Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vaismedžių genėjimas: kordono formavimas

Beveik visi vaismedžiai formuojami norint pagerinti derlių, bet mes apžvelgsime tik tų formų augalus, kurie ne tik gerai dera, bet ir įdomiai atrodo dėl griežtumo. Jų kūrimas ir palaikymas reikalauja nuolatinio darbo.
 

Obelis ir kriaušes galima išauginti su dvigubu ir keturgubu kordonu. Nepatartina formuoti trigubo kordono, nes centrinis stiebas vystysis greičiau, stipriau negu šoniniai ir augalas niekada nebus simetriškas.
Kuriame dvigubą, arba dvipetį, kordoną. Vienmetį sodinuką nukerpame 25–50 cm aukštyje, skatindami šakojimąsi. Iki rudens šaliname naujus ūglius, palikdami tik du stipriausius viršutinius.
Antraisiais metais du ūglius ištiesiname ir pritvirtiname prie bambukinio karkaso, kad susidarytų raidė V. Tai būtina padaryti, kol jie yra jauni ir lankstūs. Tokios formos medeliui leidžiame augti metus ar netgi dvejus, kol ūgliai pasieks apie 1,5–2 cm skersmenį ties išsišakojimu. Ant kamieno atsirandančius ūglius būtinai šaliname, o išaugančius ant šakų pakerpame, palikdami tik 1–2 akutes.
Sustiprėjusias šakas, padarę įpjovas, išlenkiame stačiu kampu sutvirtindami, kad susidarytų raidė U. Kad taip suformuotume medelį, reikia smulkaus metalo pjūkliuku išpjauti trikampius gabalėlius. Pjauname iki šakos vidurio, iki šerdies. Į kurią pusę norime lenkti, iš tos ir padarome išpjovą. Sulenkę ir sutvirtinę šakas, pjūvių vietas užtepame sodo tepalu.
Po metų ant šių dviejų šakų atsiranda naujų ūglių. Juos nukerpame palikdami tik 1–2 akutes ir taip paskatindami žiedinių pumpurų atsiradimą. Dar po metų ant nukirptos šakutės išaugs žiedinis pumpuras ir keletas naujų silpnų ūglių, kuriuos patrumpiname palikdami tik vieną akutę. Norimą aukštį pasiekusią viršūnę taip pat nukerpame. Tolesnė priežiūra – naujų ūglių kirpimas ties pirma ar antra akute. Bėgant laikui, teks retinti arba trumpinti derančias šakas.
Šitaip kuriami ir keturgubi arba daugiau pečių turintys kordonai. Tik formuojant daugiašakius kordonus naudojamas būdas, rusiškai vadinamas karbovka, o lietuviškai – įkirtimu. Virš pumpuro, iš kurio norime išauginti stiprų ūglį, padarome įkirtimą, t. y. pusmėnulio formos įpjovą. Galime naudoti ir pjūklą (geriausia metalui pjauti). Būtina žinoti, kad kuo žemiau yra pumpuras, tuo gilesnis ir platesnis turi būti įkirtimas, bet ne gilesnis negu trečdalis stiebo skersmens.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Lapkričio 21, trečiadienis.
  Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  Mėnulis teka 15:53, leidžiasi 05:06.
  Mėnulis Jautyje 01.43, pilnėjantis, II ketvirtis.
  Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus.
  Pasaulinė televizijos diena.
  Šaknų diena. Galima ruošti kompostą, tręšti kambarinius augalus, konservuoti daržoves. Laistykite vazonuose ir dirvoje augančius visžalius lapuočius, spygliuočius. Gavę pakankamai drėgmės, jie geriau žiemos, stipriai įšalus dirvai. Likus savaitei iki prognozuojamų šalčių, sėkite pajūrines lobuliarijas, medetkas, vienmetes aguonas, ešolcijas, žioveinius, dvirages leukonijas, uodeguotuosius burnočius, paprastąsias kosmėjas, kvapųjį tabaką. Netinkamas metas genėti gyvatvores.
  Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082