Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vis dar neįvertintoji medlieva: auginimo ypatumai

Ieškome naujų augalų kartais nevertindami to, ką turime pašonėje. Į šalčių nebijantį, neįnoringą augalą, pavasarį pasipuošiantį bites viliojančiais žiedais, vasarą nokinantį antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčias vitaminingas uogas, rudenį nusidažantį raudona ir oranžine spalvomis, dažnai numojame ranka. Pažvelkime atidžiau į medlievas.
Medlieva (Amelanchier) – erškėtinių (Rosaceae) šeimos sėklavaisinis vaiskrūmis arba nedidelis medelis. Laukinėje gamtoje ji auga Šiaurės Amerikoje, Europoje, Azijoje. Sukultūrintų medlievų galima pamatyti daugelyje vietovių.

Nesupainiokite su ievomis

Medlieva žydi anksti pavasarį smulkiais baltais arba kreminiais žiedeliais, beveik ištisai dengiančiais tankią lają. Dėl to kai kurie žmonės ją painioja su ieva.
Šis augalas žydi balandžio pabaigoje ir gegužės mėnesį. Žiedai susibūrę į skėtiškas kekes. Vaisiai – 8–12 mm skersmens sultingi obuoliukai su nulinkusiais arba tiesiais taurėlapiais viršūnėlėse – sunoksta liepos pabaigoje ir rugpjūtį. Melsvai juodų arba raudonai violetinių vaisių odelė yra švelni, su melsvomis vaškinėmis apnašomis, o minkštimas sultingas, saldus ir kvapnus.

Neįnoringi augalai

* Medlievos gerai auga saulėtose vietose, sausose, smėlingose ir netgi akmenuotose dirvose. Jos yra ištvermingos sausrai ir nemėgsta per didelės drėgmės.
* Medžiai užauga iki 9 m aukščio, o stambūs krūmai – iki 6 m.
* Medlievos pasižymi tuo, kad anksti pradeda derėti ir greitai auga. Artėjant 12–15 metams jų augimas sulėtėja. Visu pajėgumu derėti augalai pradeda būdami 8 metų.
* Vaisiai sunoksta ne vienu metu, nurenkami per keletą kartų. Užpavėsintose vietose augalai dera labai silpnai.

Dauginimo būdai


Medlievos lengvai dauginamos sėklomis, atžalomis ir krūmų dalimis.
* Paprasčiausias dauginimo būdas – šaknų atžalomis, kurios smarkiai plinta.
*Geriausias sėklų sėjos metas – vasaros pabaiga, iš karto po surinkimo ir apdirbimo. Vėlų rudenį jos gali nesudygti arba daigai bus negyvybingi. Pavasarinei sėjai sėklos stratifikuojamos nuo rudens, saugoti galima dvejus metus.
* Aktyvaus medlievų augimo laikotarpiu prisipjaunama 7–15 cm ilgio žaliųjų auginių. Jie paveikiami augimą skatinančiomis medžiagomis.

Apie genėjimą

Medlievos lengvai ištveria karpymą. Pasodintos jos patrumpinamos trečdaliu. Krūmai turi 15–20 ir daugiau ūglių. Šie išsikeroja dėl šakniastiebinių atžalų. Ypač gausiai žydi ir dera išsivystę viršūniniai praėjusių metų ūgliai.
Senėjimo požymių nepavyksta aptikti net ant 20–25 metų senumo augalų. Jei krūmai iš apačios apsinuogina, juos galima nugenėti, paliekant kelmelius. Ūgliai atželia gana greitai. Šaknys įsiskverbia į dirvą iki 2 m gylio.
Derančių augalų reikėtų pašalinti silpnas ir pažeistas šakas, nereikalingas šaknines atžalas, kasmet paliekant ne daugiau kaip porą jaunų ūglių.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 06:02, leidžiasi 20:34.
  Mėnulis teka 23:07, leidžiasi 07:25.
  Mėnulis Šaulyje 18:59, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Amalija, Anzelmas, Konradas.
  Šv. Velykos.
  Te prisikėlimo ryto spinduliai namus ir širdis pripildo tyros meilės, nuoširdaus džiaugsmo ir šeimos vienybės.
  Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros ir rudens.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082