Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Jei rudenį nepasodinote tulpių...

Ką daryti, jei rudenį pamiršote pasodinti tulpių svogūnėlius? Kodėl slyvos kirmija ir nesulaukiate derliaus? Kodėl gervuogės neišaugina uogų? Į šiuos ir kitus sodininkų bei gėlių mylėtojų klausimus atsako specialistai.

„Per darbus darbelius rudenį pamiršau pasodinti tulpių svogūnėlius. Jų kiekis gana nemažas. Kiek skaitau, visur griežtai rekomenduojama sodinti tik rudenį. Gal tai dar galima padaryti pavasarį? Kuriuo metu būtų geriausia? Žiedai man nesvarbu. Svarbu augalas. Žiedų galiu palaukti ir iki kitų metų.“
Neišmeskite tulpių svogūnėlių. Jei galite, dabar pasodinkite juos į vazonus ir suneškite į rūsį. Pirmą mėnesį tinkamiausia apie 10 ºC temperatūra, o kitus porą mėnesių – kuo vėsiau, apie 0 ºC. Tada tulpės ir įsišaknys, ir pavasarį iškeltos į šviesą sužydės. Pasodinus sode pavasarį, augimo ir žydėjimo ciklas jau bus sutrikęs, svogūnėliai gali būti per daug apdžiūvę. Galbūt tulpės ir išgyvens, bet žiedais nepasidžiaugsite.

„Nesulaukiu slyvų derliaus. Dvejus metus iš eilės vaisiai pasidengia skaidriu, panašiu į sakus turiniu, sukirmija, žūva beveik visas derlius. Kokia tai liga? Ką daryti, norint užauginti sveikas slyvas?“
Jūsų slyvas tikriausiai puola slyviniai pjūkleliai – nedideli pilkai rudi drugeliai. Vaismedžiams peržydėjus, patelės padeda kiaušinėlius ant vaisių užuomazgų ir lapų. Vikšrai minta vaisių minkštimu prie kauliukų. Pažeisti vaisiai nustoja augti, pasidaro violetiniai, iš jų sunkiasi lipai. Po žydėjimo vaismedžius reikėtų nupurkšti insekticidais. Vasarą būtina nuolat rinkti ir giliai užkasti pažeistus vaisius, rudenį – sugrėbti nukritusius lapus ir perkasti žemę.

„Pernai pavasarį pasodinau 5 gervuogių krūmus (gaila, veislės pavadinimo nežinau). Per vasarą jie labai ištįso, užaugo 3–4 m ilgio šakos, bet uogų buvo gal 5. Gal gervuoges reikia nukarpyti? Patarkite, kaip su jomis elgtis.“
Gervuogės uogas veda ant antramečių stiebų, senesni nudžiūsta. Dabar tikriausiai nenorėsite dirbti sode, bet anksti pavasarį būtinai iškarpykite senus stiebus ir išretinkite antramečius, kad kiti gautų pakankamai šviesos. Patrumpinkite augančių naujų ūglių viršūnes. Kasmet reikėtų gervuoges patręšti, supurenti žemę, per sausras laistyti.

„Noriu pasisodinti raugerškių gyvatvorę. Kokiu atstumu reikia sodinti daigelius, kokie reikalavimai žemei, kada geriau sodinti – pavasarį ar rudenį? Ar raugerškiai – greitai augantys augalai, ar nelepūs? Norėčiau aukštos ir tankios gyvatvorės. Ar būtina daigelius sodinti šachmatų tvarka, norint sulaukti norimų rezultatų? Kiek žinau, raugerškių yra įvairių rūšių.“
Raugerškių yra kelios rūšys ir daug veislių. Ypač mėgiamos Tunbergo raugerškio (Berberis thunbergii) veislės. Jos yra skirtingo aukščio ir pločio, todėl ir atstumai tarp sodinukų turėtų būti skirtingi. Pirmiausia nuspręskite, kokios veislės raugerškių gyvatvorę sodinsite. Tada pardavėjų arba želdinimo specialistų pasiteiraukite, kokie tinkamiausi atstumai tarp sodinukų. Nereiklios, gražios ir vienos tinkamiausių gyvatvorėms yra Tunbergo raugerškio veislės. Jas sodinti galima ir pavasarį, ir rudenį. Stambių veislių sodinukus geriau išrikiuoti viena eile, o mažesnių – dviem eilėmis, šachmatiškai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082