Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  GĖLYNAS: Paskutiniai rudens žiedai

Sunku rudenį atsisveikinti su sodu ir gėlėmis. Norisi, kad žydėjimas tęstųsi iki balto sniego patalo, dar pasidžiaugti žiedų spalvomis ir lapų žaluma. Deja, sodo gėlynas priklausomas nuo gamtos kaprizų. Spustelės stipri šalna, ir jau rugsėjo mėnesį liksime beveik be žiedų. Vis dėlto yra keletas augalų, galinčių atlaikyti žvarbą ir žydėti ištirpus rytiniam šerkšnui.

Kas džiugina vėlų rudenį?

Rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjį prasidėjęs žydėjimas tęsis ir spalį. Koks gi sodas be įvairiaspalvių astrų! Nuo žemučių, vos 30 cm aukščio, iki didelių, beveik žmogaus ūgio krūmus primenančių augalų. Ir spalvų įvairovė didelė: nuo baltos ir švelnios violetinės iki skaisčiai raudonos, purpurinės ir ryškios violetinės.
Nuo astrų neatsilieka saulainės, hibridinės plukės, plačiažiedės kurpelės. Vėsių orų nebijo ir šalnas atlaiko viržiai, erikos, našlaitės. Gėlynuose išdidžiai tebestovi puošniosios vilkpupės, anksčiau vadintos šilokais. Po vieną kitą žiedelį išskleidžia raktažolės, saulutės, katilėliai, snapučiai.

Ar ilgai ištvers vienmetės?


Atsakymas į šį klausimą labai paprastas – kol prasidės šalnos. Dauguma vienmečių žūva orui atšalus iki –1–2 ºC. Ištvermingesni yra pelėžirniai, gazanijos, puikūnai, penstemonai, kai kurie šalavijai ir verbenos. Jei gėlyne auginote vienmečius jurginus, po šalnų juos iškaskite atsargiai – gal kai kurie po žeme turi šakniagumbių ir juos pavyks išlaikyti rūsyje iki kitų metų. Anksčiau būdavo švelnių žiemų, kai lauke, po sniegu, peržiemojusios pilkšvalapės žilės pavasarį ataugdavo.
Šalnų nebijo dekoratyviniai kopūstai. Rudenį persodintos į vazonus ir perkeltos į patalpas kitų metų gali sulaukti pelargonijos, surfinijos, kobėjos, dekoratyvinės paprikos, rausvosios žiemės, kuprutės, fuksijos, lantanos, tunbergijos.

Kaip prižiūrėti vėlyvąsias svogūnines?

Rugsėjo ir spalio mėnesiais prasiskleidžiantys vėlyviai – vieni gražiausių sodo augalų. Įvairių rožinių atspalvių ir balti žiedai nepasiduoda lengvam šaltukui. Net po stiprių šalnų, vėl atšilus orams, skleidžiasi nauji pumpurai.
Vėlyviai gėlynuose sodinami prieš žydėjimą, rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo mėnesį. Kai gruodas sukausto žemės paviršių, žemę pravartu pamulčiuoti nestoru durpių arba pjuvenų sluoksneliu. Pavasarį išaugs tik lapai. Jie žaliuos iki birželio pabaigos arba liepos ir pamažu sudžius. Rudenį vėl lauksime žiedų, nes nepersodinti vėlyviai gerai auga maždaug 5 metus.
Truputį kuklesnis už vėlyvius yra daržinis krokas. Jo mėlyni žiedeliai skleidžiasi vėlai rudenį, spalio mėnesį. Tai šalčiui jautroka rūšis, bet pridengta žiemoja neblogai.

Kokios chrizantemos gali žiemoti sode?

Dauguma puošnių chrizantemų ištveria tik šalnas, o žiemos šalčiams yra neatsparios. Tik jau gerokai pamirštos (augintos prieš kelis dešimtmečius) indinės ir korėjinės chrizantemos, žydinčios nedideliais žiedeliais, gali lengvai pridengtos pasilikti gėlyne per žiemą. Pavasarį jos atžels, ims stiebtis ūgliai. Kad gėlės neišaugtų per aukštos ir neišlinktų į visas puses, vasaros pradžioje reikėtų nugnybti viršūnes.
Gaila, šių gražuolių tikriausiai galima įsigyti tik iš kaimo bobučių, auginančių savo darželiuose senąsias gėles. Beveik visos chrizantemos, parduodamos parduotuvėse, žiemoja tik šiltnamiuose.

Kodėl viržius reikia auginti atskirai?


Viržiai gražiai atrodo greta daugumos neaukštų krūmų ir gėlių. Bėda, kad jie gerai auga tik rūgščioje žemėje. Taigi šiems augalams paruošiame lysvaitę su rūgščiomis durpėmis ir šalia sodiname tokią žemę pakenčiančias gėles.
Viržiai neblogai sutaria su dekoratyviaisiais spygliuočiais. Net peržydėję visžaliai kupsteliai puošia sodą. Pasodinkite augalų skirtingų spalvų (gelsvais, žaliais ir pilkšvais) lapeliais ir tegul marguoja, kai žiedai jau nebesiskleidžia.

Kokių lapų nepakanda šalnos?


Labai daug visžalių gėlių puoš gėlyną, iki pradės kristi sniegas. Švelnūs pūkuoti vilnotųjų notrų lapeliai, platūs bergenijų lapai, purpurinis vaisginų kilimas ir įvairiausios viksvos – nuostabus vaizdas. Pastarieji augalai net vėlų rudenį parudavę atrodo gražiai. Žemę visą laiką dengs čiobreliai, apvalialapės ir Arenso uolaskėlės, gvazdikų kupsteliai ir nemažai šilokų. Kieti heleborų lapai nulinks tik nuo sniego, todėl patį ankstyviausią – baltažiedį (Helleborus niger) – reikia pridengti dėže, kad jis neprislėgtų lapų ir jau žiemos pabaigoje pasirodančių žiedpumpurių. Spalvingas žiemių kilimas irgi nebijo šalčio – spalvos nesikeičia.    Daugiau straipsnių
Komentarai
Danguolė Stundžaitė 2018-11-27, 10:58
Laba diena,
berods rašiau, kad pirkau per ebay.
Na štai, pasiieškojau ir iš karto
radau:
https://www.ebay.com/itm/1-Pack-50-Green-T
urnip-Seeds-Radish-Raphanus-Sativus-Organic-C026/1
12537364642?hash=item1a33bfe8a2:g:HWQAAOSwOqRZhO76
:rk:1:pf:0

Geros auginimo!(hi)
Emilija 2018-11-23, 13:43
Kreipiuosi i gerb. Danguole Stundzaite. Interneto platybese ieskodama zaliuju luobo ridiku seklu atradau Jusu 2017 m liepos 29 d. straipsni Delfi.lt apie sia darzove. Gal pagelbetumete man, kur galeciau tu seklu rasti Lietuvoje arba internetu. As ilgus metus pragyvenau Vidurineje Azijoje, ir sis ridikas buvo ciut ne kasdieninis maistas, juos vadindavo "zydiskais lasiniais" del jp geruju savybiu. Bet ju seklu daugybe metu niekur nerandu nusipirkti Lietuvoje.
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 24, sekmadienis.
  Saulė teka 07:20, leidžiasi 17:45.
  Mėnulis leidžiasi 09:40.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 19 d.
  Elmyra, Gedmantas, Goda, Livija, Motiejus (Matas).
  Šv. Motiejus, Vieversio diena. Estijos nepriklausomybės diena.
  Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite gūžines salotas, tręškite. Tikrinkite sėklų daigumą. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus, gyvatvores. Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Iš visų paukštelių vieversys pirmasis parskrenda į gimtinę. Manyta, kad jam pasirodžius iki savo dienos, ilgokai dar bus šalta – paukštelis turės „atgulėti“. Jei vieversiukas pavėluos, pavasaris bus ankstyvas. Merginos tą dieną plaukų nešukuodavo – antraip vištos vasarą iškapstys daržus. Negalima ir miltų sijoti – pasėlius užpuls amaras. Iki Vyturio dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Sakydavo: „Skubykit verpt, parlėks vyturys – susuks kuodelį.“ Jei nori būti labai greitas, reikia Vieversio dieną du kartus apibėgti apie trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Apskritai ši diena daug kur laikyta pirmąja pavasario švente.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082