Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Lapuočių augalų formavimo menas

Iš lapuočių įmanoma išauginti ne tik taisyklingas gyvatvores ar „žaliuosius ekranus“ – žardines formas. Į aukštus stiebus įskiepytos svyruoklinės formos gali virsti žaliuojančiais skėčiais arba pavėsinėmis – nelygu koks sodininko sumanymas. „Lauko bonsus“ sukursite ir iš natūralią tankią lają ir smulkius lapus turinčių lapuočių.

Skėtis ar pavėsinė?

Iš svyrančių augalų, įskiepytų į aukštus stiebus („štambus“), mes galime sukurti, pavyzdžiui, skėtį ir pavėsinę.
* Pirmiausia reikia į aukštą (ne žemesnį kaip 2 m) ir tvirtą poskiepį įskiepyti tokios pat rūšies augalo svyrančią formą.
* 2–3 metus skiepą kerpame skatindami jo šakojimąsi. Vėliau pastatome konstrukciją, kuri prilaikys svyrančias šakas. Geriausia jas iš karto pritvirtinti prie horizontalių konstrukcijos dalių.
* Tolesnė priežiūra – svyrančių šakų genėjimas pagal pasirinktą formą, iki norimo tankumo. Kiekvienais metais būtina pakirpti šakas, kurios gula ant žemės.
* Gyvai pavėsinei sukurti tinkami lapuočiai: obelis (Malus) ‘Royal Red’, paprastasis lazdynas (Corylus avellana) ‘Pendula’, kalninė guoba (Ulmus glabra) ‘Camperdownii’, dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba) ‘Horizontalis’, gluosnialapė kriaušė (Pyrus salicifolia) ‘Pendula’, smailiadantė vyšnia (Prunus serrulata) ‘Kiku Shidare’, sidabrinė liepa (Tilia tomentosa) ‘Pendula’, rausvosios (pavasarinės) vyšnios (Prunus subhirtella) ‘Pendula’ ir ‘Pendula Plena Rosea’, paprastieji bukai (Fagus sylvatica) ‘Pendula’, ‘Purple Fountain’ ir ‘Purpurea Pendula’, baltasis šilkmedis (Morus alba) ‘Pendula’, paprastasis skroblas (Carpinus betulus) ‘Pendula’.

Mažos didelių medžių kopijos


Iš lapuočių taip pat galima kurti formas, panašias į suaugusius medžius, tik gerokai mažesnio aukščio, vadinamus bonsais. Tiesa, tikrais bonsais jų vadinti nevertėtų. Taip formavimui labiausiai tinka augalai, turintys smulkius lapus ir natūralią tankią lają.
3–4 metų amžiaus medelį pasodiname į numatytą vietą. Pageidaujamame aukštyje pašaliname viršūnę. Šonines šakas išretiname, kiekvienoje pakopoje palikdami po 1–2 stipriausias, ir naudodami virvutes arba svarmenį atlenkiame jas horizontaliai. Visiškai apnuoginame kiekvieną šaką 20–50 cm atstumu nuo stiebo (atsižvelgdami į jos ilgį ir pasirinktą augalo formą), o kitas pakerpame skatindami šakojimąsi.
Per 2–4 metus ant kiekvienos šakos suformuojame tankią horizontalią „kepurę“. Vėliau jaunus ūglius porą kartų per metus patrumpiname palikdami po 1 akutę. Naudojant konstrukciją, stiebą galima išlankstyti tokiais būdais, kaip ir formuojant spygliuočius.
Galima kurti ir daugiakamienes formas. Pašaliname centrinį stiebą virš žemiausios šakų pakopos ir paliekame 2–6 stipriausias šonines šakas, iš kurių suformuojame naujus kamienus. Kai augalai paauga, nukerpame juos skirtingame aukštyje ir viršūnėse suformuojame tankias horizontalias kepures.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082