Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Iš tolo akį traukiantys ožekšniai

Ožekšniai – maži medeliai ir krūmai, besidriekiantys ir netgi laipiojantys augalai, dauguma vasaržaliai, bet nemažai ir visžalių. Pavasarį ir vasaros pradžioje ožekšniai nelabai pastebimi tiek natūraliose augavietėse, tiek želdynuose – paprasti žali lapai, smulkučiai blyškūs žiedai... Bet rudenėjant vis labiau ryškėja didžiausia jų puošmena – gausios spalvingos sėklų dėžutės. Netrukus vasaržalių lapai nusidažo sodria purpurine, raudona arba rausvai balsva spalvomis. Kai rudens vėjai nudrasko paskutinius lapus, ant krūmų lieka žėrėti ryškios dėžutės su spalvingais sėklų apvalkalėliais, o visžaliai ožekšniai, nors dera ne visi, iš tolo traukia akį vešlia, tankia žalia, kartais geltonai ar baltai pamarginta lapija.
Lietuvoje savaime paplitusios dvi ožekšnių rūšys – europinis ir karpotasis. Pirmasis augalas ir kelios jo veislės nereti ir želdynuose. Gana dažnai auginamas ir iš Rytų Azijos kilęs sparnuotasis (rytinis), kiek rečiau – žemasis ožekšnis. Tai visi vasaržaliai ožekšniai, kuriuos galima pamatyti Lietuvoje.

Rūšys ir veislės


Europinis ožekšnis
(Euonymus europaeus L.) – kelių metrų aukščio krūmas, kartais medelis. Šakelės truputį briaunotos, plikos. Lapai priešiniai, iki 6 cm ilgio, ištisiniai, elipsiški arba pailgai kiaušiniški, smulkiai dantytais krašteliais. Žiedai smulkūs, žalsvi. Vaisiai – 1–2 cm skersmens keturbriaunės ryškiai rožinės dėžutės. Sėklos baltos, apgaubtos oranžinių apysėklių.
Dažnesnės veislės. ‘Albus’ – kiek mažesnis krūmas gausiomis gelsvai baltomis dėžutėmis, kurio lapai rudenį žalsvai gelsvi arba rausvai žali. ‘Aucubifolius’ lapai išmarginti geltonai ir baltai, rudenį vyno raudonumo. ‘Argenteovariegatus’ lapai išmarginti baltai, rudenį parausta. Šis augalas dera negausiai. ‘Atropurpureus’ lapai siauri, vasarą purpuriniai, rudenį tamsiai raudoni. ‘Chrysophyllus’ lapai pavasarį geltoni, vasarą gelsvai žali, rudenį geltoni arba rausvai žali. ‘Haematocarpus’ dėžutės labai ryškios, rausvai raudonos. ‘Red Cascade’ – mažas medelis arba keliastiebis krūmas gausiais šviesiai raudonais vaisiais.

Karpotasis ožekšnis (E. verrucosus Scop.) tiek mūsų miškuose, tiek želdynuose kur kas retesnis už europinį. Nuo šios rūšies jis skiriasi kiek mažesniu aukščiu, tankiai juodomis karputėmis nusėtomis šakelėmis, rusvais žiedais, blyškiai gelsva arba rausva lapų spalva rudenį ir juodomis sėklomis.

Sparnuotasis ožekšnis (E. alatus (Thunb.) Sieb.) vardą gavo dėl tankių keturbriaunių šakelių su ryškiomis išilginėmis kamštinėmis išaugomis. Krūmas iki 1,5–2 m aukščio ir panašaus pločio. Lapai elipsiški, 2–7 cm ilgio, rudenį ryškios rožinės arba vyšninės spalvos. Žiedai žalsvi. Dėžutės smulkios, šviesiai raudonos arba rudai raudonos, šiek tiek briaunotos, su 1–4 sėklomis. Apysėkliai ryškiai oranžiniai, sėklos šviesiai violetinės.

Žemasis ožekšnis (E. nanus Bieb.) – nė 1 m aukščio nesiekiantis netaisyklingas krūmas ilgais, plonais besidriekiančiais stiebais. Juos galima tvirtinti prie atramų ar įpinti į tvorą, bet pats augalas aukštyn nelipa. Lapai iki 4 cm ilgio, siaurai lancetiški. Rudenį jie nusidažo purpurine ar žaliai ruda spalva, nukrinta vėlai, dalis lieka ant šakelių per žiemą. Žiedai smulkūs, rusvi. Dėžutės keturbriaunės, rausvos, apysėkliai raudonai oranžiniai, sėklos rudos.

Fortūno ožekšnis (Euonymus fortunei (Turcz.) Hand.-Mazz.) labai skiriasi nuo anksčiau aprašytų savo giminaičių. Tai visžalis žemaūgis krūmas ilgomis besidriekiančiomis ir įsišaknijančiomis šakomis. Šiltesnio klimato šalyse šis ožekšnis prie sienų ar atramų pasiekia 5 m aukštį, bet Lietuvoje auga ne į aukštį, o į plotį. Kai kurių veislių augalų šakelės neilgos ir kyla vertikaliai, suformuodamos tankų kupsto pavidalo krūmą. Lapai iki 6 cm ilgio (veislių atstovų dažnai mažesni), ovalūs ar elipsiški, smulkiai dantytais, kartais beveik lygiais pakraščiais, stori, tamsiai žalia žvilgančia viršutine ir šviesesne apatine puse. Rudenį saulėtose vietose jie įgauna raudoną, purpurinį atspalvį, pavasarį dalis nukrinta. Žiedai žalsvi. Vaisiai rutuliški, kartais su dygliukų pavidalo išaugomis, balsvi, gelsvi arba rausvi. Apysėkliai oranžiniai arba rausvi, sėklos baltos.
Sukurtos kelios dešimtys Fortūno ožekšnio veislių. Dauguma skiriasi lapų dydžiu ir spalvomis, šiek tiek krūmo forma, vaisių dydžiu ir spalva, o kai kurie visai nedera. Lietuvoje turbūt populiariausia veislė yra ‘Emerald‘n Gold’ – tankus, žemas, truputį besidriekiantis krūmas iki 3 cm ilgio ryškiai geltonai išmargintais lapais, kurie rudenį įgauna purpurinį atspalvį. Dažnas ir ‘Emerald Gaiety’ – žemo kupsto formos, taip pat nederantis krūmas smulkiais baltai pamargintais lapais su baltais pakraštėliais. Panašūs ir veislės ‘Variegatus’, dabar jau beveik neauginamos, augalai, tik jie mažiau plinta į šalis.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 24, sekmadienis.
  Saulė teka 06:12, leidžiasi 18:40.
  Mėnulis teka 23:14, leidžiasi 08:02.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Daumantas, Ganvilė, Gaudvilė, Sigutis.
  Tarptautinė tuberkuliozės diena.
  Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, žiedinius kopūstus, svogūnus laiškams. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082