Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Aplinką planuokite dabar. Pagrindiniai gero dizaino principai (II)

Žiema yra puikus metas įvertinti tai, ką sukūrėme pernai, kokias  idėjas įgyvendinome, ką dar norime realizuoti. Šaltuoju metų laiku galime skirti laiko planavimui: ką ir kaip sodinsime, kokias kompozicijas kursime, kokių žiedų ir spalvų norime sulaukti šįmet. Tęsiame temą apie gero dizaino principus.

Kontūrai ir forma

Jei jau apsisprendėte, kokio aukščio ir kiek augalų reikia sodybai, pagalvokite apie jų kontūrus, formą. Svarbi yra augalo, o ne lapų ar žiedų forma. Pieštuku nupieštas želdinių grupės eskizas naudingas, kai norima įgyvendinti kelias skirtingas idėjas. Tikslas, kurio jūs siekiate – kontrastingų formų augalų, puikiai derančių tarpusavyje, grupė. Kad pagautų įkvėpimas, patyrinėkite internete ar garsių dizainerių knygose pateikiamus sodų planus.
Grupuokite augalus. Sodinkite grupes, o ne pavienius augalus. Pavyzdžiui, vienas vilkdalgis nebus atsvara apvaliam krūmui, bet didelė šios rūšies gėlių grupė labai tiks.
Pakartokite augalų grupes. Labai gražiai atrodo dvi vienodos augalų grupės skirtinguose sodo kampeliuose. Jos papildo viena kitą. Grupių pakartojimas yra vienas iš būdų, padedančių išvengti galybės augalų rūšių (tai būtų kolekcija, o ne želdynai). Rezultatas – stiprus ir užtikrintas efektas. Tos pačios rūšies augalų pasodinę dešimtyje skirtingų vietų gautumėte visiškai priešingą efektą.
Sluoksniai. Planuokite augalų sodinimą vertikaliais ir horizontaliais sluoksniais. Sukurkite tokį želdyną, kuriame būtų ne vien didelis augalas. Apgalvokite, kas augs už jo, priekyje, gal ir apačioje. Ši kompozicija, kurios vieni augalai mažiau ryškūs už kitus, tarsi nežymūs, suteiks sodybos kampeliui gilumo.
Kur maža erdvės ir lysvės gana siauros, augalai gali sudaryti kelis aukštus, kaip gamtoje. Pavyzdžiui, miške aukščiausiai yra medžių lapija, žemiau – mažesni medeliai ir krūmai, po jais – daugiamečiai žoliniai augalai, o apačioje – svogūniniai. Šios kompozicijos grožis puikiai atsiskleidžia skirtingais metų laikais.

Tekstūra


Apsisprendę, kokių formų augalus sodinsite, pasirinkite ir lapų tekstūrą. Juos galima palyginti su medžiaga, kuriai būdingos įvairios savybės: nuo šiurkštumo iki švelnumo, nuo grubumo iki rafinuotumo. Lapų paviršius gali priminti kailį, aksomą, zomšą, plastiką, odą. Geriausiai tekstūros išryškėja būdamos greta. Kai kurių augalų lapų apatinė dalis stipriai kontrastuoja su viršutine.
Apšvietimo kokybė. Vieni augalai atspindi šviesą, kiti ją absorbuoja. Šviesių blizgių lapų gausa pagyvins tamsų sodybos kampelį. Augalai matiniais lapais kontrastuos su spalvotais arba dekoratyviais objektais. Geriausia, kai dominuoja viena tekstūra, pasikartojanti keliose sodybos vietose.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, šeštadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 21:47, leidžiasi 07:01.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Didysis šeštadienis. Kinų kalbos diena. Pasaulinė cirko diena.
  Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves. Negalima kirsti medžių, mušti sviesto, pilstyti antpilų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082