Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Darbai sode gruodį

Gruodis – pirmas žiemos mėnuo. Jo pradžioje mūsų gamta pasipuošia šerkšno blyksniais, o vėliau įsisupa į akinamo baltumo apdarus. Šiuo metu ryškiausias spygliuočių grožis. Šerkšnas ar sniegas pabrėžia jų sodrią žalumą ir filigranines formas. Kai kurie krūmai puošiasi ir ryškiomis šakų spalvomis. Jei sode ne viskas nupjauta iki žemės, šaltos naktys baltais teptuko potėpiais perbraukia per uogas ir vaisius, daugiamečių gėlių vaisynus, dekoratyvines žoles ir sukuria kvapą gniaužiančio grožio paveikslus.

Sniegas kaip pūkinis patalas saugo augalus nuo ledinio vėjo ir šalčio. Tačiau jei prisninga itin gausiai, jo našta būna nepakeliama. Tada tenka padirbėti su mediniu grėbliu ar panašiu įrankiu. Iš apačios stuksenant per šakas nuo visžalių medžių ir krūmų reikia nukratyti sniegą, kad neišlinktų ir neišlūžtų šakos. Griežtų formų (koloniniams, rutuliniams) spygliuočiams tai ypač reikalinga. Beje, dar nevėlu tokius augalus laisvai apvynioti virve, kad jų forma per žiemą išliktų graži.

Neužmirškite aplink jaunus vaismedžius sutrypti balto patalo, kad pelės negalėtų prieiti ir apgraužti žievės prie šaknų kaklelių. Ant įkastų į žemę vazonų su augalais kaip tik reikėtų užpilti daugiau sniego, jei tik jo yra.

Jei pas jus atkeliavo brugmansija, tikėtina, kad ilgai nenorėsite su ja skirtis. Net jeigu per vasarą gražuolė augo žemėje ir svaigino „angelų trimitų“ kvapu, žiemai su dideliu vazonu perkeliama į neperšąlančią šviesią patalpą. Genėti reikia (labiau šakojasi ir suformuoja gražesnį kerą), bet ne per daug. Tai daryti geriausia rudenį, nes praretinta pavasarį gėlė pražys vėlai. Žiemą reikėtų laikyti vėsiai (7–15 °C), lieti tik tiek, kad neperdžiūtų. Brugmansija gali numesti dalį ar net visus lapus. Šiltame kambaryje žiemą ji žaliuoja ir toliau auga, bet be papildomo apšvietimo nežydi. Pavasarį iškerpame tik silpnus ūglius.

Konteineriuose pasodintus šalčiams jautrius augalus tenka atidžiai paruošti žiemai. Augalams, liekantiems verandoje ar balkone, apsaugoti naudojamos įvairios šiltinamosios medžiagos. Pavyzdžiui, putplasčio plokštė pakišama po vazonu. Šis apvyniojamas sintetine plėvele su oro burbulais (kuo didesniais), iš viršaus – maišine medžiaga. Eglių šakomis uždengiamas viršus, o antžeminė dalis kelis kartus apsukama daržo ar panašia plėvele. Šitaip apsaugosite augalus nuo atšiaurių džiovinančių vėjų ir deginančios saulės. 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 06:02, leidžiasi 20:34.
  Mėnulis teka 23:07, leidžiasi 07:25.
  Mėnulis Šaulyje 18:59, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Amalija, Anzelmas, Konradas.
  Šv. Velykos.
  Te prisikėlimo ryto spinduliai namus ir širdis pripildo tyros meilės, nuoširdaus džiaugsmo ir šeimos vienybės.
  Jei balandžio mėnuo šiltas, reikia tikėtis geros vasaros ir rudens.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082