Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Vaisinių ir uoginių augalų dekoracijos

Apie dekoratyvinėje sodininkystėje naudojamus krūmus lyg ir viskas pasakyta. Rožės, alyvos, jazminai – kaipgi be jų?! O štai šaltalankiai, serbentai, agrastai – jau daržas. Ar iš tiesų taip ir yra? Krūmų vaidmuo yra didžiulis...

Dygliuotieji šaltalankiai


Šaltalankiai sidabriniais lapais ir ryškiais vaisiais yra neabejotini lyderiai. Prie jų puikiai dera augalai tamsiai raudona lapija. O jei šaltalankius formuosime karpydami ir nugnybdami ūglių viršūnėles, jų „ežiukai“ ir „kubeliai“ bus jau nebe svajonė, o lengvai įgyvendinama tikrovė. Bet turėkite omenyje, kad dažnai genint nuplinka stiebų apačia.
Šaltalankių šaknys paviršinės, tad jie geriau auga ten, kur gruntiniai vandenys yra negiliai. Kad sausose vietose jie ištvertų sausras, nuolat ir gausiai laistoma.
Šaltalankiai – dvinamiai augalai, tad reikia sodinti kelis moteriškus ir bent vieną vyrišką. Parenkant vietą svarbu žinoti, kad šaknys plačiai pasklinda į šalis – nuo krūmo gali nutolti daugiau kaip 5 m.

Lazdynai

Lazdynų išvesta išties daug veislių. Daugelis jų ryškūs – nuo tamsiai žalių iki ryškių purpurinių. Veislės ‘Anny’s Red Dwarf’ lapai raukšlėti, vasarą tamsiai žali, o rudenį purpuriniai. Vasaros pradžioje ‘Aurea’ stebina geltonais, o šiam metų laikui įpusėjus – gelsvai žaliais lapais. Dažnai auginama veislė ‘Contorta’ kreivomis šakelėmis ir lapais.
Šie krūmai gerai pakenčia genėjimą, tinka aukštoms gyvatvorėms. Puikiai atrodo ir pavieniai krūmai. Žalialapiai lazdynai yra nepamainomi pavėsio augalai. Ten jie puikiai auga, nors geriau dera šviesiose vietose.

Medlieva

Medlieva – iki 4–5 m aukščio krūmas, nors išvesta ir nykštukinių formų. Jei šalia sklypo eina kelias, o tujų gyvatvorė jums per brangi, nuo dulkių ir išmetamųjų dujų išgelbės medlievos. Dar du privalumai – šie augalai gražiai žydi ir visiškai neagresyvūs.
Medlievos augs ten, kur jas pasodinsite, ir nepretenduos į svetimą teritoriją, kaip tai daro avietės arba erškėtrožės. Šiek tiek prėsko skonio vaisiai gardžiausi paukščiams ir vaikams.

Melsvauogiai sausmedžiai


Šie puikūs augalai, dažniau vadinami valgomaisiais sausmedžiais, tinka vidutinio aukščio (iki 2 m) gyvatvorėms. Galima pasisodinti ir žemesnių, iki 1,2–1,5 m aukščio augalų. Jei norite sulaukti uogų, krūmų genėti nereikėtų, mat žiedus jie sukrauna ant praėjusių metų ūglių.
Sodinti sausmedžius reikėtų rudenį, nes pavasarį išsprogsta labai anksti. Tarp jų paliekami 1–1,5 m pločio tarpai. Geriausia trąši, vidutiniškai drėgna dirva ir saulėta vieta. Jei sausmedžių gyvatvorės nenorite, įsigykite bent 2–3 krūmus – šie augalai kryžmadulkiai. Uogos savito skonio, dažnai karstelėja, bet sunoksta anksčiau už kitas sodo gėrybes, todėl šis nedidelio trūkumas visiškai nesvarbus.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 16, trečiadienis.
  Saulė teka 08:32, leidžiasi 16:26.
  Mėnulis teka 12:41, leidžiasi 02:48.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis sausio 14 d.
  Leimantė, Marcelis, Marcelė, Norgailas, Utenis.
  Šaknų diena. Sėkite daržoves, gėles (pelargonijas, begonijas, fuksijas), kurių vegetacija ilgesnė. Jie turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai.
  Jei sausis su migla, tai vasara su lietučiu.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082