Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 5
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Kūnui ir sielai

  Spausdinti

   Gydomosios baziliko savybės

Medicinoje, kaip ir kulinarijoje, bazilikai vartojami jau daugiau kaip 5000 metų. Juos gydymui rekomendavo ir garsusis Avicena. Viena kaukaziečių patarlė net sako: kas kramto baziliką, ilgai gyvena.

 

 

Antžeminėje dalyje yra eterinio aliejaus, glikozidų, saponinų, cukrų, fotoncidų, mineralinių medžiagų, askorbo rūgšties, vitaminų C, B2, PP, rutino. Į eterinio aliejaus sudėtį įeina cineolis, linaloolis, citralis, estragolis, eugenolis, monoterpenai (ocimenas, geranolis, kamparas) ir kitos medžiagos.

Eterinio aliejaus augaluose gausiausia per žydėjimą. Daugiausia jo pagaminama Europoje, ypač Bulgarijoje ir Viduržemio jūros regiono šalyse. Šis aliejus turi baktericidinių savybių, todėl naudojamas uždegimams gydyti. Jis padeda įveikti nervinę įtampą, meteorizmą, skrandžio spazmus. Jei kamuoja stresas, kelis lašus galima įlašinti į aromatinį mišinį ir savijauta pagerės. Eterinis aliejus veiksmingai padeda ir nuo nemigos, migrenos. Jei skauda dantis, 1 lašą galima įlašinti į 0,5 stiklinės virinto vandens ir skalauti 4–5 kartus per dieną. Šio eterinio aliejaus, kaip ir kitų, negalima vartoti gryno.

Bazilikų ištrauka galima gydyti uždegimus, egzemą, vabzdžių įkandimus, plauti žaizdas, gerti persišaldžius. Indijos farmacininkai ir kitų šalių mokslininkai teigia, kad šie augalai yra geri antioksidantai ir efektyviai saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, sukeliančių onkologines inkstų ir kepenų ligas, galinčių pažeisti genus ir nervų ląsteles, didina atsparumą mikrobams ir virusams. Eksperimentais nustatyta, kad jie mažina trombocitų skaičių pelių organizme ir neleidžia susidaryti trombams.

Įvairių tautų liaudies medicinoje bazilikai labai populiarūs. Žolės ištrauka geriama sergant gastritu, kolitu, kokliušu. Ji palankiai veikia virškinimo ir nervų sistemą, mažina dujų kaupimąsi žarnyne, skrandžio veiklos sutrikimus, tonizuoja. Geriama karščiuojant persišaldžius, sergant gripu, pykinant, migrenos, nemigos, depresijos, išsekimo ir kt. Lapų ištrauka skalaujama gerklė sergant angina, gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, aknė, odos infekcijos. Indų tradicinėje medicinoje bazilikai vartojami kaip vaistas, padedantis atgauti jėgas ir atjaunėti, nuo streso, astmos ir diabeto. Eteriniu aliejumi tepamos arba sumaigytais lapeliais trinamos vabzdžių ir gyvačių sugeltos vietos. Gleivėtas sėklų užpilas esą padeda nuo gonorėjos, dizenterijos ir chroniškos diarėjos. Šaknimis gydomos vaikų žarnyno veiklos sutrikimai, o šviežių lapų sultimis – vidinės ausies uždegimas.

Vis dėlto dideli bazilikų kiekiai ir jų eterinis aliejus dirgina įvairius organus. Jų nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims, po infarkto ir insulto. Be to, būtina pasitarti ir su gydytoju.
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 21, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:29.
  Mėnulis teka 11:19, leidžiasi 02:14.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 15 d.
  Vaidevutis, Valentas, Vydmina.
  Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena
  Vaisių diena. Galima sodinti, pikuoti daržoves, auginančias vaisius virš žemės (pomidorus, paprikas, baklažanus ir kitas), skiepyti vaismedžius (ypač akiavimo būdu), krauti kompostą, sėti, sėti javus, veją, rinkti vaistinius augalus (vaisius), šaldyti vaisius, daržoves. Netinkamas metas augalus tręšti, laistyti. Kai kurios obelys šiemet gali per gausiai žydėti. Tai nenaudinga, nes jos primegs daug vaisių užuomazgų. Turėdami laiko, dalį žiedų išskinkite ir pašalinkite per tankiai augančias šakeles. Tada reikės mažiau retinti užuomazgas. Nepalanku tręšti, laistyti.
  Šalta gegužė – metai derlingi.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082