Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kas svarbu įrengiant lauko tualetą?

Visi žino, kas yra sodyba be patogumų. Dažniausiai tai reiškia, kad būnant joje teks naudotis lauko tualetu. Galite šypsotis, galite žiūrėti rimtai, bet, pasirodo, egzistuoja tualetų organizacija, kuri yra paskelbusi ir mini Tarptautinę tualetų dieną (lapkričio 19-oji).

Kur statyti?

Sodyba skirstoma į tris pagrindines zonas: reprezentacinę, gyvenamąją ir ūkinę. Pirmoji zona yra puošniausia ir tvarkingiausia. Joje sodinami dekoratyviniai augalai. Gyvenamojoje zonoje sodybos gyventojai užsiima mėgstama veikla, ilsisi, sportuoja, žaidžia, pietauja. Ūkinė dalis dažniausiai atskiriama gyvatvore, vaismedžiais, vijokliais. Ten stovi ūkiniai pastatai, šiltnamis, yra daržas ir sodas.
Prie sodo statinių priskiriami sandėliukai, lauko dirbtuvėlės. Jeigu sodyba be patogumų, žinoma, yra ir lauko tualetas. Svarbu apgalvoti jo vietą ir foną, kaip derės su bendru sodybos projektu.
Tualetas statomas ūkinėje dalyje. Iki durų turi eiti patogus takelis. Puiku, kai namelis vakare apšviečiamas. Tualetą rekomenduojama statyti kuo toliau (bent 20 m atstumu) nuo šulinio arba vandens gręžinio. Jo neturėtų būti arti poilsio ar vaikų žaidimų aikštelių.
Lauko tualetas be nuotekų šalinimo sistemos statomas ne arčiau kaip 8 m atstumu nuo ūkinio ir gretimų pastatų. Nuo kaimyninio žemės sklypo ribos, kur nėra ūkinių pastatų, jis turėtų stovėti 3 m atstumu, kartais toliau, pagal susitarimą, kurio laikosi namų ar sodo bendrijos gyventojai.
Vyraujantys vėjai turėtų pūsti nuo namo ir poilsio zonos tualeto link, o ne atvirkščiai. Deja, jų kryptį ne visada galima numatyti. Vertėtų bent pasidomėti, iš kur vėjas pučia dažniau. Svarbu, kad namelio nekoštų skersvėjis.

Neterškite savo ir kitų kiemo

Lauko tualetuose dažniausiai nebūna nei vandentiekio, nei kanalizacijos. Srutos kaupiasi izoliuotoje duobėje ar rezervuare, iš kur vėliau išsiurbiamos arba valomos biologiniu būdu.
Duobės (rezervuaro) talpa priklauso nuo tualetu besinaudojančių asmenų skaičiaus – vienam žmogui turėtų pakakti 0,3 m3. Ji iškasama ir išbetonuojama arba į žemę įkasami keli rentiniai ir išbetonuojamas dugnas.
Lauko tualeto priežiūrai ir nemaloniems kvapams naikinti patariama naudoti specialų preparatą. Jo sudėtyje yra mikroorganizmų – bakterijų ir grybų, greičiau skaidančių atliekas.
Tikimės, kad dabar jau niekas tualetų nestato kaip anksčiau – tiesiai ant iškastos duobės. Juk nesinori teršti savo kiemo.

Ar reikalingi augalai?

Ar aplink tualetą bus kokių nors augalų, priklauso nuo jūsų. Žinoma, kiekvienam svarbu, kad jis būtų tvarkingas ir švarus, sandariu stogu, nepralaidus lietaus vandeniui, neperšviečiamomis sienomis ir durimis, su kabliuku ar sklende, ritinėliu tualetinio popieriaus. Galiausiai rūpi, ir kokia aplinka šį namelį supa. Galbūt norėsite, kad aplink žydėtų gėlynas – malonu eiti pro šalį. Prie tualeto verta pastatyti prausyklę rankoms plauti.
Kraštovaizdžio architektai pataria prie lauko tualeto pasodinti juoduogį šeivamedį. Teigiama, kad šis augalas atbaido muses ir kitus vabzdžius. Musės taip pat nemėgsta bitkrėslių, serenčių, kiečių. Augalai aplink namelį sodinami ne tik dėl grožio ar malonesnio kvapo – jie yra puiki priedanga nuo svetimų akių. Ypač tinka įvairūs vienmečiai ir daugiamečiai vijokliai. Tokią pat funkciją atlieka gyvatvorė, tuščia ar apželdinta dekoratyvi sienelė.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, šeštadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 21:47, leidžiasi 07:01.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Didysis šeštadienis. Kinų kalbos diena. Pasaulinė cirko diena.
  Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves. Negalima kirsti medžių, mušti sviesto, pilstyti antpilų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082