Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vaismedžių genėjimas: kordono formavimas

Beveik visi vaismedžiai formuojami norint pagerinti derlių, bet mes apžvelgsime tik tų formų augalus, kurie ne tik gerai dera, bet ir įdomiai atrodo dėl griežtumo. Jų kūrimas ir palaikymas reikalauja nuolatinio darbo.
 

Obelis ir kriaušes galima išauginti su dvigubu ir keturgubu kordonu. Nepatartina formuoti trigubo kordono, nes centrinis stiebas vystysis greičiau, stipriau negu šoniniai ir augalas niekada nebus simetriškas.
Kuriame dvigubą, arba dvipetį, kordoną. Vienmetį sodinuką nukerpame 25–50 cm aukštyje, skatindami šakojimąsi. Iki rudens šaliname naujus ūglius, palikdami tik du stipriausius viršutinius.
Antraisiais metais du ūglius ištiesiname ir pritvirtiname prie bambukinio karkaso, kad susidarytų raidė V. Tai būtina padaryti, kol jie yra jauni ir lankstūs. Tokios formos medeliui leidžiame augti metus ar netgi dvejus, kol ūgliai pasieks apie 1,5–2 cm skersmenį ties išsišakojimu. Ant kamieno atsirandančius ūglius būtinai šaliname, o išaugančius ant šakų pakerpame, palikdami tik 1–2 akutes.
Sustiprėjusias šakas, padarę įpjovas, išlenkiame stačiu kampu sutvirtindami, kad susidarytų raidė U. Kad taip suformuotume medelį, reikia smulkaus metalo pjūkliuku išpjauti trikampius gabalėlius. Pjauname iki šakos vidurio, iki šerdies. Į kurią pusę norime lenkti, iš tos ir padarome išpjovą. Sulenkę ir sutvirtinę šakas, pjūvių vietas užtepame sodo tepalu.
Po metų ant šių dviejų šakų atsiranda naujų ūglių. Juos nukerpame palikdami tik 1–2 akutes ir taip paskatindami žiedinių pumpurų atsiradimą. Dar po metų ant nukirptos šakutės išaugs žiedinis pumpuras ir keletas naujų silpnų ūglių, kuriuos patrumpiname palikdami tik vieną akutę. Norimą aukštį pasiekusią viršūnę taip pat nukerpame. Tolesnė priežiūra – naujų ūglių kirpimas ties pirma ar antra akute. Bėgant laikui, teks retinti arba trumpinti derančias šakas.
Šitaip kuriami ir keturgubi arba daugiau pečių turintys kordonai. Tik formuojant daugiašakius kordonus naudojamas būdas, rusiškai vadinamas karbovka, o lietuviškai – įkirtimu. Virš pumpuro, iš kurio norime išauginti stiprų ūglį, padarome įkirtimą, t. y. pusmėnulio formos įpjovą. Galime naudoti ir pjūklą (geriausia metalui pjauti). Būtina žinoti, kad kuo žemiau yra pumpuras, tuo gilesnis ir platesnis turi būti įkirtimas, bet ne gilesnis negu trečdalis stiebo skersmens.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 06:02, leidžiasi 20:34.
  Mėnulis teka 23:07, leidžiasi 07:25.
  Mėnulis Šaulyje 18:59, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Amalija, Anzelmas, Konradas.
  Šv. Velykos.
  Te prisikėlimo ryto spinduliai namus ir širdis pripildo tyros meilės, nuoširdaus džiaugsmo ir šeimos vienybės.
  Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros ir rudens.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082