Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vaismedžių genėjimas: nuostabioji palmetė

Palmetei prireiks kietos konstrukcijos, sudarytos iš vertikalių stulpų ir tarp jų įtemptų lynų arba vielos. Formuoti pradedame nesišakojantį sodinuką. Jį nukerpame virš sveikos akutės, 5–10 cm aukščiau už žemiausią horizontalią atramą. Iš šios akutės susiformuoja naujasis ūglis lyderis, o iš žemiau esančių – šoniniai ūgliai.
 

Paliekame du stipriausius šoninius ūglius ir ištiesinę standžiai pririšame prie bambukinių atramų. Juos per porą metų palaipsniui lenkdami žemyn pritvirtiname prie apatinės horizontalios atramos. Jei šakos stipriai sumedėjo, jas galima įpjauti, kaip paaiškinta anksčiau. Po metų ūglį lyderį vėl nukerpame virš antros nuo apačios horizontalios atramos, kur reikia suformuoti naują aukštą, kad nukreiptume į šoninius pumpurus maisto medžiagas. Kasmet šiuos veiksmus kartojame tiek kartų, kiek horizontalių atramų turi konstrukcija.
Reikalingus šoninius ūglius ištiesiname ir pririšame prie bambukinių atramų, vasarai – 45° kampu. Tik rudenį arba net kitais metais juos pritvirtiname prie horizontalių atramų. Visus nereikalingus ūglius šaliname. Jei reikiamas ūglis yra silpnas, jį galima ketvirtadaliu patrumpinti, skatinant stipresnį augimą.
Palmetę formuojame 3–6 metus, todėl apatinės šakos pradeda derėti anksčiau nei viršutinės. Ant jų auga nauji ūgliai, kuriuos būtina nukirpti iki 2–3 pumpuro, kad susidarytų vaisinės šakelės. Labai svarbu teisingai atlikti vasarinį kirpimą, kitaip visos maisto medžiagos bus nukreipiamos į viršūninį ūglį.
Galutinai suformuotos palmetės priežiūra – jaunų ūglių trumpinimas iki 2–3 akutės ir stiprių vertikalių ūglių, kurių dažniausiai atsiranda viršutiniuose arduose, šalinimas. Vėliau prisideda vaisinių šakų retinimas ir jauninimas.
Formuojant palmetes būtina atsižvelgti į tai, kad apatiniai ardai visada dera prasčiau nei viršutiniai. Norint suvienodinti jų derlingumą, apatinius aukštus galima auginti ilgesnius nei viršutinius arba užlenkti į viršų, kad patektų didesni sulčių srautai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 06:02, leidžiasi 20:34.
  Mėnulis teka 23:07, leidžiasi 07:25.
  Mėnulis Šaulyje 18:59, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Amalija, Anzelmas, Konradas.
  Šv. Velykos.
  Te prisikėlimo ryto spinduliai namus ir širdis pripildo tyros meilės, nuoširdaus džiaugsmo ir šeimos vienybės.
  Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros ir rudens.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082