Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vis dar neįvertintoji medlieva: auginimo ypatumai

Ieškome naujų augalų kartais nevertindami to, ką turime pašonėje. Į šalčių nebijantį, neįnoringą augalą, pavasarį pasipuošiantį bites viliojančiais žiedais, vasarą nokinantį antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčias vitaminingas uogas, rudenį nusidažantį raudona ir oranžine spalvomis, dažnai numojame ranka. Pažvelkime atidžiau į medlievas.
Medlieva (Amelanchier) – erškėtinių (Rosaceae) šeimos sėklavaisinis vaiskrūmis arba nedidelis medelis. Laukinėje gamtoje ji auga Šiaurės Amerikoje, Europoje, Azijoje. Sukultūrintų medlievų galima pamatyti daugelyje vietovių.

Nesupainiokite su ievomis

Medlieva žydi anksti pavasarį smulkiais baltais arba kreminiais žiedeliais, beveik ištisai dengiančiais tankią lają. Dėl to kai kurie žmonės ją painioja su ieva.
Šis augalas žydi balandžio pabaigoje ir gegužės mėnesį. Žiedai susibūrę į skėtiškas kekes. Vaisiai – 8–12 mm skersmens sultingi obuoliukai su nulinkusiais arba tiesiais taurėlapiais viršūnėlėse – sunoksta liepos pabaigoje ir rugpjūtį. Melsvai juodų arba raudonai violetinių vaisių odelė yra švelni, su melsvomis vaškinėmis apnašomis, o minkštimas sultingas, saldus ir kvapnus.

Neįnoringi augalai

* Medlievos gerai auga saulėtose vietose, sausose, smėlingose ir netgi akmenuotose dirvose. Jos yra ištvermingos sausrai ir nemėgsta per didelės drėgmės.
* Medžiai užauga iki 9 m aukščio, o stambūs krūmai – iki 6 m.
* Medlievos pasižymi tuo, kad anksti pradeda derėti ir greitai auga. Artėjant 12–15 metams jų augimas sulėtėja. Visu pajėgumu derėti augalai pradeda būdami 8 metų.
* Vaisiai sunoksta ne vienu metu, nurenkami per keletą kartų. Užpavėsintose vietose augalai dera labai silpnai.

Dauginimo būdai


Medlievos lengvai dauginamos sėklomis, atžalomis ir krūmų dalimis.
* Paprasčiausias dauginimo būdas – šaknų atžalomis, kurios smarkiai plinta.
*Geriausias sėklų sėjos metas – vasaros pabaiga, iš karto po surinkimo ir apdirbimo. Vėlų rudenį jos gali nesudygti arba daigai bus negyvybingi. Pavasarinei sėjai sėklos stratifikuojamos nuo rudens, saugoti galima dvejus metus.
* Aktyvaus medlievų augimo laikotarpiu prisipjaunama 7–15 cm ilgio žaliųjų auginių. Jie paveikiami augimą skatinančiomis medžiagomis.

Apie genėjimą

Medlievos lengvai ištveria karpymą. Pasodintos jos patrumpinamos trečdaliu. Krūmai turi 15–20 ir daugiau ūglių. Šie išsikeroja dėl šakniastiebinių atžalų. Ypač gausiai žydi ir dera išsivystę viršūniniai praėjusių metų ūgliai.
Senėjimo požymių nepavyksta aptikti net ant 20–25 metų senumo augalų. Jei krūmai iš apačios apsinuogina, juos galima nugenėti, paliekant kelmelius. Ūgliai atželia gana greitai. Šaknys įsiskverbia į dirvą iki 2 m gylio.
Derančių augalų reikėtų pašalinti silpnas ir pažeistas šakas, nereikalingas šaknines atžalas, kasmet paliekant ne daugiau kaip porą jaunų ūglių.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 22, antradienis.
  Saulė teka 08:24, leidžiasi 16:37.
  Mėnulis teka 18:22, leidžiasi 09:19.
  Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis sausio 21 d.
  Anastazas, Asta, Nastė, Vincas, Vincenta, Vincė, Džiugas
  Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  Šaltas sausis žemdirbiams paguoda.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082