Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »

Kūnui ir sielai

  Spausdinti

   Gydomosios baziliko savybės

Medicinoje, kaip ir kulinarijoje, bazilikai vartojami jau daugiau kaip 5000 metų. Juos gydymui rekomendavo ir garsusis Avicena. Viena kaukaziečių patarlė net sako: kas kramto baziliką, ilgai gyvena.

 

 

Antžeminėje dalyje yra eterinio aliejaus, glikozidų, saponinų, cukrų, fotoncidų, mineralinių medžiagų, askorbo rūgšties, vitaminų C, B2, PP, rutino. Į eterinio aliejaus sudėtį įeina cineolis, linaloolis, citralis, estragolis, eugenolis, monoterpenai (ocimenas, geranolis, kamparas) ir kitos medžiagos.

Eterinio aliejaus augaluose gausiausia per žydėjimą. Daugiausia jo pagaminama Europoje, ypač Bulgarijoje ir Viduržemio jūros regiono šalyse. Šis aliejus turi baktericidinių savybių, todėl naudojamas uždegimams gydyti. Jis padeda įveikti nervinę įtampą, meteorizmą, skrandžio spazmus. Jei kamuoja stresas, kelis lašus galima įlašinti į aromatinį mišinį ir savijauta pagerės. Eterinis aliejus veiksmingai padeda ir nuo nemigos, migrenos. Jei skauda dantis, 1 lašą galima įlašinti į 0,5 stiklinės virinto vandens ir skalauti 4–5 kartus per dieną. Šio eterinio aliejaus, kaip ir kitų, negalima vartoti gryno.

Bazilikų ištrauka galima gydyti uždegimus, egzemą, vabzdžių įkandimus, plauti žaizdas, gerti persišaldžius. Indijos farmacininkai ir kitų šalių mokslininkai teigia, kad šie augalai yra geri antioksidantai ir efektyviai saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, sukeliančių onkologines inkstų ir kepenų ligas, galinčių pažeisti genus ir nervų ląsteles, didina atsparumą mikrobams ir virusams. Eksperimentais nustatyta, kad jie mažina trombocitų skaičių pelių organizme ir neleidžia susidaryti trombams.

Įvairių tautų liaudies medicinoje bazilikai labai populiarūs. Žolės ištrauka geriama sergant gastritu, kolitu, kokliušu. Ji palankiai veikia virškinimo ir nervų sistemą, mažina dujų kaupimąsi žarnyne, skrandžio veiklos sutrikimus, tonizuoja. Geriama karščiuojant persišaldžius, sergant gripu, pykinant, migrenos, nemigos, depresijos, išsekimo ir kt. Lapų ištrauka skalaujama gerklė sergant angina, gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, aknė, odos infekcijos. Indų tradicinėje medicinoje bazilikai vartojami kaip vaistas, padedantis atgauti jėgas ir atjaunėti, nuo streso, astmos ir diabeto. Eteriniu aliejumi tepamos arba sumaigytais lapeliais trinamos vabzdžių ir gyvačių sugeltos vietos. Gleivėtas sėklų užpilas esą padeda nuo gonorėjos, dizenterijos ir chroniškos diarėjos. Šaknimis gydomos vaikų žarnyno veiklos sutrikimai, o šviežių lapų sultimis – vidinės ausies uždegimas.

Vis dėlto dideli bazilikų kiekiai ir jų eterinis aliejus dirgina įvairius organus. Jų nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims, po infarkto ir insulto. Be to, būtina pasitarti ir su

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (30)

gydytoju.
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 17, šeštadienis.
  Saulė teka 06:29, leidžiasi 18:27.
  Mėnulis teka 06:52, leidžiasi 18:16.
  Mėnulis Avine 20.57. Jaunatis 15.12
  Gendvilas, Gertrūda, Gerda, Patricijus, Patrikas, Vita, Vytė.
  Vaisių diena. Genėkite nudžiūvusias, sergančias šakas. Baltinkite vaismedžių kamienus. Vėdinkite patalus, patalpas. Nepatartina sėti, sodinti, ravėti, rinkti prieskoninių augalų.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082