Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Lapuočių augalų formavimo menas

Iš lapuočių įmanoma išauginti ne tik taisyklingas gyvatvores ar „žaliuosius ekranus“ – žardines formas. Į aukštus stiebus įskiepytos svyruoklinės formos gali virsti žaliuojančiais skėčiais arba pavėsinėmis – nelygu koks sodininko sumanymas. „Lauko bonsus“ sukursite ir iš natūralią tankią lają ir smulkius lapus turinčių lapuočių.

Skėtis ar pavėsinė?

Iš svyrančių augalų, įskiepytų į aukštus stiebus („štambus“), mes galime sukurti, pavyzdžiui, skėtį ir pavėsinę.
* Pirmiausia reikia į aukštą (ne žemesnį kaip 2 m) ir tvirtą poskiepį įskiepyti tokios pat rūšies augalo svyrančią formą.
* 2–3 metus skiepą kerpame skatindami jo šakojimąsi. Vėliau pastatome konstrukciją, kuri prilaikys svyrančias šakas. Geriausia jas iš karto pritvirtinti prie horizontalių konstrukcijos dalių.
* Tolesnė priežiūra – svyrančių šakų genėjimas pagal pasirinktą formą, iki norimo tankumo. Kiekvienais metais būtina pakirpti šakas, kurios gula ant žemės.
* Gyvai pavėsinei sukurti tinkami lapuočiai: obelis (Malus) ‘Royal Red’, paprastasis lazdynas (Corylus avellana) ‘Pendula’, kalninė guoba (Ulmus glabra) ‘Camperdownii’, dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba) ‘Horizontalis’, gluosnialapė kriaušė (Pyrus salicifolia) ‘Pendula’, smailiadantė vyšnia (Prunus serrulata) ‘Kiku Shidare’, sidabrinė liepa (Tilia tomentosa) ‘Pendula’, rausvosios (pavasarinės) vyšnios (Prunus subhirtella) ‘Pendula’ ir ‘Pendula Plena Rosea’, paprastieji bukai (Fagus sylvatica) ‘Pendula’, ‘Purple Fountain’ ir ‘Purpurea Pendula’, baltasis šilkmedis (Morus alba) ‘Pendula’, paprastasis skroblas (Carpinus betulus) ‘Pendula’.

Mažos didelių medžių kopijos


Iš lapuočių taip pat galima kurti formas, panašias į suaugusius medžius, tik gerokai mažesnio aukščio, vadinamus bonsais. Tiesa, tikrais bonsais jų vadinti nevertėtų. Taip formavimui labiausiai tinka augalai, turintys smulkius lapus ir natūralią tankią lają.
3–4 metų amžiaus medelį pasodiname į numatytą vietą. Pageidaujamame aukštyje pašaliname viršūnę. Šonines šakas išretiname, kiekvienoje pakopoje palikdami po 1–2 stipriausias, ir naudodami virvutes arba svarmenį atlenkiame jas horizontaliai. Visiškai apnuoginame kiekvieną šaką 20–50 cm atstumu nuo stiebo (atsižvelgdami į jos ilgį ir pasirinktą augalo formą), o kitas pakerpame skatindami šakojimąsi.
Per 2–4 metus ant kiekvienos šakos suformuojame tankią horizontalią „kepurę“. Vėliau jaunus ūglius porą kartų per metus patrumpiname palikdami po 1 akutę. Naudojant konstrukciją, stiebą galima išlankstyti tokiais būdais, kaip ir formuojant spygliuočius.
Galima kurti ir daugiakamienes formas. Pašaliname centrinį stiebą virš žemiausios šakų pakopos ir paliekame 2–6 stipriausias šonines šakas, iš kurių suformuojame naujus kamienus. Kai augalai paauga, nukerpame juos skirtingame aukštyje ir viršūnėse suformuojame tankias horizontalias kepures.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, penktadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 16:53, leidžiasi 01:18.
  Mėnulis Žuvyse 23.20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082