Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Raudonžiedis kryžmenis vilioja drugelius

Kryžmenis (Phuopsis (A. Grisebach) Hook. f.) – raudinių (Rubiaceae) šeimos daugiametis žolinis augalas. Gentyje yra tik viena rūšis – raudonžiedis kryžmenis (Ph. stylosa (Trin.) B. D. Jackson.), anksčiau vadintas svyrančiąja krunele (Crucianella stylosa Trin.). Ji kilusi iš Pietvakarių Azijos (auga Rytų Turkijoje, Kaukaze, Šiaurės Irane).

Dekoratyvinės savybės ir auginimo sąlygos

Raudonžiedis kryžmenis yra visžalis augalas besidriekiančiais stiebais, kuriais greitai plinta į šalis. Aukštis apie 20 cm. Lapai labai dekoratyvūs, šviesiai žali, linijiškai lancetiški, aromatingi. Žiedai rožiniai, purpuriniai, susitelkę į apvalų žiedyną. Jie skleidžia specifinį aromatą, kuris pritraukia drugelius. Žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais.
Augimo sąlygoms raudonžiedis kryžmenis nereiklus. Jis gali augti bet kokioje sodo žemėje, bet labiau mėgsta purią, humusingą. Vieta turi būti sausa. Pakenčia sausrą. Tai šviesamėgis augalas, bet gerai veša ir lengvame pavėsyje. Vienoje vietoje jis gali augti 5–8 metus.

Priežiūra nesudėtinga

*Pavasarį žemę aplink augalą reikėtų sukasti, o purenti – visą sezoną.
*Dėl tankios lapijos raudonžiedžio kryžmenio nereikia laistyti per sausras. Žinoma yra ir išimtinių atvejų. Jei augalas buvo pasodintas saulėtoje vietoje sausringu metu ir nespėjo prigyti – pradės vysti, džiūti. Tuomet jį reikėtų pridengti nuo tiesioginių saulės spindulių ir reguliariai laistyti.
*Žiemoti paliekama antžeminė, dalis, kuri apsaugo kryžmenį nuo žiemos šalčių. Dengiami tik rudenį pasodinti jauni augalai.
*Pavasarį, pamačius apmirusią antžeminę dalį, nereikia skubėti augalo šalinti iš gėlyno. Sušilus orui, jis atžels.

Dauginimo būdai ir pritaikymas

Šis augalas dauginamas sėklomis ir kero dalimis. Sėklos sėjamos pavasarį į dirvą arba į dėžutes (kovo mėnesį). Sudygsta po dviejų savaičių. Jos daigios 2–3 metus. Kerai dalijami anksti pavasarį arba rudeniop (po žydėjimo).
Raudonžiedis kryžmenis auginamas alpinariumuose, lysvaitėse, atraminėse sienutėse, grupėmis su kitomis daugiametėmis gėlėmis, laukinių augalų gėlynuose, naudojamas kaip fonas.
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 26, antradienis.
  Saulė teka 07:07, leidžiasi 19:44.
  Mėnulis teka 00:30, leidžiasi 08:57.
  Mėnulis Šaulyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Arbutas, Emanuelis, Liudgardas, Teklė, Feliksas, Laimis, Vydmantė.
  Vaisių diena. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus, ridikėlius. Tręškite augalus, auginančius vaisius virš žemės, vežkite mėšlą. Jei nešąla, skiepykite, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  Kai po žiemos avily mažai negyvų bičių – užderės grikiai.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082