Namai

  Tradeskantės – lengviausiai auginamos gėlės

Tradeskantės jau seniai nusipelnė vienų iš lengviausiai prižiūrimų gėlių vardą. Tai pačiomis įvairiausiomis sąlygomis, įvairiuose substratuose augantys, prie įvairaus laistymo režimo prisitaikantys augalai.
 

Tradeskančių (Tradescantia) gentyje yra apytiksliai 71 rūšis. Tai daugiamečiai žoliniai komelininių (Commelinaceae) šeimos augalai, paplitę Naujajame Pasaulyje nuo pietinės Kanados iki šiaurinės Argentinos. Ypač daug rūšių auga Amerikos atogrąžose. Dauguma rūšių gali būti tik kambariniai augalai, ir tik viena – Andersono tradeskantė (T. andersoniana) – auginama soduose ir puikiai ištveria mūsų žiemas.

Paprasčiausios priežiūros taisyklės

Gražiausias spalvas tradeskančių lapai įgauna ryškioje išsklaidytoje šviesoje. Tiesioginiai saulės spinduliai rytą ir vakare nepavojingi, bet vidurdienį kai kurioms rūšims gali pakenkti. Tik purpurinė tradeskantė ir T. sillamontana gali šildytis kaitriuose dienos saulės spinduliuose.
Dauguma žalialapių rūšių susitaiko su šviesos trūkumu ir pakenčia tamsokus kambarius. Tik įsižiūrėkite į augalą – kaip keičiasi jo lapų spalva, ar netįsta stiebai, ir suprasite, kokia vieta jam tinkamiausia. Margalapėms, pūkuotoms gėlėms visada reikia daugiau šviesos nei žaliems miško augalams.
Staiga išnešus į lauką arba palaikius per karštoje saulėkaitoje, tradeskantės gali apdegti: lapai išblykšta, gelsta, atsiranda sausos dėmės. Tada būtina keisti auginimo vietą.
Tradeskantėms tinkamiausia įprasta kambario temperatūra tiek žiemą, tiek vasarą.
Pavasarį ir vasarą laistomos gausiai: žemė vazone visuomet turi būti drėgna, bet padėkle vandens nepaliekama. Mažiau laistoma T. sillamontana – jų vazonuose žemė gali pradžiūti.
Žiemą laistymas priklauso nuo patalpos temperatūros. Šiltame kambaryje liejama, kai pradeda džiūti žemės paviršius, vėsiame – daug rečiau. Ypač atsargiai ir negausiai reikia laistyti vėsiai žiemojančią T. sillamontana.
Oro drėgnumas nėra ypatingai svarbus. Kambaryje auginamas tradeskantes geriau retkarčiais nuplauti po šiltu dušu nei dažnai purkšti.
Pavasarį ir vasarą tradeskantės intensyviai auga ir būna daug gražesnės patręšus jas lapinėms gėlėms skirtomis trąšomis. Tačiau spalvotų ir pūkuotų augalų negalima pertręšti.
Kasmet arba kas du metus tradeskantes geriau atnaujinti, nei persodinti senąsias. Žemei šios gėlės nereiklios. Tinka kompostas, durpių substratai, net puri daržo žemė.

Dauginimas – vaikų žaidimas

Visas tradeskantes labai lengva dauginti auginiais. Patys stipriausi – viršūniniai auginiai. Tiesiog nupjaunamos apie 10 cm ilgio tradeskančių viršūnėlės. Galima pamerkti į vandenį, galima iš karto sodinti į drėgną žemę. Vazonėlyje sodinami 5–10 auginių, kad kerelis iš karto būtų vešlesnis.
Likusius stiebus galima supjaustyti dalimis (kiekviena dalis su 2–5 lapais) ir taip pat sodinti į vazonus arba pamerkti į vandenį. Įsišaknija per kelias dienas. Tik dvispalvės tradeskantės stiebai dauginimui per trumpi.
Auginiais tradeskantes galima dauginti visus metus, bet geriausia – pavasarį.
Jei norite išsaugoti motininį augalą arba pagausinti lėtai augančias rūšis, galite imtis dauginimo kero dalimis. Persodinant augalą senasis keras padalinamas į keletą dalių, kiekvienai paliekant bent šiek tiek šaknų ir kelis stiebus.
Sėklos sėjamos labai retai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Namai-2547-Tradeskantes___lengviausiai_auginamos_geles