Daržas

  Kaip laikyti cukinijas?

Kaip ilgiau išlaikyti cukinijas? Kodėl moliūgai nemezga vaisių? Ar tinka derlių nuėmus dirvą apsėti rugiais? Į šiuos ir kitus klausimas apie daržo augalus bei derlių atsako specialistai.

„Kaip kuo ilgiau išlaikyti cukinijas, kad jos nesugestų?“
Gerai ir ilgai išsilaiko subrendę cukinijų vaisiai, laikomi sausoje vidutinio šiltumo (apie 10 laipsn.) patalpoje. Juos skinkite tik pasiekusius veislei būdingą dydį, su 3–5 cm ilgio koteliais. Veždami namo apvyniokite popieriumi, kad nepažeistumėte odelės.

„Sode auga moliūgai, gausiai žydi, bet nematau nė vieno užsimezgusio. Dirva trąši, vieta saulėta. Pas pažįstamus vaisiai jau kaip du kumščiai. Gal tai priklauso nuo veislės? Ar ko nors trūksta?"

Moliūgai vešliai auga, žydi, bet neužmezga vaisių dėl kelių priežasčių. Jei dirva ypač gausiai patręšta azotinėmis trąšomis, vešliai auga lapai, bet žiedų būna labai mažai. Mažai dera tankiai pasodinti moliūgai, trūksta drėgmės. Vėlyvų veislių moliūgai vasaros viduryje žydi tik vyriškais žiedais, o moteriški pasirodo vėliau.

„Šiltnamyje ir lauke auginame įvairių veislių pomidorus. Jie auga ir dera neblogai, bet užpuolė, anot kaimynės, „moška“ – smulkios pilkšvos muselės (o gal ne?). Pajudinus pomidorą, jų pakyla debesis. Vaisiai pasidengia lipniomis juosvomis apnašomis. Tas pats nutinka ir lapams. Pastarieji raitosi, nyksta. Kaip su ta „moška“ kovoti? Gal yra ne vien cheminių priemonių?“
Šiltnamiuose pomidorus gali pulti šiltnaminiai baltasparniai ir tabakiniai tripsai. Šie vabzdžiai čiulpia sultis. Baltasparnių išskyroms užteršus augalus, prasideda suodligė. Daugumą kenkėjų sunaikinsite tik insekticidais, nes silpniau veikiančios ekologiškos priemonės tinka tik jų kontrolei.

„Nukasėme bulves. Kadangi derlius buvo prastas, nusprendėme užsėti dirvą garstyčiomis, nes girdėjome, jog tai – geri sanitarai. Norėčiau sužinoti, kaip dabar įdirbti lauką, kad jos duotų kuo daugiau naudos?“
Sužėlusias garstyčias reikia apkasti taip, kad kuo daugiau būtų įterpta į viršutinį dirvos sluoksnį.

„Ar nebus per vėlu sodinti braškes rugsėjo 20 dieną? Sodinukų atsivešiu iš sodybos, iškastų iš lysvės.“

Su dideliu žemės gniužulu iškastas arba vazonėlyje išaugintas braškes galite sodinti iki spalio pradžios. Rugsėjo 20 dieną dar nevėlu perkelti į naują vietą ir iš lysvės iškastas braškes, tik jas gerai palaistykite, žiemai pamulčiuokite arba plonai pridenkite eglišakėmis.

„Ar galima dirvą kiekvienais metais, nuėmus derlių, apsėti rugiais?“
Taip, galima sėti rugius arba kitus pasirinktus sideratinius augalus. Dar geriau juos keisti: vienais metais naudoti rugius, kitais – lubinus, trečiais – rapsus.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Darzas-2594-Kaip_laikyti_cukinijas