Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Žiedų žvakių nušviestas sodas

Paimkite į rankas bet kurią sodo knygą ir atsivertę prie kiekvieno augalo aprašo rasite jo aukštį nurodantį skaičių. Turbūt esate pastebėję, kad dauguma krūmų ir medžių didesni nei 1 m, bet kai kalba pasisuka apie daugiamečius žolinius augalus, susimąstote. Gerai būtų žinoti, kieno žiedai remia dangų, kieno liauni, siauri it žvakės žiedynai nušvies sodą.

Rusmenė
Tik keletas augalų puošnumu ir stilingumu gali prilygti rusmenei (Digitalis). Paprastoji rusmenė (D. purpurea) ir jos baltažiedė forma (D. purpurea albiflora) tinka pusiau šešėlingoms vietoms pašviesinti. Šios gėlės dera ir laukiniame, ir griežto plano, klasikiniame sode.
Daugumos rusmenių žiedai žiūri į vieną pusę. Šių, kaip ir kitų, augalų nesunkiai užauginsite iš sėklų. Dauguma rusmenių trumpaamžės, bet pasisėja. Tiesa, žiedų spalva įvairi. Pasisodinkite ir D. ferruginea, D. x mertonensis.
Rusmenės – iki 1,5 m aukščio dvimečiai, rečiau daugiamečiai augalai.

Knipofija
Patraukliausia knipofijos (Kniphofia) savybė – ryškios spalvos. Vien jų užtenka, kad šis augalas patrauktų dėmesį. Kuo saulėtesnė vieta, tuo šiai modistei geriau. Tiesa, kai kurių veislių knipofijos užauga tik žemiau kelių, tačiau kitos gėlyne stovi lyg aukšti vienakojai flamingai. Atramų nereikia, tačiau būtina saulėta, gerai nusausinta vieta.
Populiariosios uoginės knipofijos (K. uvaria) užauga iki 1,2 m aukščio. Šie augalai daugiamečiai.

Eremūras
Eremūras (Eremurus) – įspūdinga aukšta gėlė. Jis pageidauja gero drenažo, todėl net sodinant laidžioje dirvoje į duobutę reikėtų įberti rupaus žvyro. Augalas šviesamėgis, tad saulėta vieta bus kaip tik. Dirva parenkama derlinga, puri, nerūgšti. Lapija nelabai patraukli ir vasarą apmiršta, tad gėlyne eremūrą geriausia sodinti už žemesnių daugiamečių augalų. Žiemai jie pridengiami.
Eremūrai daugiamečiai, iki 2 m aukščio.

Tūbė
Aukšta, bet gerai sudėta – taip galima pasakyti apie tūbę (Verbascum). Ji nebijo vėjo, apsieina be atramos. Iš stambesnių rūšių minėtinos dvi – olimpinė (V. olympicum), užauganti iki 1,8 m aukščio, ir kamaninė (V. bombyciferum), kuri gali siekti 2 m. Visoms tūbėms patinka gerai nusausinta, saulėta ir šilta vieta, nelabai trąši dirva. Jos peržiemoja nepridengtos.
Tūbės dvimetės, rečiau daugiametės.

Liguliarija
Geltonžiedės liguliarijos (Ligularia) šviesamėgės, bet gerai jaučiasi ir pavėsyje. Jos auga drėgnose vietose, prie vandens telkinių. Sausesnėse vietose patariama sodinant į duobeles įberti komposto, kad geriau laikytųsi drėgmė. Priežiūra nesudėtinga. Tiesa, augalų lapus dažnai apgraužia sraigės.
Kiekvienam gėlynui reikia augalo, kuris jį kiaurus metus vienytų. Šią savybę turi liguliarija  ‘Skyrocket’, kurios geltonų žiedų uodegas paryškina tamsiai rudi stiebai.
Jos peržiemoja nepridengtos.

Pentinius
Didysis pentinius (Delphinium eletum) – tradicinis kaimiškų sodybų milžinas. Tinkamai parinkta veislė – sėkmės skrynios raktas. Pentiniai mėgsta saulėtas, nuo vėjų apsaugotas vietas. Liaunus stiebus būtina nuo vėjo paremti. Dirva tinka lengva, puri, sausoka. Šias gėles mėgsta graužti šliužai ir sraigės. Jos peržiemoja nepridengtos.
Pentiniai yra vienmečiai, dvimečiai ir daugiamečiai, iki 2 m aukščio.

Raudoklė
Jeigu gėlynui reikalingas spalvingas žybsnis, pasodinkite paprastąją raudoklę (Lythrum salicaria). Ryškios ilgų siaurų žiedynų raketos šaus tiesiai į dangų. Lietuvoje šis augalas paplitęs natūraliai. Jis randamas netoli vandens telkinių, šlapiose pievose, drėgnų griovių pakrantėse, tad ir sodo dirva geriau drėgna. Nupjaukite žiedynstiebius, kad nebyrėtų sėklos, bet palikite lapus, kurie rudenį pasipuoš oranžine ir geltona spalvomis.
Raudoklės daugiametės, iki 1,5–2 m aukščio.


 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 24, sekmadienis.
  Saulė teka 06:12, leidžiasi 18:40.
  Mėnulis teka 23:14, leidžiasi 08:02.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Daumantas, Ganvilė, Gaudvilė, Sigutis.
  Tarptautinė tuberkuliozės diena.
  Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, žiedinius kopūstus, svogūnus laiškams. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082