Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  N Gero dizaino principai: spalva – vienas svarbiausių sodybos dizaino elementų

Spalvos dažniausiai mums asocijuojasi su augalų deriniais, tačiau iš tikrųjų statiniai (sienos, sienelės, tvoros), takai taip pat nuspalvina aplinką. Galbūt jums patinka kokios nors spalvos, bet jos visiškai nedera prie sodo visumos? Turite du pasirinkimus: derinti spalvas tarpusavy arba kurti kontrastą. Bet kuriuo atveju spalvos – itin reikšmingos sodo dizaino kontekste.

Erdvinės gudrybės

Augalų spalvos pabrėžia ir paryškina sodybos dizainą. Jas, pavyzdžiui, galima efektyviai panaudoti perspektyvai atkleisti. Šaltos spalvos (mėlyna, ruda, balta, pilka), būdamos tolumoje, tarsi pailgins vaizdą. Tamsūs augalai „palinks“ į juos žiūrinčio žmogaus link, o turintys šviesią lapiją „atsitrauks“.
Karštos, ryškios spalvos (raudona, oranžinė) yra triukšmingos, reikalauja dėmesio. Dėl šios priežasties reikėtų vengti jas naudoti prie tako, kuris baigiasi gražiu vaizdu, meno kūriniu (pavyzdžiui, skulptūra) ar fontanėliu. Šios spalvos atitrauks žiūrovo žvilgsnį nuo objekto, kurį norėtumėte išskirti, į save. Tačiau jeigu būtina ką nors paslėpti, jos tarsi prikaustys akis.
 
Lapijos, žievės ir stiebų spalvos ilgalaikiškesnės

Nors galvojant apie želdinimą augalų žiedai prisimenami pirmiausia, dėmesį reikėtų sutelkti į pastovesnes, ilgalaikiškesnes – lapų, žievės, stiebų – spalvas. Jos labai įvairios. Vien žalių atspalvių be galo daug, o kur dar sezoninė lapų spalvų kaita. Be to, kai kuriems augalams, ypač lapuočiams medžiams ir krūmams, spalvos suteikia išskirtinumo, išryškina stiebus ar žievę. Jie ypač gražūs niūriuoju metų laikotarpiu.

Šviesa

Mūsų spalvų suvokimas susijęs su šviesa. Štai kodėl tapytojai renkasi darbo kambarius, atsuktais į šiaurę langais. Ten šviesos permainos minimalios. Kai jos intensyvumas stiprėja, visos spalvos ima blankti, tik ryškesnės (pavyzdžiui, raudona, oranžinė) išsilaiko geriau nei prislopintos pastelinės. Pãstarosios gali visiškai išnykti smarkiai šviečiant saulei.
Jeigu apšvietimas melsvokas, spalvos pastebimos ir suvokiamos labai skirtingai: pastelinės pradeda švytėti, o ryškios pernelyg rėžia akį. Atėjus vakarui ir pradėjus leistis saulei, šviesūs augalai matomi dar geriau, tarsi nušvinta, o violetiniai gilėja, tamsėja. Blausios spalvos, ypač balta, žėri net ir po to, kai ryškiosios pasislepia ir „nuvysta“. Šiuo efektu kraštovaizdžio architektai remiasi norėdami pašviesinti pavėsingas vietas. Balta, kreminė, pastelinė geltona tokiuose sodo kampeliuose šviečia, o šilta raudona, žalia ir melsva tamsėja.

Bus tęsinys    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082