Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  4 paprasti nukritusių lapų naudojimo būdai

1. Kompostavimas
Kompostavimas – paprastas, naudingas ir ekologiškas būdas nukritusius lapus paversti organinėmis trąšomis. Kompostas praturtina dirvą, molingą padaro laidesnę, o smėlėtoje padeda ilgiau išsilaikyti drėgmei. Jo ypač tinka dėti į mišinius daigams, kambariniams ir balkoniniams augalams.
Sumeskite sugrėbtus lapus į komposto dėžę kartu su žole, šakelėmis ir kitais organinės kilmės likučiais, gerai palaistykite. Venkite spygliuočių šakelių – jos lėčiau pūva ir rūgština kompostą. Viską sumaišykite kastuvu arba grėbliu taip, kad naujas atliekų sluoksnis būtų padengtas senesniojo. Kad medžiagos irtų tolygiai, keletą kartų per metus lapus permaišykite, pradžioje galite dažniau.
Kompostas yra tinkamiausias naudoti, kai pasidaro tamsiai rudos spalvos, skleidžia natūralų žemės kvapą, o sudėtinės medžiagos nebeatpažįstamos. Sumetus lapus rudenį, jį naudoti jau bus galima pavasarį, nors visiškai perpus per dvejus metus. Jei norima procesą pagreitinti, lapus galima supūdyti ir per mėnesį ar kelis, krūvą kas keletą dienų perkasant. Vis dėlto sveikiausias yra natūraliai suiręs kompostas.
Pusiau perpuvusius lapus tinka berti į duobes medžiams ir krūmams sodinti.

2. Mulčiavimas

Iš lapų galima ne tik gaminti kompostą, bet ir naudoti juos kaip mulčią. Nors tradicinės žemdirbystės šalininkų teigimu, tinka jau papuvę ar perpuvę lapai (maždaug po metų), gamtinės žemdirbystės šalininkai teigia, kad švieži, ką tik surinkti – puiki organinė medžiaga, ne tik apsauganti nuo piktžolių, palaikanti drėgmę, bet ir irdama (kaip ir kitas organinis mulčias) maitinanti augalus. Tik reikia nepamiršti nuolat užpilti seno mulčio sluoksnio nauju. Toks apklotas apsaugo nesumedėjusius augalus nuo žiemos šalčių.

3. Lapai prakurui
Lapų deginimas – tai tik naudingos medžiagos švaistymas. Be to, reikėtų pagalvoti ir apie tai, kad teršite aplinką kenksmingomis medžiagomis, o įvairūs naudingi mikroorganizmai, vabzdžiai taip pat žus. Tačiau šiek tiek verta pasilikti prakurui – sausi lapai, smulkios medžių ir krūmų šakelės puikiai padės ugniai įsidegti. Taigi pripildykite krepšį ir laikykite vėsioje, sausoje vietoje. Naudokite po saują kiekvieną kartą, kai kuriate namuose ugnį. Degdami lapai pripildys namus natūralaus aromato.

4. Natūrali dekoracija

Nepersistenkite – nepulkite iškart rinkti ir kompostuoti lapų. Prieš tai atidžiai apsižvalgykite – juk šalnos nuspalvinti lapai yra nuostabi rudeninės gamtos dalis. Prieš juos surinkdami sausą saulėtą dieną paieškokite gražiausių, spalvingiausių – šiuos bus galima dėti tarp knygos lapų ir vėliau naudoti įvairiems koliažams, piešiniams, atvirukams, paveikslams kurti. Iš drėgnų lapų tinka sukti mielas roželes, kurios atstos gėles šaltuoju sezonu.
Surištos sausų lapų krūvelės ir keletas senų drabužių – puiki sodo baidyklė. Keletą sudžiūvusių lapų netgi galite naudoti popuri. Tiesiog suglamžykite juos, sumeskite į tinklinį maišelį ir pridėkite cinamono lazdelių – tiek pakaks, kad galėtumėte mėgautis maloniu specifiniu rudens kvapu namuose.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082