galima, tai kaip tai daryti?“

Pelargonijų, kaip ir kitų augalų, sėklos renkamos tik ne iš hibridinių veislių. Sėklas taip pat užmezga ne visi augalai. Peržydėjus žiedams ir nubyrėjus vainiklapiams, aiškiai matosi, kur yra sėklų dėžutės. Jos skinamos, kai tampa šviesiai gelsvos spalvos. Džiovinamos kambaryje, popierinėse dėžutėse.

„Jurginai pradėjo džiūti. Lapai susiraitė, žiedai irgi nebeišsiskleidžia. Ar jiems ko nors trūksta, ar nepatiko chemikalai, kuriais purškėme nuo amarų? Kada jurginai vėl pražys?“
Sunku pasakyti, ar jurginų lapai deformavosi ir džiūsta dėl cheminių medžiagų poveikio (taip gali būti, jei viršijama ant pakuotės nurodyta koncentracija), ar dėl kitų priežasčių. Jei jurginus anksčiau buvo apnikę amarai, galėjo prasidėti virusinės ligos. Tuomet jurginai toliau augs silpnais, deformuotais arba šviesiomis dėmėmis išmargintais lapais, prastai žydės. Tokius augalus reikia išrauti ir sunaikinti.

„Auginu falenopsius. Žydėjo labai ilgai. Nužydėjusiems nukirpau sausus žiedkočius. Ramybės būsenoje persodinau į didesnius permatomus vazonus, į orchidėjoms skirtas žemes. Dabar vėl sukrovė labai daug žiedų, išleido naujų žiedkočių. Bet pastebėjau, kad viename vazone atsirado kažkas panašaus į žalias „samanas“. Koks tai kenkėjas? Gal ką nors negerai darau? Laistau kartą per savaitę, kambario temperatūros, nusistovėjusiu vandeniu. Tręšiu specialiomis skystomis trąšomis vieną kartą per dvi savaites. Orchidėjas laistau per apačią, pilant vandenį į lėkštutę. Palaukiu 15 min ir likusį vandenį išpilu. Trąšomis, maišytomis su vandeniu, laistau per viršų. Patarkite, ką darau ne taip, ir iš kur atsirado tos samanos?“
Tos žalios „samanos“ nėra kenkėjas. Tikriausiai tai – vienaląsčiai žalieji dumbliai, kurie dauginasi drėgnoje aplinkoje ant įvairių paviršių. Gal kada pastebėjote, kad nusistovėjus lietingam orui kartais pažaliuoja medžių kamienai? Šių dumblių sporos patenka su oru. Nieko blogo tai nereiškia ir nereikia jokių skubių gelbėjimo priemonių, ypač jei orchidėjos jaučiasi gerai ir ruošiasi žydėti. Tik jei dumbliai ims daugintis masiškai ir padengs visą vidinį vazono paviršių, orchidėją reikės persodinti, o vazonėlį dalinai pridengti nuo lango pusės. Negaudami daug šviesos, dumbliai nustoja daugintis.

„Pastebėjau, kad pradėjo džiūti piliarožių lapai. Ant apatinių piliarožių lapų atsirado smulkių rudų dėmelių, jų vis daugėja, ir lapai vienas po kito džiūsta, krenta. Bijau, kad gėlės gali sunykti. Ar tai trąšų trūkumas, ar prasidėjo kokia nors liga?“

Tikslią augalo ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Lietuvoje labai paplitusios piliarožių rūdys. Vidury vasaros ant lapų apatinės pusės atsiranda nedidelės tamsiai rudos dėmės. Tokių pat dėmelių galima pamatyti ant lapkočių, apatinės stiebo dalies. Augalai skursta, lapai nukrenta. Smarkiai pažeistas augalo dalis, sausus lapus reikėtų surinkti ir sudeginti. Augalus apipurkškite fungicidais. Nepertręškite azoto trąšomis. Rudenį piliarožes trumpai nupjaukite. Kitais metais būtų naudinga profilaktiškai nupurkšti fungicidais jau vasaros pradžioje.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082