Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Akmeninis takas – tvirtas ir ilgaamžis

Truputis fantazijos – ir jūsų sodo takeliai, keliukai, aikštelės pavirs tikrais meno kūriniais. Galimybių papuošti aplinką įvairių rūšių akmenimis daug. Nėra gražesnio, natūraliau atrodančio tako už jais grįstą.

Tiesus ir vingiuotas


Takai ir dalija sodą į atskiras zonas, ir jas sieja. Šie elementai tarsi atveria vaizdus. Vingiuoti takai organiškai įsilieja į bendrą sodo struktūrą, o tiesūs kelia ramybės įspūdį. Kuo erdvė mažesnė, tuo jie turėtų būti tiesesni arba tik šiek tiek vingiuoti.
Takai gali būti tiesūs arba šiek tiek lenkti, derantys prie reljefo, aplenkiantys augalų grupes, gėlynus, vedantys prie vandens ar skulptūros. Jų plotis priklauso nuo paskirties. Takai, kuriais vaikštoma kasdien, platesni, o skirti nueiti į pasyvaus poilsio ar kitas rečiau lankomas vietas siauresni. Pavyzdžiui, į namą vedantis keliukas turėtų būtų apie 1,2–1,5 m pločio, kad juo patogiai galėtų greta žingsniuoti du žmonės. Siauri vingiuoti takeliai gali būti 0,6–1 m pločio.

Atspari medžiaga


Takams tiesti naudojamos įvairios medžiagos (pavyzdžiui, medžio rąsteliai, lentelės, kaladėlės, smulkinta žievė), bet pati tvirčiausia yra akmuo. Neabejotinai svarbus ir atsparumas klimato sąlygoms. Vietovėse, kur dažnai lyja, smėlio arba žievės takeliai tinka mažiau nei akmeniniai.
Natūralus grindinys ne tik funkcionalus – sutvirtina gruntą, bet ir turi estetinę vertę. Juk kiekvienas akmuo unikalus. Keičiantis oro sąlygoms keičiasi ir grindinio išvaizda. Blogu oru jis gražesnis, nes išryškėja raštai ir spalvos. Visada geriau naudoti vietinius akmenis, kurie labiau dera prie aplinkos. Rasti riedulių visam sodo takui laukuose, pakelėse jau beveik neįmanoma arba juos teks rinkti ne vienerius metus, tad dažniausiai kreipiamasi į prekybininkus.
Akmuo – kieta medžiaga, sudaryta iš vieno ar kelių mineralų, nuo kurių priklauso spalva. Yra tūkstančiai tipų. Lauko želdynų puošybai dažniausiai naudojami vietinio granito rieduliai, dolomito skalūnai, smiltainis, rečiau labradoritas, marmuras, serpentinitas, kalnų uolienos. Ypatingu žavesiu pasižymi senoviškas grindinys iš neapdorotų netaisyklingų lauko riedulių. Kadangi akmuo yra natūralus, jį gali neigiamai veikti cheminės priemonės. Dėl šios priežasties svarbu žinoti jo tipą.

Nevienodas dydis


Naudojant skirtingo dydžio, išvaizdos ir formos akmenis sukuriamas stulbinamas efektas. Dideliais nebūtina iškloti viso tako. Šiam tikslui tinka rieduliai, už kuriuos mokama brangiai. Kaina priklauso nuo prekės unikalumo, dydžio, pervežimo sudėtingumo. Daug didelių, nors, be abejonės, gražių akmenų neįsigysi. Jų takas puikiai suskaidys sodo erdvę ir įkvėps naujos gyvybės. Be to, kiekvienas akmuo atskleis savo grožį: šiek tiek kitokių atspalvių paviršiai, skirtingi kontūrai...
Natūralūs akmenys turi bendrą savybę – jų skersmuo nevienodas, todėl kiekvienas į tako pagrindą įspaudžiamas atskirai, skoningai. Svarbu ir grupavimas – pagrindinį dėmesį skirkite kompozicijos natūralumui, o ne akmenų demonstravimui. Dėl nelygių kraštų susidaro skirtingo pločio siūlės, kurias pagyvina tarpuose želianti žolė arba žemi augalai.
Sode dekoratyviai atrodo natūralių akmeninių plokščių takai. Jos, jei yra įdomios struktūros, gruoblėtais kraštais, patrauklesnės už pjaustytas. Plokštes galima kloti kas žingsnį, tarpus užberiant žvyru, gražesniais akmenimis, arba mozaikiškai, vieną greta kitos, derinant pagal dydį.
Maži akmenys naudojami soduose ir parkuose. Jie labai patrauklūs. Tinka ir takui, ir keliukui į garažą. Populiarios ir dekoratyvios stačiakampės granito trinkelės.
Mozaika – iš mažų gabalėlių sudėtas ornamentas. Ji labai sena. Žinoma, kad žmonės paveikslus iš natūralių akmenų kūrė prieš daugelį amžių. Akmenų mozaikos populiarios įvairiose Vakarų Europos šalyse, bet Lietuvoje sodybose kol kas retos. Anglijoje vykstančiose sodų architektūros ir dizaino parodose galima pamatyti sodų, kurių takus puošia būtent tokios mozaikos (angl. pebble path).
Nebūtina mozaikomis iškloti viso tako. Visiškai pakanka meniško intarpo. Tikėkimės, kad daugiau mozaikų atsiras ir mūsų sodybose. Šiais laikais jos yra prestižo dalis. Prie mozaikų atgaivinimo prisidėjo ir naujausios technologijos, palengvinančios akmenukų klojimą.
Labai gražiai atrodo ir žvirgždas, sijoti akmenukai, skalda – tai minkštos dangos. Jos nuo kietų dangų skiriasi tuo, kad ne liejamos, klojamos, o pilamos. Tokios dangos atrodo natūraliai. Šios medžiagos parduodamos ir maišais, ir nesupakuotos. Skaldos takų ir aikštelių kraštus pravartu apdėti stambesniais akmenimis arba kitomis medžiagomis, kad smulkūs akmenukai nesklistų į šalis. Be to, jų tarpuose pradės želti žolė ir bus sunku gražiai sutvarkyti.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 06:02, leidžiasi 20:34.
  Mėnulis teka 23:07, leidžiasi 07:25.
  Mėnulis Šaulyje 18:59, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Amalija, Anzelmas, Konradas.
  Šv. Velykos.
  Te prisikėlimo ryto spinduliai namus ir širdis pripildo tyros meilės, nuoširdaus džiaugsmo ir šeimos vienybės.
  Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros ir rudens.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082